Kristinos Inčiūraitės ir Vilniaus universiteto merginų choro „Virgo“ projektas „Pakeisk visas sagas“ VU Planetariume
artnews.ltSpalio 21, trečiadienį, 19 val. VU Planetariume (Konstitucijos pr. 12A, Vilnius) pristatomas Kristinos Inčiūraitės tarpdisciplininis projektas bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto merginų choru „Virgo“.
Menininkė Kristina Inčiūraitė pristato savo naujausią tarpdisciplininį projektą „Pakeisk visas sagas“, kuriame vizualiai ir akustiškai bandoma permąstyti rutinizuotos kasdienybės problematiką, pasitelkiant pa(si)kartojančius motyvus bei akcentuojant skirtingo laikiškumo pojūtį.
Projekte dalyvaujantis merginų choras „Virgo“, įvairiose VU Planetariumo erdvėse atlikdamas muzikinį kūrinį, audžia tam tikrą ritmą. Tačiau jis nevienalytis, nes projekto dalyvės per renginį kartu ir atskirai atlieka skirtingus pasikartojančius veiksmus. Vokiečių scenos menų teoretikė Erika Fischer-Lichte savo knygoje „Performatyvumo estetika“ (2013 metų leidimas) yra rašiusi, kad „ritmas išardo elementų hierarchiją, atskiria juos vieną nuo kito, leidžia jiems pasirodyti nesusijusiems. Jis savaip struktūruoja kiekvieno elemento laiką, ir žiūrovas suvokia šiuos laiko struktūravimo skirtumus. Tad jis lygia greta patiria skirtingą laikiškumą.“
Projekte akcentuojamas veiksmo pasikartojimas, kuris yra integruotas į kasdieninės veiklos karuselę. Choristės pasirenka ir atlieka vieną iš populiariausių, dažniausiai repetuojamų savo repertuaro kūrinių. Tačiau kūrinys daug kartų kartojamas neįprastu būdu: daugiausiai įkvėpimais, ką atlikėjai paprastai daro nepastebimai (tai įkvėpimo pauzės tarp kūrinio dalių), arba plojimais, ką dažniausiai atlieka žiūrovai. Chorisčių muzikiniai eksperimentai integruojami į Kristinos Inčiūraitės eksperimentinio filmo „Pakeisk visas sagas“ kontekstą.
Šiame filme reflektuojamas feministiniame kontekste itin garsus belgų režisierės Chantal Akerman filmas „Žana Dilman, Prekybos krantinė 23, 1080, Briuselis“ („Jeanne Dielman, 23 quai du Commerce, 1080 Bruxelles“, 1975), kuriame atskleidžiama moters kasdieninė rutina. „Pakeisk visas sagas“, – filme pardavėja sako moteriai, desperatiškai norinčiai nusipirkti identišką trūkstamą sagą vyro švarkui. Tai filmas apie labai laukiamą pokytį, kuris dramatiškai išryškėja paskutiniuose Akerman filmo kadruose.
Kristina Inčiūraitė medžiagą filmui rinko savo tėvų namuose, o jų interjeras – iš to paties laikotarpio kaip ir Chantal Akerman filme. Labiausiai akcentuojamos menininkės tėvų praeityje surinktos sagos – viena po kitos dėliojamos lėkštėje, tarytum jos vizualizuotų praėjusią dieną, savaitę, metus ar dešimtmetį. Kristinos Inčiūraitės filme įterpiami keli Chantal Akerman filmo herojų pokalbiai, išplaukiantys iš jų rutinizuotos kasdienybės. Juos Inčiūraitė dar labiau išryškina vis kartodama. Tačiau kartojami dialogai filme persipina vienas į kitą kaip ir chorisčių atliekami muzikiniai veiksmai. Filme keičiasi kartojamas dialogas ir jo prasmė. Šiame meno projekte kartojimu siekiama produkuoti skirtumus ir reabilituoti kasdienybės rutiną, per kartojimą parodant jos fragmentų dinamiką ir įvairovę.
Vilniaus universiteto merginų choras „Virgo“ šiais metais švenčia savo 35-ių metų veiklos jubiliejų. „Virgo“ choras, pasitelkęs eksperimentinę raišką, šiame tarpdisciplininiame projekte įprasmina savo ilgametės veiklos metus.
Tai vienas iš garsiausių Lietuvos chorų, kuris rengia koncertus ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. „Virgo“ yra pasirodęs garsiose koncertų salėse, tokiose kaip Šv. Cecilijos akademija Romoje, M. Glinkos kapela Sankt Peterburge, I. Stravinskio auditorija Montrė, Montserato vienuolynas Katalonijoje, „Palau de la Musica” Valensijoje, Tokijo olimpinio centro koncertų salė ir kitose.
Kristina Inčiūraitė (g. 1974), gyvena ir dirba Vilniuje. Jos kūryba buvo pristatyta meno institucijose, tokiose kaip Kalmaro meno muziejus, Šiuolaikinio meno centras „Laznia“ Gdanske, „ar/ge kunst Galerie Museum“ Bolcane, KUMU meno muziejus Taline, „Muzeum Sztuki“ Lodzėje, „Mucsarnok“ Budapešte, „NGBK“ Berlyne, „Casino Luxembourg – Forum d’art contemporain“ Liuksemburge, Pori meno muziejus, „Fondazione Sandretto Re Rebaudengo“ Turine ir kitose. Ji taip pat dalyvauja kino ir video festivaliuose.
Renginio trukmė: 50 min. (nemokamas įėjimas).
Organizatorius: „Kristinos Inčiūraitės studija“
Rėmėjai: LR kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba
Iliustracija: Kristina Inčiūraitė „Pakeisk visas sagas“, 2015, filmo kadras