LTMKS kviečia į Lietuvos videomeno peržiūrą „Sutemom“

2010 m. spalio 10 d., Sekmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
sutemom_LTMKS

Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų  sąjunga, siekdama atsigręžti į praėjusius 20 metų Lietuvos (ne)priklausomo meno, pradeda šiuolaikinio meno istorijų ciklą. Vienos jų bus pasakojamos, kitos vystysis kaip mitai iš lūpų į lūpas, trečios taps tikrove kaip ši videoperžiūra, kol galų gale įdomiausios iš jų suguls į knygą.

Jauna kuratorė Danutė Gambickaitė  kartu su LTMKS kviečia padiskutuoti apie Lietuvos videomeną ir jį aktualizuoti šiandieniniame kontekste. Pirmasis renginys – tai videofilmų peržiūrą „Sutemom”, kuri įvyks spalio 13 d. 19 val. „Fluxus ministerijoje” (Gedimino pr. 27), 5-ąjame aukšte, didžiojoje salėje. „Sutemos – tai švelnus beveik regimas neapčiuopiamas pakraštys. <…> Sutemos – tai laikas po laiku, tai akimirka, kuri materializuoja priverstinę laiko tąsą. <…> Sutemos pakeičia ir transformuoja suvokimą. Pasaulis išverčiamas išvirkščiai. Kai regėjimas susiduria su kliūtimis, paaštrėja kiti pojūčiai. Sutemose randi kelią lytėdamas ir klausydamas” – daugiau kaip prieš dešimt metų rašė Tracey Warr, 5-osios Soroso šiuolaikinio meno centro Lietuvoje metinės parodos „Sutemos” koordinatorė Londone.

Videofilmų peržiūra „Sutemom“  kaip atspirties tašką pasirenka pirmąją Lietuvoje didelio masto videomenui skirtą parodą, jos metaforišką pavadinimą bei temas. Prieš daugiau kaip dešimtmetį „Sutemos” buvo reikšmingas lūžis, poetiškas žvilgsnis į naujus procesus, technologijų invaziją bei pirmas didelis žingsnis link videomeno institucionalizavimo.
Videofilmų peržiūros „Sutemom“  idėja yra neįprasta ir atvira klausimams, vertinimams, lyginimams, pastebėjimams, kritikai ar meditacijai. Tai renginys – dedikacija, kurios objektas dabartinėje situacijoje galėtų tapti saugikliu permąstant Lietuvos videomeno istoriją.

Temų ir laiko amplitudė  peržiūroje yra plati neatsitiktinai. Tokiu būdu siūloma pažvelgti mažiau linijiniu/chronologiniu matymu, o labiau reliatyviu (be aiškios pradžios ir pabaigos). Natūraliai gali kilti klausimas, kuo siesis filmai? Atsakymas: vienokiom ar kitokiom (sąmones, technologijų, vaizdo estetikos, pojūčių, atmosferinėm ir t.t.) sutemom, balansavimu tarp yra ir nėra, matoma ir nematoma, regima ir girdima, apčiuopiama ir nečiuopiama.

Menininkai: Artūras Raila ir Darius Čiuta, Gintaras Šeputis, Evaldas Jansas, Laura Stasiulytė, Paulina Eglė Pukytė, Ugnius Gelguda.

Kuratorė: Danutė Gambickaitė

Organizatorius: Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga (LTMKS), www.letmekoo.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *