.
2024    05    24

Pasaulio rekordas – skulptūra iš panaudotų dangtelių 

artnews.lt

Balandžio 26 d, Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO, vyko išskirtinis renginys – pasaulio rekordo nustatymas ekologijos tema. Tai pirmasis bandymas, kuriuo metu buvo konstruojama didžiausią, net trijų metrų skulptūrą iš vienkartinių gėrimų puodelių dangtelių. 

Išskirtinį renginį eko tema LITEXPO parodų rūmuose inicijavo chemijos mokslų daktarė, vaistininkė, eko aktyvistė ir meno kūrėja Alisa Palavenis, skatindama visuomenės kelią į žalesnį rytojų. 

Įstatyminiai ir kūrybiški būdai spręsti eko problemas

Lietuvoje spręsti vienkartinių pakuočių masinį, gamtą teršiantį poveikį pasitelkę ne tik įstatymų leidėjai, bet ir meno atstovai. 2024 metais LR Seimui pateiktas įstatymo eko projektas numato suteikti vienkartinėms pakuotėms vertę, t.y., viešojo maitinimo vietose išskirti vienkartinės pakuotės kainą iš bendros gėrimo ar patiekalo kainos. 

Tuo tarpu meno ir mokslo atstovai savaip, per meno prizmę, siekia pailiustruoti absurdišką visuomenės priklausomybę nuo žalingų civilizacijos “patogumų”. 

Nuo 2019 metų, kai pabudo pačios kūrėjos eko sąmoningumas, ji nenuilstamai rūpinasi gamtą. Alisa kartu su vyru Donatu renka plastiką ir kitokias šiukšles gamtoje, ypatingai prie vandens telkinių – ne tik Lietuvos upių, ežerų ir Baltijos jūros pakrantėje, bet netgi keliaujant į turistines keliones užsienyje.

Pasaulio rekordo nustatymas ekologijos tema – trijų metrų skulptūrą iš vienkartinių gėrimų puodelių dangtelių. LITEXPO parodų rūmai. Nuotrauka Viktorija Chorna

Nuo 2022 metų Alisos Palavenis eko fotografijų paroda “Pakelti ar palikti – niekieno šiukšlės gamtoje“, startavo LR Seime ir iki šios dienos aplankė dešimtis švietimo, verslo, kultūros ir kitų viešųjų įstaigų visoje Lietuvoje, tarp kurių paminėtinos Vilniaus “Santaros” gimnazija, nuosekliai vykdanti ekologijos ir aplinkos technologijų ugdymą, Panevėžio Elenos Mezginaitės ir Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos ir Lietuvos švietimo istorijos muziejus Kaune. Ši eko fotografijų paroda tęsia savo turne ir 2024 metų birželio-rugpjūčio mėnesiais bus eksponuojama Panevėžio Švietimo centro padalinyje „RoboLabas“ minint Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną. 

O 2023 metų gegužės – rugpjūčio mėnesiais, LR Aplinkos ministerijoje, jungtinėje eko parodoje „Tremtis į amžinybę„, kūrėja Alisa Palavenis ir jos kolegė, taipogi chemijos mokslų daktarė Simona Urnikaitė, kalbėdamos rimtai ir su humoru apie plastiko įtaką gamtai, pristatė pirmąsias instaliacijas iš panaudotų vienkartinių karštų gėrimų dangtelių: Alisos „In Jang sumaištis” ir Simonos komiksų serija „Meškio žinutė kavos gurmanams”. 

Vėliau, 2023 metų rugsėjo mėnesį, jungtinėje parodoje [ne]Kritika, vykusioje Kompresorine – Ideas Block LT, Vilniuje, Alisa Palavenis pristatė naują eko fotografijų seriją ir skulptūrą iš panaudotų dangtelių “Kavamanija Babilono apylinkėse”, kuri iš esmės yra dabartinės pasaulio rekordui konstruojamos skulptūros prototipas.

Apie eko skulptūrą pasaulio rekordui

Eko renginys LITEXPO parodų rūmuose yra vienas iš naujausių kūrėjos Alisos Palavenis eko meno projektų. Jau kelis metus savo eko iniciatyvomis Alisa nuotaikingai “užkrečia” aplinkinius, pažadindama jų norą kurti patiems ir prisidėti prie eko meno, savotiškos žinutės dabartinei ir ateinančioms kartom apie žalesnį rytojų. 

Net du metus Alisa rinko panaudotus vienkartinių karštų gėrimų puodelių dangtelius gamtoje ir miestuose, Lietuvoje ir už jos ribų. Prie šios eko iniciatyvos renkant panaudotus dangtelius prisidėjo ekologijai neabejingi Alisos draugai, pažįstami, vienas kavinių tinklas ir net atsitiktiniai praeiviai. 

Visi surinkti panaudoti dangteliai, prieš konstruojant, buvo kruopščiai nuplauti ir išdžiovinti, kad skulptūra atrodytų švari ir nesukeltų jokio nepageidaujamo mikrobiologinio užterštumo – tai vienas iš svarbiausių etapų kuriant meno objektus iš panaudotų, plastiko ar kitokių atliekų. Kadangi skulptūra yra laikina instaliacija iš plastiko atliekų, svarbu pasirūpinti ir tų atliekų tinkamu utilizavimu. Plastiko atliekas Alisa žada pristatyti į UAB „VAATC“ eksploatuojamą didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę Vilniuje, tačiau dalį jų žada atidėti tolimesnių meno instaliacijų kūrimui, saugiai susandėliavus savo meno studijoje.

Pasaulio rekordo nustatymas ekologijos tema – trijų metrų skulptūrą iš vienkartinių gėrimų puodelių dangtelių. LITEXPO parodų rūmai. Fot. Viktorija Chorna

Renginyje, kuriuo metu buvo konstruojama net trijų metrų eko skulptūra, dalyvavo garbingi svečiai iš meno, sporto ir mokslo sričių. Tarp jų, meno kritikas, Lietuvos Respublikos nacionalinės kultūros paveldo komisijos narys Gytis Oržikauskas, Lietuvos triračių sporto asociacijos įmonės vadovė Aušra Kriškoviečienė ir Lietuvos fizikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras Saulius Balevičius.

Nepriklausomų liudytojų komisija, Seimo narė Ieva Pakarklytė ir Aplinkos ministerijos Atliekų politikos grupės vyresnioji patarėja Saulė Deveikytė bei ekspertė-architektė, Laura Petruškė, fiksavo rezultatus ir vertino ar bandymas nustatyti pasaulio rekordą atitinka visus keliamus reikalavimus. Rezultato ar rekordas bus sėkmingai patvirtintas, laukiama po kelių mėnesių.

Šia rekordine skulptūra iš panaudotų plastikinių dangtelių autorė Alisa Palavenis siekia atkreipti pasaulio visuomenės dėmesį į masinį, švaistūnišką plastiko naudojimą.