Naujoji Slovakijos fotografija „Vilniaus fotografijos galerijoje“

2011 m. spalio 13 d., Ketvirtadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Spalio 13–29 dienomis „Vilniaus fotografijos galerijoje“ (Stiklių g. 4, įėjimas iš Didžiosios g. 19, Vilnius) veiks fotografijos paroda „Naujoji Slovakijos fotografija“.

Ši paroda  yra  dviejų organizacijos FOTOFO surengtų parodų – “Šiuolaikinė slovakų fotografija” (1999) ir “Jaunoji Slovakijos fotografija” (2001) –, kuriomis bandyta atskleisti medijos pokyčius po  devyniasdešimtųjų, tęsinys. Paroda  “Naujoji Slovakijos fotografija” siūlo apžvelgti šios šalies fotografijos situaciją, besikeičiančias formas, turinį, temas ir naudojamas technikas po 2000-ųjų.

Lyginant su praeitu dešimtmečiu, pastebima, kad fotografija vis dažniau pasirenkama autorių, kurie savęs nelaiko pirmiausia fotografais, tačiau kuriems ši medija yra svarbi savo idėjų išraiškos priemonė. Šis fenomenas glaudžiai susijęs su pagrindinėmis tendencijomis: autoriams nebėra svarbiausia formalus bei techninis vaizdo tobulumas (tam turi įtakos ir skirtingos meninės specializacijos bei išsilavinimas). Naudodami daugiausiai spalvotąją fotografiją, jie pristato socialiai angažuotas temas, susijusias su politika, ekonomika ar šiuolaikiniu gyvenimo būdu, ne retai renkasi Slovakijos praeities ir ateities, taipogi globalias pasaulio problemas. Paroda atspindi kurį laiką besitęsiančią tendenciją sujungti žanrus ir naikinti ribas tarp jų naudojant skaitmenines manipuliacijas, kuriomis tarsi tikrinamos medijos ribos fotografiniame dokumente. Kitose skaitmeniškai manipuliuotose serijose autoriai kelia visiškai formalų klausimą, kas iš tikrųjų yra vaizdas ir kokia jo esmė. Fotografijos kaip vaizdo, talpinančio informaciją paremtą socialiniais santykiais, koncepcija natūraliai kvestionuoja aiškias ribas tarp mėgėjiškos ir meninės fotografijos. Ne ką mažiau svarbi tapatybės, lyties ir integracijos arba socialinių santykių problema, tiesiogiai nukreipta į veidą ir kūną, taip pat intymumas interjere arba absurdiška žmogaus situacija kaime ar miesto aplinkoje charakterizuoja slovakų fotografiją. Ši paroda tai savotiškas šios medijos gilumo Slovakijoje tyrimas, kuomet prieš daug laiko sudrumsti politikos bei žiniasklaidos vandenys jau nurimę.

Parodos kuratoriai: Lucia L. Fiserova ir Vaclav Macek.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *