Miglės Narbutaitės fotografijos paroda „Ryškumo akcentai“ Vilniaus fotografijos galerijoje

2010 m. rugpjūčio 18 d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Svajoniu Amerika, 2009

Rugpjūčio 18 d. 18 val.  Vilniaus fotografijos galerijoje (Stiklių g.4, Vilnius) atidaroma jaunos menininkės Miglės Narbutaitės fotografijos paroda „Ryškumo akcentai“ .

Miglė Narbutaitė  (g. 1985) – savitą fotografinį matymą turinti jaunosios kartos menininkė, fotografijos žinias gilinusi Bergeno nacionalinėje menų akademijoje(Norvegija) bei Profesionaliosios fotografijos mokykloje Reikjavike (Islandija), šiemet baigusi fotografijos bei medijų meno bakalauro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 2005 m. yra dalyvavusi nemažai personalinių bei grupinių parodų Lietuvoje bei užsienyje.

Parodoje „Ryškumo akcentai“ eksponuojamos penkios 2007-2010 metais sukurtos Miglės Narbutaitės fotografijų serijos: “Bremenas”, “Svajonių Amerika”, “Prancūzija”, „Autoportretai“ bei “Kultūros ratas”. Visas šias serijas sieja kelionių motyvas, tačiau tai nėra tipiška turistinė fotografija. Kelionėse kinta autorės statusas esamoje vietoje- vienur ji turistė, kitur laikina gyventoja, dar kitur- vietinė. Skirtingos būsenos, skirtingos situacijos lemia ir skirtingus fotografavimo bei darbų eksponavimo sprendimus.

Serijose „Svajonių  Amerika“ (2009) bei „Bremenas“ (2007) M. Narbutaitė analizuoja turistų įpročius, sąmoningai renkasi turistų pamėgtus objektus ar stereotipinius, vizitinėmis vietovių kortelėmis tapusius vaizdus su visa turizmo industrijos sukurta jų ikonografija. Tačiau fotografei svarbus ne pats fotografavimo objektas, o to objekto įvaizdis ar turistų fotografavimo įpročiai (kuomet objektas tėra nufotografuojamas, bet realiai neapžiūrimas). Kitaip tariant, būdamas tipiniu turistu, fiksuoji emblemines vietas, giliniesi tik į reginio vizualumą fotoaparato vaizdo ieškiklyje. Autorė pasirinkdama banalų veiksmą (besaikį pliauškėjimą fotoaparatu) banalioj aplinkoj(turistų labiausiai lankomose vietose) ir atlikdama tą gestą tikslingai/sąmoningai paverčia jį intelektualiu, o sukurtas vaizdas tampa nebanaliu. Fotografė specialiai kuria neryškų atvaizdą, apeliuodama į tai, jog fotografuojamos vietos čia net nebuvojusiųjų sąmonėse ir taip turi gan ryškų vaizdą būtent dėl masinės vaizdų infliacijos.

“Prancūzijos” serija (2007) kur kas asmeniškesnė, tačiau čia taipogi nėra svarbūs vidiniai išgyvenimai, o koncentruojamasi į netikėtumo, nustebimo momentą. Su tariamai pastovia savo aplinka (karavanu) fotografė keliauja po kitą- nuolat besikeičiančią aplinką. Jos “namai” kas rytą yra kitoje Prancūzijos vietoje, tad atsibudęs tu nežinai, ką išvysi pro langą. Šios serijos fotografijos- tai kelionės metu kiekvieną rytą pro karavano langą užfiksuoti patys pirmieji pamatyti vaizdai, kurie vėliau buvo atspausti kaip atvirlaiškiai, kitoje pusėje esančiame Prancūzijos žemėlapyje pažymint kadro sukūrimo vietą.

Jungtiniuose Arabų  Emyratuose sukurtoje autoportretų serijoje (2009) fotografė atsigręžia į save ir į savo vidinius išgyvenimus. Čia turisto vaidmuo keičiamas laikino gyventojo vaidmeniu. Naujoje aplinkoje, kur esi pašalietis bet tuo pačiu lyg ir trumpam tampantis vietiniu, tenka pereiti per diskomforto, prisitaikymo būseną. Turi priprasti, prisijaukinti tą vietą ir esamą situaciją. Su savimi atsivežti daiktai naujoje aplinkoje tarsi turėtų tapti vieninteliu savu dalyku, suteikiančiu saugumo jausmą, tad skrydžio į kitą žemyną metu dingęs lagaminas sukelia pojūtį, lyg netekai vienintelio tavo saugumą ir tapatumą užtikrinančio daikto. Į kelionę pasiimti daiktai kūrė savotišką viziją, kaip aš turėsiu atrodyti, ką aš turėsiu veikti, o daiktų dingimas sugriauna susikurtą iliuziją ir tampa savotišku savo tapatybės praradimu. Būtent tokioje būsenoje M. Narbutaitė ir fiksuoja savo atvaizdą viešbučio kambarių veidrodžiuose.

Darbe „Kultūros ratas”(2010) fotografė nagrinėja nuo sovietmečio laikų išlikusių ir tebeveikiančių Vilniaus apskrityje esančių Kultūros namų veiklą bei svarbą vietos gyventojams. Pasirinkdama netradicinę eksponavimo formą, autorė kiekvienam lankytojui leidžia prieiti ir tarsi iš labai arti pažvelgti į Kultūros namų sales, kur vyksta svarbiausias tų miestelių kultūrinis gyvenimas, be galo besiskiriantis nuo visai šalia esančio Vilniaus kultūros aktualijų.

Paroda veiks iki rugpjūčio 30 d.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *