Paroda „Tikėjimas“ VDA parodų salėse „Titanikas“

2016 m. birželio 27 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
Odnoviun-9358

„Meno celės“ yra kasmetinis Vilniaus dailės akademijos bendruomenės žvilgsnis į save ir atsivėrimas platesnei publikai. Tuo metu lankytojams atsidaro ne tik Akademijos įprastos ekspozicinės erdvės, bet ir įvairiausi „užkulisiai“, kuriuose galima išvysti parodas, akcijas, performansus ir koncertus.

Šių metų renginio tema – „Tikėjimas“. Įsikūrusi buvusio vienuolyno ansamblyje ir kitų sakralinių pastatų apsuptyje, Akademija ir šiandieniniame pragmatinės kūrybinės ekonomikos pasaulyje išlieka savotiška tikėjimo bendruomene. Kuo tiki jos nariai? Mažų mažiausiai tuo, kad meninė kūryba ir meno studijos yra prasminga ir reikalinga veikla, o menas turi ne tik materialinę vertę. Taip pat ir pats meno suvokimas reikalauja tikėjimo – ten, kur kiti mato tik paprastus objektus ar veiksmus, „tikintys“ atpažįsta svarbias idėjas. „Meno celės“ yra vienas iš bandymų skleisti šį meninį „tikėjimą“ platesniuose visuomenės sluoksniuose.

Pagrindinė 2016 m. „Meno celių“ paroda VDA „Titanike“ siekia atskleisti skirtingas žodžio „tikėjimas“ reikšmes šiuolaikiniame meno studijų ir meninio gyvenimo kontekste per atrinktus įvairių pakopų studentų baigiamuosius darbus. Parodos kuratorius – kultūros tyrinėtojas ir kuratorius, VDA dėstytojas Jurijus Dobriakovas.

„Įsikūrusi buvusio vienuolyno ansamblyje ir kitų sakralinių statinių apsuptyje, Vilniaus dailės akademija ir šiandieniniame pragmatinės kūrybinės ekonomikos pasaulyje yra savotiška tikėjimo bendruomenė. Net ir pagrindinė akademijos parodinė erdvė, kurioje išsiskleidė paroda „Tikėjimas“, savo pavadinimu – „Titanikas“ – nurodo į tikėjimą sėkme nepaisant visų galimų nepalankių aplinkybių.

Kuo tiki šios bendruomenės nariai? Mažų mažiausiai tuo, kad meno kūryba ir studijos yra prasminga ir reikalinga veikla, o menas turi ne tik materialinę vertę. Taip pat ir pats meno suvokimas reikalauja tikėjimo – ten, kur kiti mato tik paprastus objektus ar veiksmus, „tikintys“ atpažįsta svarbias idėjas. Pagrindinė 2016 m. „Meno celių“ paroda siekia atskleisti skirtingas žodžio „tikėjimas“ reikšmes šiuolaikiniame meno studijų ir meninio gyvenimo kontekste per atrinktus įvairių pakopų ir programų studentų baigiamuosius (ir ne tik) darbus.

Į parodą įtraukti darbai tikėjimo reiškinį sąmoningai arba nesąmoningai tyrinėja ir interpretuoja skirtingais rakursais. Vieni eksploatuoja arba imituoja tradicinę sakralinę ar mitologinę ikonografiją ar apeigines praktikas, kiti kuria naujus ritualus tradicinio tikėjimo netekusiai visuomenei, dar kiti – ieško asmeninio tikėjimo arba asmeninės dievybės, kai aplinkos siūlomi tikėjimai ir dievai nesuteikia prasmės jausmo. Tikėjimas įgyja ir tradiciniam religiniam šio žodžio suvokimui priešingas reikšmes – pavyzdžiui, tikėjimas hedonizmu arba aistromis kaip aukščiausia vertybe, tikėjimas mokslinių hipotezių pagrįstumu į objektyvumu, tikėjimas atvaizdu kaip tikrovės ar tiesos įrodymu.

 Parodoje šmėkšteli ir tamsioji tikėjimo pusė – kai kurie darbai kalba apie tikėjimą apokaliptiniais ar katastrofiškais ateities ir net dabarties scenarijais. Nors iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad tikėjimas yra susijęs su viltimi ir optimizmu, panašu, kad šiandieniniame pasaulyje juos vis dažniau pakeičia įsitikinimas, kad žmonijos dabartinė situacija ar egzistencija apskritai neturi jokios numanomos laimingos baigties, ir kad mes stovime prie savo civilizacijos kapo. Tai irgi svarbu atskleisti.“

Jurijus Dobriakovas Parodos „Tikėjimas“ kuratorius

Odnoviun-9332

Parodos Tikėjimas  vaizdas VDA Titanike,  2016

Odnoviun-9317

Greta Skamaročiūtė, Labirintas

Odnoviun-9323

Rasma Noreikytė, Kodas/ Oda

Odnoviun-9325

Parodos Tikėjimas  vaizdas VDA Titanike,  2016

Odnoviun-9329

Tomas Daukša, Iš pusiausvyros išvestos sistemos

Odnoviun-9331

Monika Urbutytė,  Atminties vieta

Odnoviun-9334

Jolita Kuzmenkovaitė, Trokštu

Odnoviun-9345

Liucija Kvašytė, God Save the Punks / Tegyvuoja pankai

Odnoviun-9351

Valentyn Odnoviun, Koreliacija tarp atvaizdo ir atvaizdo priežasties. Tyrimas

Odnoviun-9353

Inga Navickaitė, Super Duper

Odnoviun-9356

Liucija Kvašytė, God Save the Punks / Tegyvuoja pankai

Odnoviun-9358

Liucija Kvašytė, God Save the Punks / Tegyvuoja pankai (detalė)

Odnoviun-9360

Liucija Kvašytė, God Save the Punks / Tegyvuoja pankai (detalė)

Odnoviun-9361

Ekvilina Milaševičiūtė, Always on

Odnoviun-9369

Parodos Tikėjimas  vaizdas VDA Titanike,  2016

Odnoviun-9375

Marija Stonytė,  Mokslo muziejus

Odnoviun-9377

Eglė Butukutė, Iš ciklo 1

Odnoviun-9383

Dovydas Korba, Skrydis baltame kube

 Odnoviun-9391

Andrius Mikalauskas, Rožantinė Marija

Odnoviun-9392

Zigmas Vagonis, Ne/esantis tėvas

Odnoviun-9393

Zigmas Vagonis, Ne/esantis tėvas

Odnoviun-9395

Vladimir Leleiva, Garderobas

Odnoviun-9396

Dainius Obcarskas, Kūnas

Odnoviun-9407

Neringa Akcilonaitytė, Grėsmė

Nuotraukos: Valentyn Odnoviun

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *