„Lewben Art Foundation“ ir Lietuvos išeivijos dailės fondo dovana Lietuvos dailės muziejui

2016 m. gegužės 18 d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
Jaunuole_melynais_dzinsais

Šių metų gegužės 18 d. Tarptautinės muziejų dienos proga „Lewben Art Foundation“ ir Lietuvos išeivijos dailės fondas Lietuvos dailės muziejui ir Nacionaliniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui dovanoja šešiolika Lietuvos Gogenu vadinamo tapytojo Jono Rimšos (1903–1978) kūrinių, kelias dešimtis dailininko rašytų laiškų, tapytojo molbertą ir paletę. Paveikslai, kaip ir dailininko asmeniniai daiktai – laiškai, molbertas ir paletė, į Lietuvą atkeliavo iš Pietų Amerikos, kur menininkas praleido didžiąją savo gyvenimo dalį.

J. Rimša – Amerikos lietuvių dailininkas, vertinamas įvairių užsienio šalių dailėtyrininkų. Lietuvoje jo kūrinių nėra daug. Menininkas kūrė figūrines kompozicijas, portretus, peizažus. Ankstyvieji kūriniai sodraus, tamsių spalvų kolorito, vėlesniesiems būdingi egzotiški motyvai, dekoratyvumas, ekspresyvios stilizuotos formos, raiškus kontūras, kontrastingos spalvos. Nuolatinės kelionės, gyvenamosios vietos aplinka (Brazilija, Bolivija, Argentina, Taitis, JAV) darė įtaką ir kūrinių motyvams, ir kūrybos stiliui. Pietų Amerikoje autorių neatsitiktinai laikė vienu stipriausių vietos menininkų (iš Bolivijos net buvo uždrausta išvežti jo paveikslus).

VšĮ „Lewben Art Foundation“ – tai nevalstybinė institucija, administruojanti reprezentatyvią meno kolekciją, kurią sudaro Lietuvos ir užsienio menininkų kūriniai nuo XVIII a. pabaigos iki šių dienų. Be tapybos, sudarančios kolekcijos branduolį, didelę dalį užima skulptūros, fotografijos, grafikos darbai, videodarbai bei instaliacijos. Bendradarbiaudama su dailėtyrininkais, kuratoriais, menininkais ir įvairiomis kultūros institucijomis, „Lewben Art Foundation“ organizuoja parodas, leidžia meno albumus. „Lewben Art Foundation“ yra VšĮ Lietuvos išeivijos dailės fondo, kurio tikslas – sistemingai tyrinėti išeivijos dailę bei grąžinti kūrinius į tėvynę, steigėja. Lietuvos išeivijos dailės fondo administruojamą kolekciją sudaro Lietuvos išeivių darbai nuo XIX a. pabaigos iki šių dienų.

Ši dovana Lietuvos muziejams – jau ne pirma fondų iniciatyva. 2013 m. Lietuvos išeivijos dailės fondas Nacionaliniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui padovanojo septynis J. Rimšos tapybos kūrinius bei vertingą iškarpų albumą apie tapytojo kūrybą ir veiklą anapus Atlanto, o 2015 m. Lietuvos dailės muziejui buvo padovanoti devyni J. Rimšos tapybos kūriniai – paveikslai „Titikakos ežeras“, „Vietiniai su baltu arkliu“, „Čigonės“, „Laisvė“, „Indėnai misionieriai“, „Nevada Argentinoje“, „Motina ir vaikas“, „Žmonės pusnyse“ ir „Indėnės aktas“.

 

Iliustracijoje: Jaunuolė mėlynais džinsais. 1965 m. Drobė, aliejus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *