Jono Aničo paroda „Niekas neprisimena jo vardo“ galerijoje (AV17)

2022 m. vasario 16 d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki kovo 3 d. galerijoje (AV17) (Totorių g. 5, Vilnius) veikia skulptoriaus Jono Aničo paroda „Niekas neprisimena jo vardo“

Parodoje „Niekas neprisimena jo vardo“ plėtojama menininko kūryboje svarbi stebėtojo tema.  Aktyvus ir pasyvus žiūrėjimas analizuojamas pasitelkiant kasdienius objektus – kabliukus, jiems suteikiant antropomorfinių formų. Praėjusiame šimtmetyje plačiai naudotus kabliukus drabužiams primenantys skulptūriniai objektai, iš pažiūros atrodo kaip pasyvūs dabarties stebėtojai, tačiau suteikia žiūrovui galią tapti aktyviu praeities vertintoju ir ieškoti koreliacijų su šiandienos pasauliu.

Parodoje pristatomi darbai kalba ir aktualia masinės produkcijos vartojimo tema. Kritikuojama masiškumo, pasikartojimo estetika, kūrybos anonimiškumas bei žala aplinkai. Tai pabrėžiama naudojant komerciniais tikslais masiškai gaminamų produktų formas bei spalvas, sutinkamas prekybos centrų logotipuose. Tačiau žmogus vartoja ne tik daiktus, bet ir naujienas, žinias, medijas. Pastaroji pozicija šiandien tampa vis reikšmingesnė. Ši galinga terpė sudaro sąlygas pasyviam stebėtojui – žmogui, kuris seka reikšmingas naujienas, bet pats dažnai yra bejėgis įvykių sekoje. Šis žmogus, vartojantis, bet nekuriantis, tampa bevardžiu tos pačios masinės gamybos produktu, pasmerktu pasimesti minioje.

Naikintuvo piloto kostiumas yra ironiškas išsigelbėjimo pasiūlymas. Pats savaime jis yra toks pat bejėgis, kol nėra panaudojamas puolimui arba gynybai. Šis kūrinys kviečia aktyviai pastebėti, kokią poziciją užimsime mes – žiūrovai, ar tapsime savo esaties kūrėjais, gelbėsimės ar pasiduosime pasyvumui, kuris yra tolygus užmarščiai.

Jonas Aničas (g. 1987) – menininkas, savo darbuose jungiantis įvairias skulptūros meno kalbas. Autoriaus kūryba pasižymi konceptualumu, daugiasluoksniškumu ir atvirumu interpretacijai, o žiūrovas atsiradęs priešais instaliaciją įtraukiamas į užkoduoto, simboliais ir nuorodomis surišto rebuso sprendimą. J. Aničas baigė skulptūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Aktyviai pristato savo kūrybą Lietuvoje ir užsienyje, dalyvavo tarptautinėje šiuolaikinio meno bienalėje JEK – Jaunieji Europos kūrėjai Prancūzijoje, savo kūrybą pristatė Latvijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Austrijoje ir kt. Tarptautinėje meno mugėje ArtVilnius’13 J. Aničas buvo apdovanotas Geriausio jaunojo menininko prizu. 2017 m. gavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos skiriamą stipendiją kultūros ir meno kūrėjams. Nuo 2020 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narys.

Nuotraukos: Laima Milkintė

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *