.
2021    11    18

MO muziejuje paskelbtas Baltijos šalių konkurso „XIII Jaunojo tapytojo prizas“ laimėtojas

artnews.lt

Lapkričio 18 d. vakarą MO muziejuje įvyko konkurso „Jaunojo tapytojo prizas“ apdovanojimai. Jau tryliktus metus vykstantis konkursas sulaukia didelio jaunųjų Lietuvos, Latvijos ir Estijos menininkų dėmesio. Šiemet tarptautinė komisija geriausiu jaunuoju tapytoju Baltijos šalyse paskelbė Dominyką Sidorovą. MO prizas ir specialusis komisijos paminėjimas taip pat skirti Lietuvos kūrėjams.

 Konkurso finale varžėsi 15 menininkų. Visų jų darbus galima pamatyti parodoje MO muziejuje iki 2022 metų sausio 30 dienos. MO muziejaus atstovai taip pat įsteigė ir specialų prizą – MO premiją. Ji atiteko Kazimierui Brazdžiūnui. O papildomas komisijos paminėjimas skirtas Erikai Povilonytei.

Šių metų nugalėtojas – Dominykas Sidorovas

 Šių metų pagrindinio prizo nugalėtojas Dominykas Sidorovas apdovanotas dviejų mėnesių rezidencija Šiaurės menininkų centre Dale, Norvegijoje, su 11 000 NOK mėnesio stipendija. D. Sidorovas taip pat laimėjo 3 000 eurų premiją ir galimybę surengti asmeninę parodą Pamėnkalnio galerijoje, Vilniuje. Nugalėtojo kūrinys taip pat bus įtrauktas į Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus kolekciją.

„Kiekvienais metais projekto laimėtojas paaiškėja likus vos kelioms valandoms, o kartais ir kelioms akimirkoms iki jo paskelbimo. Todėl ne tik dalyviams ir žiūrovams, bet ir mums, organizatoriams bei komisijos nariams, iki paskutinės akimirkos yra didelis nežinomybės jaudulys. Šių metų laimėtojas Dominykas Sidorovas mus išties pradžiugino. Anot komisijos, šio kūrėjo darbas – unikali šiuolaikinė vizualinė kalba, kai kasdienybės objektas – kėdė – tapo nekasdieniu ir įspūdingu vaizdiniu. D. Sidorovo kūrinys bus saugomas Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus meno fonduose bei įsilies į Baltijos šalių tapybos istorijos metraštį“, – teigia Julija Dailidėnaitė, konkurso organizatorė.

Specialus MO muziejaus prizas

MO muziejaus steigėjai ir komanda įsteigė specialų prizą – 1 000 eurų MO premiją. Nugalėtoją rinko visi MO komandos nariai. Daugiausia jų simpatijų sulaukė bei MO prizas atiteko Kazimierui Brazdžiūnui. Tarptautinė komisija taip pat skyrė ir specialų paminėjimą Erikai Povilonytei.

„Jaunieji kūrėjai – atrandami talentai, formuojantys būsimą Baltijos šalių menininkų kartą. Mums labai svarbu, kad jie būtų pastebėti, o taip pat ir turėtų galimybę į pokalbį pakviesti įvairią auditoriją. Džiaugiamės, kad šių metų finalininkai eksponuojami MO muziejuje. Taigi jaunųjų kūrėjų darbus išvysti ir jiems aktualias temas sužinoti galės visi MO muziejaus lankytojai“, – teigia Milda Ivanauskienė, MO muziejaus vadovė.

Visi šių metų konkurso finalininkai: Arnolds Andersons (LV), Gytis Arošius (LT), Kazimieras Brazdžiūnas (LT), Aurelija Bulaukaitė (LT), Siiri Jüris (EE), Madara Kvēpa (LV), Lisette Lepik (EE), Edvinas Mikulskis (LT), Erika Povilonytė (LT), Indrė Rybakovaitė (LT), Justīnė Seile-Urtāne (LV), Greta Šležaitė (LT), Dominykas Sidorovas (LT), Denisa Štefanigova (EE), Mantas Valentukonis (LT). Jų darbus galima pamatyti ČIA.

 Galimybė pažvelgti į pačių jauniausių menininkų kūrybą

Kaip teigia konkurso organizatorius Vilmantas Marcinkevičius: „Vienas iš svarbiausių „Jaunojo tapytojo prizo“ momentų yra tai, kad menininkai, žiūrovai, kuratoriai ir meno tyrinėtojai įgauna galimybę pažvelgti į pačių jauniausių menininkų kūrybą, pamatyti būsimuosius Baltijos šalių meno lauko kūrėjus“.

Jis taip pat priduria, kad konkurso įvertinimas ir tęstinumo variklis yra aktyvus Lietuvos, Latvijos ir Estijos menininkų dalyvavimas jame.

„Jaunojo tapytojo prizas“ – vienas svarbiausių meno renginių Baltijos šalyse, visuomenei pristatantis kylančius jaunuosius talentus. Nuo 2009 metų vykdomo projekto tikslas yra ne tik pristatyti visuomenei kylančius menininkus, bet ir padėti meno kolekcininkams bei kuratoriams atrasti naujų talentų Baltijos šalyse. Konkursas orientuotas į meninį išsilavinimą turinčius ar jo siekiančius kūrėjus iki trisdešimties metų.

Menininkus vertino tarptautinė komisija

Šių metų konkurse jaunųjų menininkų darbus vertino tarptautinė komisija: meno istorikas, Norvegijos Nordic Artists Centre Dale rezidencijų centro direktorius Arild H. Eriksen, MO muziejaus kuratorė Gabrielė Radzevičiūtė, Estijos KAI meno centro meno vadovė Karin Laansoo, kino ir videomenininkas, skulptorius Deimantas Narkevičius, latvių tapytoja ir konkurso „Jaunojo tapytojo prizas 2013” laimėtoja Zane Tuča bei meno istorikė Mėta Valiušaitytė.

Konkurso organizatoriai: Julija Dailidėnaitė ir Vilmantas Marcinkevičius, koordinatorės: Gabrielė Radzevičiūtė ir Ieva Stasevičiūtė, grafikos dizainerė – Akvilė Paukštytė, parodą įrengė Dominykas Šavelis. Daugiau apie parodą: https://mo.lt/ivykiai/jaunojo-tapytojo-prizas/

 Atidarymo vakarą – ir diskusija apie jaunąją tapytojų kartą

 Lapkričio 18 dieną, atidarant parodą MO muziejuje, vyko ir speciali diskusija „Naujoji karta tapyboje: kokia ji?“.

Diskusijoje dalyvavo pirmojo „Jaunojo tapytojo prizo“ (2009 m.) laimėtojas Andrius Zakarauskas, konkurso organizatorė Julija Dailidėnaitė, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktoriaus pavaduotoja Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė. Pokalbį moderavo ir diskusiją apie tai, ką savo kūryba nori pasakyti jaunoji karta, vedė menotyrininkė Laima Kreivytė.

Erika Povilonytė

Kazimiero Brazdžiūno kūrinys

Jaunojo tapytojo prizo parodos atidarymas MO muziejuje