Kristos Kurilionok paroda „Nepatogus trikdymas“ VDA parodų erdvėje „Krematoriumas“

2018 m. lapkričio 24 d., Šeštadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Lapkričio 27 d. 18 val. Vilniaus Dailės Akademijos parodų erdvėje “Krematoriumas” (Maironio g. 6, Vilnius) bus surengta personalinė menininkės Kristos Kurilionok paroda “Nepatogus trikdymas”, kurios kuratorius Antonio Bruno Umberto Colosimo. Paroda organizuojama kartu su italų galerija Pramantha Arte.

“Nepatogus trikdymas” pristato naujausius lietuvių menininkės darbus ir pasakoja apie jos tiriamojo proceso brandą, kurį nuo pat pradžios jungė vizualiąją praktiką su psichologiniu tyrimu. Kristos Kurilionok darbai atliepia figuratyvią, vizionierinę, simbolinę tapybą, kuri telpa į savianalizės tapybos kryptį, prasidedančią XVI amžiaus figuratyvioje Vakarų dailės istorijoje ir besitęsiančią iki mūsų dienų. Šis gilus tikrovės matymas, kurio pamatus padėjo Leonardo Da Vinci, tęsė Bosch’as, Goya, Baconas nuolatos siejamas su žmogiškosios tiesos ieškojimu.

Nepatogiu trikdymu” Krista Kurilionok prieina prie savotiškos ekspresyvios savo tyrinėjimų sintezės, t. y. klausimo apie tapatybę ir psichologinį konfliktą, kurį sukelia subjektas-pasaulis-Ego santykiai. Šis konfliktas pasirodo kaip ryškiai matomas nepatogus nerimas. Nerimas, kuris vaizduojamas kaip provokacija teatrinėje formoje. Mėsa, kaulai, skysčiai, impulsai, jausmai ir mintys slepiasi išskaidytose pozose, haliucinuojančiuose žvilgsniuose, pakitusioje atmosferoje. Iškraipyti, lyg gundantys kūnai lydimi atšiaurių zoomorfinių būtybių. Žiūrovas provokuojamas išorės ir vidaus žaidimų, kurie destabilizuoja suvokimą ir ištrina ribą tarp intymaus autoriaus ir stebinčiojo vartotojo matymų.

Kristos Kurilionok darbe dominuoja kategoriškas imperatyvas: tapyba kaip proto veikla. Savęs pajutimas lygiavertis savęs abstrahavimui nuo pasaulio, kuris menininkės darbe pasirodo kaip gilus pasinėrimas ar įkvėpta kelionė į tamsiausius žmonių jausmus, o gal spoksojimas į tamsų pirmykštės pasąmonės urvą… Savo darbais menininkė sutrikdo paprastą sąmoningą individo gyvenimą, pripildydama jį paradoksalia vaizdine jėga, tokių būdų aktualizuodama tamsius, išstumtus, bet universalius aspektus.

Parodos atmosferai praturtinti italų kompozitorius Simone Bortolotto specialiai šiai parodai sukūrė muziką, kuri pristatoma kartu su video darbu “Stebėtojas”.

Paroda truks iki gruodžio 20 dienos ir kviečiame ją lankyti darbo dienomis 9.00–17.00 val.

(Teksto autorės Maria Rosaria Gallo ir Marija Turlinskienė)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *