Grupinė šiuolaikinio dizaino paroda „Budrūs daiktai“ galerijoje „Vartai“

2019 m. gruodžio 31 d., Antradienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Gruodžio 13 d. – 2020 m. sausio 24 dienomis galerijoje „Vartai“ veikia grupinė šiuolaikinio dizaino paroda „Budrūs daiktai“.

Galerija „Vartai“ pradeda naują kasmetinių parodų ciklą, skirtą šiuolaikiniam dizainui. Bendradarbiaujant su Lietuvos ir užsienio dizaineriais, kuratoriais bei institucijomis siekiama sukurti platformą tęstiniam unikalių, autorinių dizaino kūrinių pristatymui teminių parodų kontekste.

Pirmojoje ciklo parodoje „Budrūs daiktai“ – dešimties pavienių ir bendradarbiaujančių įvairių šalių autorių dizaino projektai, tarp jų ir keturių lietuvių autorių specialiai šiai parodai sukurti objektai. Daugelis dalyvių yra Eindhoveno dizaino akademijos alumnai ir jų kūrybą vienija kontekstualus požiūris į daiktų kūrimą. Jei dizainas yra kūrybos sritis, tiesiogiai susijusi su mūsų kasdienybės gerinimu, šiandienos ekologinės ir politinės krizės akivaizdoje dizainas nebegali būti susitelkęs tik į formos ir funkcijos sprendimų paieškas estetiniam rezultatui pasiekti. Todėl kontekstualus dizainas mato objektus kaip įprastas kūrybos ir mokslo sričių ribas peržengiančius socialinių, kultūrinių ir technologinių prasmių tinklo veikėjus, kurių estetinė ir praktinė vertė neatskiriama nuo inovatyvaus indėlio į teigiamus visuomeninius procesus.

Parodos pavadinimas – „Budrūs daiktai“ – nurodo į mūsų kasdienybėje gajų loginį prieštaravimą. Viena vertus, mus supantys daiktai yra pasyvios negyvosios gamtos dalys – ištekliai ar išradimai, skirti mums tarnauti, darydami buitį paprastesnę. Kita vertus, dažnai to net nepastebėdami mes elgiamės su daiktais kaip su gyvais, pasiduodame jų primetamai tvarkai, kuri formuoja mūsų įpročius ir savivoką. Paroda „Budrūs daiktai“ yra lyg vidurio taškas šiame dvilypiame santykyje su daiktais. Ji siūlo pastaruosius įsivaizduoti kaip nepailstančiai sąmoningus – jaučiančius ir turinčius nuomonę apie aplink juos vykstančius įvykius, bet taip pat fiziškai pasiduodančius naudojimui (savo noru arba ne). Parodoje daiktų budrumas pristatomas kaip kritinis vaizduotės pratimas, skirtas iš naujo suderinti mūsų asmeninį santykį su supančia materialia aplinka, kurios neatskiriama dalis mes patys esame. Šiuo persvarstymu siekiama pakeisti didybės manijos persmelktus gamtos valdymo užmojus, paremtus perteklinės masinės gamybos, inertiško vartojimo bei kasdienės patirties nykumo, intymiu ir atsakingu buvimu kartu viename pasaulyje.

Paroda organizuojama kaip skirtingos situacijos, vykstančios tarp parodos eksponatų, o lankytojai kviečiami jose dalyvauti tarsi svečiuodamiesi pas daiktus. Visi dizaino kūriniai parodoje yra baldai ar interjero detalės, turintys aiškią funkciją, kurią yra lyg akimirkai apleidę vardan jiems vieniems žinomos veiklos. Būdami parodos veikėjais ir tuo pat metu scenografija savo veiksmams, jie lyg animacinių filmų personažai šaržuodami mums pažįstamą pasaulį primena, kad didžiąja dalimi jis yra sukurtas žmogaus, todėl ir daiktų tvarka, kurioje dalyvaujame, yra mūsų atsakomybėje ir gali būti perkuriama pagal poreikį lyg gamtos dėsniai animacijoje.

Edgaras Gerasimovičius

Parodos kuratoriai: Vytautas Gečas and Marija Puipaitė

Parodos dalyviai: Bram Vanderbeke (BE), Wendy Andreu (FR), Lucas Muñoz Muñoz (ESP), Paulius Vitkauskas (LT), Martynas Kazimierėnas (LT), Marija Puipaitė (LT), Vytautas Gečas (LT), Satomi Minoshima (JP), Hansol Kim  (KR), Etienne Marc (FR).

Nuotraukos: Laurynas Skeisgiela

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *