Audio žurnalas
. PDF
2012    01    10

Parodą „Modernizacija. XX a. 7–8 dešimtmečių Baltijos šalių menas, dizainas ir architektūra“ lydinti filmų programa

artnews.lt

Nacionalinėje dailės galerijoje vykstančioje parodoje „Modernizacija. XX a. 7–8 dešimtmečių Baltijos šalių menas, dizainas ir architektūra“ eksponuojama vaizdo medžiaga iš 20 Lietuvos, Latvijos ir Estijos kino žurnalų, televizijos laidų, dokumentinių ir mokslo populiarinimo filmų. Paralelinėje programoje galerijos auditorijoje vyks keturių pilnametražių filmų, kuriuose atspindi parodoje pristatomos temos, peržiūros.

„Atšilimo“ laikotarpis, be abejo, paveikė ir kiną. Programą sudarančiuose to meto lietuviškuose ir latviškuose vaidybiniuose filmuose atsispindi pokyčių nuotaikos: tolstama nuo sovietinės realybės, nevengiama sistemos kritikos, nestandartiškai konstruojamas filmo pasakojimas. Filmuose fiksuojama to laikotarpio architektūra, interjerai, mados, muzika, mimų teatras. Dokumentiniame estų filme iš šiandienos perspektyvos pasakojama apie vakarietiškos pop kultūros skverbimąsi į sovietinę eilinio esto kasdienybę ir beviltiškas oficialios valdžios pastangas šią nelegalią įtaką neutralizuoti.

Sausio 12 d., ketvirtadienį, 17.30 val. NDG auditorijoje vyks režisieriaus Vytauto Žalakevičiaus filmo „Vienos dienos kronika“ peržiūra. Filmui paruoš kino kritikės Živilės Pipinytės komentaras.

Šis filmas pasižymėjo nauja lietuvių kinui kalba (asociatyvus montažas, nelinijinis pasakojimas, dviejų istorinių erdvių sudūrimas viename kadre ir pan.). Kartu jis poetizavo lietuviškąjį modernizmą, kuris aktyviai keitė viešąsias ir gyvenamąsias erdves, požiūrį į tradicines vertybes ir net į moters grožį. Tai filme simbolizuoja „Neringos” interjerai ir ne vieno žurnalo viršelį puošusios Nijolės Vikiraitės veidas.

Retoriškas filme vis pasikartojantis vieno iš personažų klausimas „kodėl stovėjai po medžiu, kai žudė žmogų?” sutampa su aktualiu „atlydžio” laikotarpiui klausimu apie asmeninę kiekvieno atsakomybę.
Iliustracijoje – kadras iš filmo „Vienos dienos kronika“, rež. Vytautas Žalakevičius, 1963, 78 min., LKS. Nuotrauka iš Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus fondų.