Lino Jusionio ir Nerijaus Ermino parodos galerijoje „Vartai“

2013 m. sausio 18 d., Penktadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

nerijus erminas

 

Sausio 22 d., antradienį, 18 val. galerijoje „Vartai“ (Vilniaus g. 39, Vilnius) atidaromos Lino Jusionio ir Nerijaus Ermino parodos.

Apie Lino Jusionio parodą Lino „Tik sniege liko žymės“:

Sausį galerijoje „Vartai“ atidaromoje personalinėje jaunosios kartos tapytojo Lino Jusionio parodoje „Tik sniege liko žymės“ pristatomi paskutinių metų kūriniai, liudijantys apie nuosekliai plėtojamą meninę poziciją. Prieš kelerius metus plačiau žinomu tapusio menininko darbai pastebėti dėl išskirtinio racionalaus, analitiško požiūrio į paveikslo kūrimą, stilistinio išskirtinumo (formų ir spalvų redukavimas, minimalizmas, lygūs potėpiai), ryškių sąsajų su kinematografinio vaizdo specifika, fotografija, literatūra, ypač prancūzų naujuoju romanu, Witoldo Gombrowicz kūryba. Šios savybės leidžia išskirti L. Jusionį ne tik jaunųjų, bet ir visos Lietuvos tapybos tradicijos kontekste.

Estetiškai santūriuose menininko paveiksluose vyrauja tarpusavyje susipinančių sporto, laisvalaikio ir peizažo motyvų fragmentai, kurie perteikiami tikslingai kurstant žiūrovo sąmonę atskiras detales jungti į menamą istoriją. Taip kuriama istorijos detektyvinė intriga ir įtampa, kurią skatina suvokimas, jog menininkas pateikia tik detalės, o tikrasis siužetas slypi už žiūros lauko ribų. L. Jusionis domisi žmogaus sąmonės savybe maniakiškai konstruoti tikrovę, kiekviename, kad ir nereikšmingame realybės elemente ieškant priežastingumo ryšių. Jo kūryba siekia aktualizuoti paties vaizdavimo proceso preparavimą, kai pavaizduotos detalės ima pasakoti pačios save. O vengimas reprezentuoti siužetą, konkrečias idėjas ar asmeninę patirtį bei emocijas, sukuria reikšmės poreikį, kurio paieška išpildo emocinės ir intelektualinės patirties troškimą.

Dvi galerijos sales užimančioje ekspozicijoje pristatomi tapybos darbai demonstruoja ankstesnių kūrybinių principų tąsą, tačiau papildyti naujais koloristiniais ieškojimais ir plastiniais sprendimais. Parodos pavadinimas „Tik sniege liko žymės“ nurodo į parodoje aktualizuojamą naratyvo konstravimo problematiką.

Linas Jusionis (g.1986) šiuo metu tęsia magistrantūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 2009 metų dalyvauja grupinėse parodose ir surengė keturias personalines, iš kurių viena buvo galerijoje VARTAI rengiamo projekto “Artscape Latvija” dalis (kartu su Miks Mitrevics). 2011 metais tapo konkurso “Jaunojo tapytojo prizas” antrosios vietos laureatu.

Apie Nerijaus Ermino parodą:

Nerijaus Ermino personalinėje parodoje pristatomi naujausi menininko kūriniai, per skirtingus objektus jautriai prabylantys apie kiekvienam būdingas egzistencines ir dvasines patirtis bei ieškojimus. Dvejose salėse eksponuojamos skirtingos instaliacijos, tarpusavyje susijusios vieninga atmosfera ir daugiasluoksniu turiniu.N. Ermino kūriniai, kuriems būdingas tam tikras siurrealistinis, pasąmoninis klodas, atspindi itin jautrų, pastabų, subjektyvizuotą žvilgsnį į kasdienę aplinką, ieškant pažįstamuose daiktuose slypinčių, plika akimi nematomų simbolių, nuorodų, atsakymų. Taip pat menininko darbai pasižymi medžiagine ir patirtine įvairove (medis, gintaras, organinis stiklas, ready made) ir byloja ne tik apie brandžius konceptualius bei estetinius sprendimus juos panaudojant, bet ir technologinį menininko pasirengimą.

Pirmosios instaliacijos pavadinimas „Marijos Magdalietės kabinetas“ nurodo į biblinę istoriją apie Kristumi pasekusią nuodėmingą moterį, kurios vaidmuo Biblijoje apsuptas daugybės prieštaringų interpretacijų ir beveik tapęs pop kultūros dalimi. Menininkas pažvelgia į Magdalietės personažą kaip į daugiaprasmę dvasingumo, tikėjimo, prieraišumo metaforą, kurios suvokimas svyruoja tarp nuoširdžios (savi)refleksijos, susitapatinimo, fetišizavimo ir ironijos bei kritikos. Skirtingos medžiaginės prigimties, paskirties bei turinio objektus menininkas dėlioja scenografijos kūrimui artimu principu. Kiekvienas daiktas galėtų būti ir savarankiškas, tačiau atsidūręs tam tikrų kitų daiktų kontekste, suveikia kaip aktyvus dalyvis ir nuoroda kuriant tam tikrą bendrą žinutę arba pasakojimą.

Tokiu pačiu principu veikia ir antroji menininko instaliacija „Tai, kas nematoma“, kurioje reflektuojama atpildo ir nušvitimo tema. Menininkas jautriai komponuoja skirtingus objektus bei detales, vengdamas daugiažodžiavimo ar tiesmukumo. Didžiausią dėmesį skiria kūrinio vidinių ryšių kuriamai atmosferai, emocinei patirčiai, susidūrimui su kiekvienam aktualiais ir atpažįstamais klausimais.

Nerijus Erminas (g. 1976) – vienas įdomiausių konceptualiai dirbančių šiuolaikinių Lietuvos skulptūros ir objekto kūrėjų. Dirba ir gyvena Vilniuje. Baigė skulptūros specialybę Vilniaus Dailės akademijoje (Telšiuose, Vilniuje). Nuo 1997 metų aktyviai dalyvauja grupinėse ir rengia personalines parodas. 2010 metais pelnė apdovanojimą už ryškiausią mažosios plastikos darbą konkurse „Metų skulptūra 09“. 2012 metais šiuolaikinio meno mugėje „Artvilnius“ žiuri apdovanotas už geriausią pristatytą skulptūrą.

Parodos veiks iki vasario 23 d.

Iliustracijoje: Nerijus Erminas, Auglys, 2012. Medis, 40 cm.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *