Ievos Baranauskaitės ir Rūtos Palionytės šiuolaikinio dizaino paroda „Kieti Minkštumai“ galerijoje „Vartai“
artnews.ltIki kovo 8 d. VARTAI SHOWROOM (Vilniaus g. 39, Vilnius) veikia Ievos Baranauskaitės ir Rūtos Palionytės šiuolaikinio dizaino paroda „Kieti Minkštumai“.
Paroda „Kieti minkštumai“ apmąsto natūralių medžiagų panaudojimo ir pernaudojimo būdus, jų regeneravimo galimybes dizaino srityje. Šviesos objektų tūriams naudojamas natūralus vaškas pasižymi unikaliomis savybėmis – iš beformės masės geba tapti apčiuopiama forma ir vėl virsti lanksčia ar net takia.
Sojos vaško (gaminamo iš sojos pupelių aliejaus) ir stearino (viena labiausiai gamtoje paplitusių sočiųjų riebalų rūgštis) mišinys savyje koduoja aplinkai nekenksmingus atsinaujinimo procesus ir atsakingo vartojimo veiksmus, kurie tenkintų asmeninius poreikius. Šis gamtinės kilmės medžiagų junginys „kietai minkštiems“ objektams suteikia reikiamą atsparumą bei tvirtumą. Natūralių medžiagų junginio pagrindu konstruojamos ne tik šviesos objektų detalės (šviesos sklaidytuvai, gaubtai), bet ir modulinės struktūros, parankios multifunkciniam pritaikomumui įvairiose erdvėse (keičiant formą arba mastelį). Abu šie elementai ne tik įgyja praktinę reikšmę, bet ir įkūnija simbolinę prasmę – įvaizdina augimo, regeneravimo procesus, vykstančius gamtoje.
Natūralus vaškas, kaip medžiaga, vizualiai panaši į plastiką, tačiau objektų biomorfinės formos ir jų skleidžiama balsva, žalsva, melsva šviesa referuoja į gamtinės kilmės kūnus ar reiškinius. Vaško kilmė ir ypatumai įprasmina autorinio dizaino potencialą ir skirtingus gamybos metodus: rankų darbą, skaitmeninį 3D modeliavimą, kūrybinį perdirbimą (upcycling).
Kūrybinis perdirbimas „kietai minkštuose“ objektuose, pasitelkiamas inkorporuojant funkcijos nebeatliekančių šviestuvų, suprojektuotų XX a. 6-ajame ir 7-ajame dešimtmetyje tokiose šalyse, kaip Švedija, Italija ar buvusi Čekoslovakija, komponentus ir elementus. Daugiasluoksnė naujo (organinės kilmės mišinio tūriai) ir seno (metalo ir stiklo komponentai) kombinacija įgyja nostalgijos, nukreiptos į ateitį, naratyvą. Tai kūrybinio individualizmo duoklė buvusiam daiktui, suteikiant galimybę atpažinti kuo jis buvo ir kuo tapo.
Parodoje pristatomi (šviesos) objektai atveria daikto, kuriame subalansuoti atsparumo ir trapumo elementai, funkcionalumo ir tvaraus pritaikomumo aspektai. Kaip pakistų autorinio dizaino kūrybiniai procesai bei individualūs vartojimo įpročiai, jei šiuolaikinis dizainas persiorientuotų į „kietai minkštą“ strategiją?
Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Nordic-Baltic Mobility Programme for Culture
Galerijos globėjai: Renata ir Rolandas Valiūnai
Galerijos rėmėjai: Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos Rytas, Vilma Dagilienė, Romas Kinka, Ekskomisarų biuras, MailerLite, Plieno Spektras
Fotografijos: Norbert Tukaj