Grupinė paroda „[į / iš]sišaknijimas / [up]rooting“ galerijoje „Arka“

2023 m. sausio 16 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki sausio 18 d., galerijoje „Arka“ (Auštos Vartų g. 7, Vilnius) veikia grupinė paroda „[į / iš]sišaknijimas / [up]rooting“, kuri yra tarptautinio mobilumo projekto „Common Ground / ComG“ dalis.

2020-2023 m. projektą „Common Ground / ComG“ įgyvendina Lietuvos dailininkų sąjunga, bendradarbiaudama su Torunės šiuolaikinio meno centru (Lenkija) ir Reikjaviko organizacija „Pojūčių akademija“ (Islandija). Viso projekto temos nukreiptos į socialinį diskursą – migracijos iššūkius, sąveikas tarp skirtingų kultūrų, tautinių mažumų, vietos bendruomenių integraciją, savitarpio supratimą kuriant visiems palankų mikroklimatą. Ekologinių, ekonominių, aplinkos ir priverstinio persikėlimo krizių akivaizdoje, „bendra žemė“ turi būti persvartoma, siekiant atspindėti pakitusią padėtį šiame nuolat kintančiame pasaulyje.

Paroda „[į / iš]sišaknijimas / [up]rooting“ kalba apie persikėlimą kaip procesualų vyksmą. Apie tai, jog lokacija nebūtinai yra apibrėžiama nekintančiomis vietos koordinatėmis, o funkcionuoja veikiau kaip esamos būsenos ir patyrimo vieta. Jog tai, ką nurodo sava vieta yra kiekvieno autonomiška ir individuali patirtis, kuri kaskart gali būti perkeliama kitur ir vis dar nepamesti to „savasties“ pojūčio. Pasitelktas terminas uprooting gali reikšti ir įsivietinimą („įleisti šaknis“), ir išsivietinimą („persikelti kitur“), ir išvietinimą („privestinį iškeldinimą“), ir tuo pačiu – šių pojūčių kartojimąsi bet kurioje pasaulio vietoje.

Paroda kviečia pamąstyti apie vietos įsitvirtinti paieškas, apie tai, jog sąvoką „žemė“ yra ir fizinė vieta, kurią žmogus okupuoja (Land), ir lietuviškai sąmonei svarbus santykis su žeme, t.y. dirva, kurioje sėjama, kurioje kas nors dygsta, auga (Ground), ir žemė kaip žmonių planeta, kuri primena, kad kiekviena unikali gyvybės terpė yra kartu ir globalus darinys bei nuo visų bendrai priklausomas organizmas (žodis Plantae (lotyniškas augalų karalystės pavadinimas) yra žodžio Planeta anagrama!).

Tvarus dialogas tarp trijų valstybių menininkų, kuris buvo keltas visų pirma kaip vienas projekto tikslų, galiausiai parodė, kad pagrindinis tikslas ir pasiektas rezultatas yra ryšiai: tarp žmonių, gamtos, aplinkos, idėjų. Tai komunikacija, kurianti bendrabūvį, tai galimybė bendrauti, keliauti, diskutuoti, pažinti, patirti erdvę ir laiką. Tai vieta ne tik aplink mus, bet ir mūsų sąmonėje, skirta saugoti šiuos ryšius ir juos toliau kultivuoti. Tarsi nuolatos savo dirvoje persodintum, kitap tariant – įšaknydintum – savo erdvės ribas „išaugusius“ augalus. Tai paroda ne apie vietą, o apie ryšiais paremtą jos susikūrimą čia ir dabar.

Menininkai: Andrii Dostliev, Sylwia Gorak, Maciej Kwietnicki, Ala Savashevich, Wiola Ujazdowska, Joanna Małecka, Páll Haukur Björnsson, Sindri Leifsson, Pétur Magnússon, Anna Sigríður Sigurjónsdóttir, Ragnhildur von Weisshappel, Kristín Reynisdóttir, Tomas Andrijauskas, Andrius Grigalaitis, Marija Griniuk, Solveiga Gutautė, Živilė Minkutė, Julija Pociūtė.

Projekto meno vadovė: Anna Eyjólfsdóttir.

Parodos architektas: Darius Baliukevičius.

Projekto organizatoriai: Lietuvos dailininkų sąjunga, Torūnės šiuolaikinio meno centras Znaki Czasu, organizacija „Pojūčių akademija“.

Rėmėjai: Programa „Kūrybiška Europa“, Lietuvos kultūros taryba.

Fotografijos: Lukas Mykolaitis.

Titulinė nuotrauka: Julija Pociūtė. „Medis be numerio” (HD vaizdo įrašas, 7:20 min.)

Andrii Dostliev. „Sviatohirsko fotografijos mokykla“

Julija Pociūtė. „Momentinio ryšio paminklai (bendradarbiaujant su „common ground“ menininkais)”

Andrius Grigalaitis. „Tyrinėjant rūką”

Živilė Minkutė. „Nowhereland” ir „Laikykis”

Sylwia Gorak. „Eglė ir hidrofeminizmas”

Solveiga Gutautė. „Poveikis”

Tomas Andrijauskas. „Tirpstantis ilgesys”

Maciej Kwietnicki. „Lubos”

Sindri Leifsson. „Sutvertas tvirčiau”

Páll Haukur Björnsson. „Importuotas vaisius”

Živilė Minkutė. „Draugas”

Živilė Minkutė „Draugas” ir Ala Savashevich „Pamirštas rytojus”

Joanna Malecka ir Magda Wegrzyn. „Common ground triukšmas”

Marija Griniuk. „Refleksyvi tapyba ir performatyvūs veiksmai”

Ragnhildur Weisshappel „Pakrypę Palangos medžiai” ir „Pelės”

Pétur Magnússon. „Miegantys šunys”

Kristín Reynisdóttir. „Pusiausvyra III”

Anna Sigríður Sigurjónsdóttir. „Įsiklausykite į savo vidų”

Solveiga Gutautė. „Paskambink Dievui”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *