Paskaita-diskusija „Okupacijos realijos. I ir II pasaulinių karų Lietuvos plakatai“ galerijoje „Kairė-dešinė“

2014 m. gegužės 6 d., Antradienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
Manfredas Bühlmannas. Plakatas

Gegužės 9 d., penktadienį, 17 val. VGMC  galerijoje „Kairė-dešinė“  vyks paskaita-diskusija, skirta parodai  „Okupacijos realijos. I ir II pasaulinių karų Lietuvos plakatai“, kurioje dalyvaus dailės istorikės Giedrė Jankevičiūtė, Laima Laučkaitė-Surgailienė, Rasa Žukienė bei istorikai Jurgita Verbickienė, Arūnas Bubnys, Nerijus Šepetys, Aurimas Švedas.

Ar norite pamatyti, kokie avangardo tėvo Kazimiro Malevičiaus plakatai buvo klijuojami ant Vilniaus skelbimų stulpų I pasaulinio karo metais? Ar žinote, kuo mums svarbus vokiečių Dešimtosios armijos laikraštis? Ar įsivaizduojate, kur nacių okupuotame Vilniuje vyko futbolo varžybos ir kokios komandos jose žaidė? Ar girdėjote, kad II pasaulinio karo metais lietuviams, latviams ir estams Berlynas gamino visiškai tokius pačius plakatus? Visa tai pamatysite ir sužinosite apsilankę parodoje „Okupacijos realijos. I ir II pasaulinių karų Lietuvos plakatai“.

Dviejų pasaulinių karų plakatai supažindina Vilniaus grafikos meno centro lankytojus su tos epochos Lietuvos realijomis ir grafikos taikymu propagandos tikslais. Parodoje plakatai pristatomi dviem aspektais – kaip propagandos priemonė ir kaip kasdienybės atspindys. Karo metų vizualinė produkcija padeda geriau suprasti, kuo tomis dienomis gyveno civiliai okupuoto krašto piliečiai.

Plakatai grupuojami pagal chronologiją ir pagal temas. Pirmoje salėje eksponuojami 1915–1918 m., antroje – 1941–1944 m. sukurti plakatai, kurie buvo platinami Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, II pasaulinio karo metais vokiečių priskirtose tam pačiam Ostlando regionui. Išryškinamos abiejų pasaulinių karų ideologijai svarbios temos, atspindimos karo sąlygų padiktuotos praktinės reikmės. Gretinami politinės, socialinės ir kultūrinės pakraipos plakatai padeda atskleisti kai kuriuos dviejų tragiškiausių XX a. kataklizmų panašumus ir skirtumus.

Parodos rinkinio pagrindą sudaro plakatai iš Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Bibliografijos ir knygotyros centro ir Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos rinkinio. Lyginamąją medžiagą, kuri leido išsamiau kontekstualizuoti II pasaulinio karo lietuviškus plakatus ir pasiaiškinti, kaip veikė Ostlando propagandos mašina, suteikė Latvijos nacionalinė biblioteka.

Kuratorės Giedrė Jankevičiūtė ir Laima Laučkaitė-Surgailienė

Iliustracijoje: Manfredas Bühlmannas. Plakatas „Vilniaus darbo namų paroda Didžioji gatvė 43 1916“. Hollerbaum & Schmidt leidykla, Berlynas. MAB

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *