Kovojančių už laisvę baltarusių palaikymas – ant MO pastato sienos nušvis protestus fiksuojančios fotografijos

2021 m. vasario 19 d., Penktadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

 

Kovojančių už laisvę baltarusių palaikymas MO muziejuje – nuo vasario 19-osios ant MO išorės lauko sienos projektuojamos penkių baltarusių fotožurnalisčių nuotraukos. Jose užfiksuotas brutalus demonstracijų malšinimas, solidarumo akcijos bei moterų eisenos su gėlėmis rankose. Projekcija lauke „Baltarusijos ateitį kuriančios moterys“ vizualiai nušvies įvairų protestų Baltarusijoje spektrą.

 Liūdnas sutapimas, kad penkių baltarusių fotožurnalisčių paroda MO muziejaus lauke pristatoma, kai parodos išvakarėse Baltarusijos teismas dvejų metų laisvės atėmimo bausmes skyrė dviem žurnalistėms. Jos apkaltintos protestų organizavimu, nors per akcijas prieš autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką jos dirbo savo darbą.

Kaimynų laisvės siekio palaikymas

„Prieš keletą dienų mes patys – visa Lietuva – šventėme mūsų valstybės atkūrimo dieną, šventėme laisvę, prisiminėme, kokį nelengvą kelią turėjome nueiti. Šiuo nelengvu keliu į laisvę pasirinko eiti ir Baltarusija. Vilnius visada yra atviras drąsioms idėjoms, kūrybiškumui, saviraiškos laisvei vilniečiams ir miesto svečiams, bet taip pat jau tapęs ir saugiu prieglobsčiu mūsų kaimynams baltarusiams“, – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

„Ši paroda skirta baltarusėms moterims. Mes visos veikėme turėdamos tą patį tikslą – atkurti Baltarusijoje laisvę. Moterys stojo priešakinėse šios kovos linijose. Daugeliui jų ši kova tapo asmeniška. Ji asmeniška Alenai Bandarenkai, kuri reikalauja tyrimo dėl savo sūnaus nužudymo. Ji asmeniška Volhai Seviaryniec ir Darjai Losik, kurių vyrai yra įkalinti dar nuo vasaros pradžios. Ji asmeniška Tatsianai Khomich, kurios sesuo Marya Kalesnikava buvo pagrobta už nepaklusimą režimui. Asmeniška ji ir man”, – teigia Sviatlana Cichanouskaja, Baltarusijos opozicijos lyderė.

Ji taip pat priduria: „Palaikantieji režimą nesuprato, kad šią kovą jie pavertė asmenine politine kova kiekvienai baltarusių šeimai. Todėl režimas pralaimės. Galima spausti opoziciją, tačiau neįmanoma įveikti visos tautos”.

„Eksponuodami projekcijas lauke „Baltarusijos ateitį kuriančios moterys“ išreiškiame palaikymą ir solidarumą. Be to, ši paroda aktuali ir mums, lietuviams. Baltarusių fotožurnalisčių fotografijos bus eksponuojamos tarp dviejų mūsų valstybei, jos laisvei ir nepriklausomybei svarbių datų – vasario 16-osios ir kovo 11-osios. Taikaus protesto susidūrimas su brutalia jėga primena ir mūsų laisvės kovas. Fotografijas kviečiame pamatyti ten, kur ir vyksta protestai bei gimsta revoliucijos – lauke“, – teigia Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.

M. Ivanauskienė papildo: „Svarbu šiame kontekste atkreipti dėmesį ir į reikšmingą moterų dalyvavimą valstybės kūrime. Šitai taip pat aktualu ir mums, minint 1918 m. vasario 17 d. įvykusį protestą, reikalavusį įtraukti moteris į Lietuvos Tarybos sudėtį”.

Projekcijos lauke pristatymo vaizdo medžiagą galite pamatyti čia: https://youtu.be/Mby0kE1Ow9w

 Kruopščiai užfiksuoti svarbiausi protestų Baltarusijoje momentai

 Paroda „Baltarusijos ateitį kuriančios moterys“ atspindi baltarusių fotožurnalisčių požiūrį į moterų protestus. Nuotraukose taikių moterų demonstracijos kontrastuoja su atviru valdžios smurtu. Narsiai prieš diktatūrą ir sustabarėjusias patriarchalines normas kovojančios moterys tapo protestų Baltarusijoje simboliu.

Penkios fotografės – Nadia Bužan, Darja Burakina, Irina Arеchouskaja, Volha Šukaila ir Vialeta Saučic – suprato istorinio momento svarbą ir įveikdamos baimę, rizikuodamos kruopščiai fiksavo visus svarbiausius 2020-ųjų protestų prieš rinkimų klastojimą ir tuos protestus lydėjusio režimo smurto momentus. Nuotraukose matomi ir protestai, ir moterų eisenos – demonstracijos, nukreipusios protestus taikiu keliu ir suteikusios Baltarusijos revoliucijai kryptį. Ji tapo nesmurtiniu pasipriešinimu, modernia XXI amžiaus protesto forma Baltarusijoje.

Fotografijų projekcijos MO muziejuje eksponuojamos bendradarbiaujant su meno centru Estijoje „Fotografiska Tallin“ ir Baltarusijos fotožurnalistes atstovaujančia platforma „Shklo“. Protestų Baltarusijoje vaizdus fiksuojančios fotografijos Lietuvoje bus rodomos pirmą kartą. Prieš tai jos eksponuotos Estijoje.

Projekciją lauke geriausia pamatyti jau sutemus

Fotografijos nuo vasario 19 dienos iki kovo 4 dienos projektuojamos ant MO muziejaus pastato sienos ir geriausiai matomos jau sutemus, 18:00-23:00.

„Ši projekcija lauke bus dar viena galimybė saugiai praturtinti karantino realybę meniniais projektais ir kultūra. Nesibūriuojant, ramiai, vakarais lauke bus galima pamatyti visas fotoprojekcijas. Tuo pačiu tai bus ir proga dar kartą susimąstyti apie laisvę ir jos prasmę. Įvairiapusiškai – tiek iš valstybės bei tautos perspektyvos, tiek ir asmeniškai“, – priduria MO muziejaus direktorė.

Projekcijas lauke „Baltarusijos ateitį kuriančios moterys“ remia „Lithuanian World Arts Council“, Kazickų šeimos fondas ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Daugiau apie projekciją lauke „Baltarusijos ateitį kuriančios moterys“: https://mo.lt/ivykiai/baltarusijos-ateiti-kuriancios-moterys/

Taip pat galima prisidėti prie solidarumo fondo „Bysol“, kuris palaiko visus, kurie buvo represuoti, patraukti baudžiamojon atsakomybėn arba neteko darbo dėl dalyvavimo streikuose ar taikiuose protestuose Baltarusijoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *