Paroda „Edmundas Frėjus. Istorijos sugrįžimas“ ir albumo „Frėjus“ pristatymas šv. Jono gatvės galerijoje

2021 m. gruodžio 6 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Gruodžio 8 d., trečiadienį, 18.00 val. šv. Jono gatvės galerijoje vyks parodos „Edmundas Frėjus. Istorijos sugrįžimas“ atidarymas ir albumo „Frėjus“ pristatymas.

Kauno modernaus meno fondas pristato Edmundo Frėjaus (1949-2009) atminimui skirtą parodą „Istorijos sugrįžimas“, kuri užbaigia šių metų renginių, skirtų skulptoriaus gyvenimui ir kūrybai, ciklą ir reflektuoja jo glaudų santykį su istorija. Parodoje rodomi skirtingų dešimtmečių kūriniai: medaliai, skulptūros, piešiniai ir video darbai, taip pat pristatomas albumas apie Frėjų (išleistas 2021 m.).

Frėjus domėjosi istorija kūrybiškai. Pradėjęs savo meninį kelią nuo medalininkų stovyklų ir jų parodų, savo darbuose įamžindavo kertines Lietuvos istorines datas ar visuomenės gerbtinas asmenybes, pvz., Simoną Daukantą, Joną Šliūpą, Lazdynų Pelėdą ar kitus. Metalo skulptoriaus medaliai ne kartą sulaukdavo prizinių vietų, įvertinimo. Šioje parodoje be istorinių asmenybių medalių išvysime ir gana abstrakčių kompozicijų su lokaliniais kontekstais, kurių tematiką galima nuspėti nebent iš ironiškų pavadinimų: „Lietuvoje nieko naujo neįvyko 1994-1997“ arba „Lauksime XXI amžiaus“ ir pan.

Šioje parodoje akcentuojamas istorijos pradas, ar tiksliau, istorijos santykis su skulptoriaus kūrybiniu gyvenimu, tačiau jis traktuojamas gana laisvai. Vis prisimindami Frėjaus keliones po Europos muziejus, smalsaujantį jo žvilgsnį į pasaulį, ir laisvamanišką pasaulio kūrimą kalvio studijoje prie kaitrios ugnies, galime nuspėti, kad jis neišsiteko vienoje istorijoje, ir nė neketino ten spraustis. Sukvietė į savo kūrybos puotą ir mitologiją, ir fantazijas, ir nepatikrintas, išgalvotas istorijas, daugybę istorijų. Taip šalia istorinių asmenybių atsirado Amazonės skulptūra, grifono kompozicija, metamorfozių išvargintos neskraidančios būtybės ar ne šios žemės gyviai ir vabzdžiai. Tokia jo tematikų įvairovė pastebėta jau seniai – kurdamas savo būtybes skulptorius kiekvienai skirtingai parodai sugalvodavo po keistą, nenuspėjamą istoriją ir pavadinimą. Vienas iš pavyzdžių galėtų būti ir šv. Jono gatvės galerijoje prieš keliolika metų (2008 m.) Frėjaus surengta personalinė paroda pranašišku pavadinimu „Globalinis atšilimas“. Iš jos keletas piešinių ir skulptoriaus darytas plakatas su giminės istorija panaudoti ir dabar, kaip svarbus fragmentas rekonstruojant daugelį dar galimų išgirsti istorijų ir pasakojimų.

Parodoje eksponuojami du Henriko Gulbino dokumentiniai videofilmai apie skulptorių “Frėjus” (2007 m.) ir „Ad volandum natus. Frėjus“ (2009 m.) bei paties Frėjaus kurti trumpi kino eksperimentai su draugais, gabaliukai iš šeimos gyvenimo, atostogų, kaimo kasdienybės ir pan. (XX a. 8 deš. pab.). Šie vaizdiniai dokumentai taip pat padės nusikelti į norimą istoriją ar pasaulį pagal Frėjų.

Parodos kuratorė Kristina Budrytė-Genevičė

Kauno modernaus meno fondas

Parodą remia Lietuvos kultūros taryba.

Paroda veiks 2021 12 08 – 2022 01 04

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *