Pasaulyje garsūs gatvės menininkai tarptautiniame gatvės meno festivalyje „Vilnius Street Art“

2015 m. rugpjūčio 19 d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
Festivalio plakatas2

Rugpjūčio 19 d. – rugsėjo 23 d. vyksiantis tarptautinis gatvės meno festivalis „Vilnius Street Art“ sutrauks pasaulyje itin garsius gatvės menininkus: italą MILLO, lenkus SEPE&CHAZME, britą anonimą MOBSTR ir brolius brazilus OSGEMEOS. Festivalyje taip pat dalyvaus vienas įdomiausių ir universaliausių gatvės menininkų Lietuvoje – Antanas Dubra. Rugpjūčio 19 d. po Vilnių pasklis ir pirmasis festivalio laikraštis, skirtas praeiviams mieste bei bus pristatytas festivalio alus.

„Trečią kartą vykstantis festivalis jau įgavo gerą vardą ir pasauliniame gatvės meno festivalių kontekste, tad šiemet nebuvo sunku pasikviesti pasaulyje garsių gatvės menininkų. Pavyzdžiui, brazilai OSGEMEOS yra vieni garsiausių ir aktyviausių gatvės meno žvaigždių, kurie į Lietuvą atvykti norėjo jau itin seniai, nes turi lietuviškų šaknų. Kadaise palikę nedidelį piešinį ant sienos Kaune, dabar jie į Lietuvą grįžta didelio formato kūriniui. Šiais metais festivalio programa bus kaip niekad stipri menine prasme“, – pasakoja festivalio organizatorė Ūla Ambrasaitė.

Pirmasis Vilniuje pasirodys italų menininkas MILLO, kurio tikrasis vardas yra Francesco Camillo Giorgino. Itin grafiški, dažniausiai monochromiški menininko darbai dažniausiai vaizduoja miestą, kurio ritmingai sustatyti namai primena kaladėlių blokus, o virš urbanistinės erdvės iškyla žmonių figūros. MILLO tapybiniam darbui trečiajame festivalyje Vilnius Street Art buvo pasirinkta pastato Pylimo g. 56 siena, esanti priešais Halės turgų – vieną ikonišiausių ir įdomiauių stoties rajono vietų.

Menininkų iš Varšuvos duetas SEPE&CHAZME darbuosis ant tuščios Kauno g. 1 pastato sienos. Šis pastatas yra išskirtinis tuo, jog kitaip nei kaimyniniai namai, jis baigiasi ugniasiene – kažkada ten buvo projektuojamas dar vienas statinys, bet jis niekuomet nebuvo realizuotas. Tam tikra prasme jis nėra išpildytas, todėl tapybos darbas ant ugniasienės jį konceptualiai užbaigia. Pastatą papuoš siurealistiška ir labai profesionali, detali tapyba, kuri puikiai derės su pastatu ir jo aplinka. SEPE Michal Warga studijavo grafiką, o Daniel CHAZME Malinovski turi architektūrinį išsilavinimą – tai juntama net darbų pasiskirstyme, nes CHAMZE piešia architektūrinį pasaulį, kurį SEPE apgyvendina savo charakteriais.

Dar vienas gatvės menininkas, MOBSTR, geriau būtų apibūdinamas kaip gatvės poetas. Anoniminio menininko iš Londono braižas yra trumpos, bet taiklios, aštrios, kartais lyriškos frazės, atsirandančios laiku ir vietoje skirtinguose pasaulio miestuose. MOBSTR labai kritiškas dabartinei komercinei gatvės meno kultūrai, tad dažnai švelniai pašiepia tiek garsius menininkus, tiek žmones, vartojančius jų darbus. Vilniuje MOBSTR sukurs poemą buvusiam Taksi parkui – pastatui, kuris architektūriškai tiesiog prašosi tekstinio darbo. Pastato strateginė vieta – pakeliui į tarptautinį Vilniaus oro uostą – prideda dar vieną urbanistinę dimensiją, tai yra, klausimą, koks menas turėtų atsirasti ant miesto vartų.

Menininkai OSGEMEOS – dvyniai Gustavo ir Octavio iš San Paulo, Brazilijos, į Vilnių atvyksiantys rugsėjo viduryje, yra bene žinomiausi pasaulyje gatvės menininkai. Socialiniame tinke „Facebook“ juos seka 358 tūkst. vartotojų, o „Instagram“ tinkle – 467 tūkst. OSGEMEOS karjerą pradėjo 1987-aisiais, o jų darbai lengvai atpažįstami iš purškiamais dažais piešiamų itin spalvingų personažų. Ištapyti sienų menininkus yra kvietęsis Graikijos olimpinis komitetas 2004-ųjų Olimpinėms žaidynėms, Kelburno pilis Škotijoje, Londono šiuolaikinio meno muziejus „Tate Modern“, San Diego, Bostono, San Paulo šiuolaikiniai meno muziejai ir daugybė gatvės meno festivalių bei galerijų. Lietuvoje tai bus antrasis OSGEMEOS darbas, bet pirmasis Vilniuje – menininkams buvo išrinkta siena pačioje Pylimo gatvės pabaigoje, ant namo nr. 60, kaip simbolis po truputį besikeičiančios kontraversiškos gatvės reputacijos.

ANTANAS DUBRA festivalyje dalyvauja jau ne pirmą kartą – pirmaisiais metais ant Šv. Jokūbo ligoninės menininkas ištapė visų labai pamėgtą, bet vėliau griaunant pastatą sunaikintą didelį šunį. Grafikos specialybę Dailės Akademijoje įgijęs Antanas gatvės meną kuria jau daugiau nei 15 metų. Antaną drąsiai galima vertinti kaip vieną iš įdomiausių jaunųjų menininkų Lietuvoje, kurio darbai peržengia vienos disciplinos ribas: Antanas kuria scenografiją ir kostiumus teatrui, drauge su aktoriumi Šarūnu Dateniu už spektaklį „Gaidelis pinigiautojas“ pelnė „Auksinį scenos kryžių“ geriausių jaunųjų menininkų nominacijoje; kuria plakatus, animacijas, iliustruoja ir tapo. Šių metų festivaliui Antanas sukurs darbą išskirtinėje miesto vietoje – Vilniaus tarptautinio oro uosto teritorijoje ant bokšto, kuris bus matomas lėktuvams kylant ir leidžiantis.

„Festivalio metu taip pat visus kviesime dalyvauti įvairiuose renginiuose: apsilankyti net dvejose parodose, Stoties rajono fotografijų – „Stoties utopija“ ir Liudo Parulskio fotomanipuliacijų – „Barokas ir betonas“, taip pat festivalio pokalbiuose ir susitikimuose su menininkais. Socialiniuose tinkluose paskelbę apie šiuos įvykius buvome nustebinti milžiniško vilniečių susidomėjimo festivalio renginiais – nujaučiame, jog pamažu festivalis išauga į pokalbiams svarbiomis meno ir viešųjų erdvių temomis taip reikalingą platformą“, – teigia festivalio Ūla Ambrasaitė.

Rugpjūčio 19 d. Vilniaus mieste pasklis pirmasis festivalio laikraštis su festivalio programa, detalesniais menininkų aprašymais, žemėlapiu ir net kultūriniais skaitiniais. Šią dieną taip pat bus pristatytas specialiai festivaliui „Raudonų plytų alaus dirbtuvių“ sukurtas lengvas pilsner tipo alus „Ošiančios sienos. Unikalią alaus etiketę sukūrė festivalyje dalyvaujantis menininkas Antanas Dubra.

Festivalio „Vilnius Street Art“ renginių kalendorius:

08 19, 19 val. paroda STOTIES UTOPIJA @ Geležinkelio stotis, I peronas / paroda veikia iki 09 19

08 20, 19 val. pokalbis GATVĖS MENAS VS GRAFFITI: PRASILENKIMAI IR SANKIRTOS @ Kultūros baras „Kablys“, Kauno 5

08 25, 19 val. susitikimas su festivalyje dalyvaujančiais menininkais #1 @ Kultūros baras „Kablys“, Kauno 5

08 26, 19 val. paroda LIUDAS PARULSKIS. BAROKAS IR BETONAS @ Vilniaus fotografijos galerija, Stiklių 4 / paroda veikia iki 09 19

08 27, 19 val. pokalbis KUO ATGIMSTA STOTIES RAJONAS? @ Kultūros baras „Kablys“, Kauno 5

09 03, 19 val. pokalbis VIEŠOS ERDVĖS IR ĮPAMINKLINTA ATMINTIS @ Kultūros baras „Kablys“, Kauno 5

09 17, 19 val. susitikimas su festivalyje dalyvaujančiais menininkais #2 @ BBQ „Keulė Rūkė“, Pylimo 66

Trečiasis tarptautinis gatvės meno festivalis „Vilnius Street Art“ vyks 2015 m. rugpjūčio 19 d. – rugsėjo 23 d. Stoties rajone.

Visą festivalio programą galima parsisiųsti čia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *