Fotoreportažas iš Svajonės ir Pauliaus Stanikų projekto „Dvigulė lova“ Marijos ir Jurgio Šlapelių Namuose-Muziejuje

2014 m. vasario 16 d., Sekmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
STANIKAS-3

Vasario 6 d.  Marijos ir Jurgio Šlapelių Namuose-Muziejuje duris atvėrė Svajonės ir Pauliaus Stanikų (S&P Stanikas) paroda Dvigulė lova. Projektą kuruoja Kęstutis Šapoka.

„Paryžiuje gyvenantys Svajonė ir Paulius Stanikai (S&P Stanikas) visada noriai sutinka surengti kokį įdomų projektą tėvynėje, mano subjektyvia nuomone, kaskart, projekto laikui, gerokai kilstelėdami mūsų provincijos estetinio skonio kartelę.

Vienas pagrindinių Svajonės ir Pauliaus Stanikų kūrybos leitmotyvų yra (meta)istorija ir subjektas jos pervartose. Socialinio, istorinio ir subjektyvaus tapatumo transformacijos, netgi transgresijos, Stanikų  kūryboje dažnai įgauna monumentalaus grotesko – nesuklysime pasakę, jog kūnas dažnai virsta socioistoriškai formuojamu „monumentu“, o monumentas apeliuoja į psichofiziologinius lygmenis. Stanikų (meta)istorijoje svarbus vaidmuo tenka sovietmečiui. Jo represinė, absurdiška politinė sankloda ir ją reprezentuojantis socrealizmas, „akademizmas“ aktyviai dalyvauja menininkų kūryboje, tačiau originaliai „iškreipiamas“ per lūžio epochą, įgauna paradoksalių bruožų.

Projekte „Dvigulė lova“, pritaikytame specialiai Jurgio ir Marijos Šlapelių galerijos erdvėms, Stanikai taip pat paradoksaliai jungia asmeninius, biografinius ir (meta)istorinius lygmenis. Vienu metu masinių komunikacijos priemonių nuolat (re)transliuojami reportažai iš Libijos, kraupi ir, sakytume, Holivudo pasakas toli pranokstanti, Gaddaffių šeimos tragedija tapo tuo tarsi „natūraliai“, nepastebimai mintis, vaizduotę užvaldžiusiu fonu, kuriame Stanikai vysto pastarojo meto kūrinių fabulą. Stanikai savaip perpasakoja kraupią ir tuo pat metu (medijų paverstą) nepaprasto estetinio paveikumo, įgaunančia net biblinių motyvų, Aisha`os Gaddaffi dramą, iš tiesų (kaip ir visada), gilindamiesi ne į detales ar vienadienį „aktualumą“, bet į esminius, persipynusius ‒ gyvenimo, gimimo, mirties ‒ klausimus.“

– Kęstutis Šapoka

Paroda veiks iki vasario 20 d.

Projekto partneris: Galerija „Vartai“

STANIKAS-1 STANIKAS-2 STANIKAS-5 STANIKAS_4 STANIKAS-6 STANIKAS-7 STANIKAS-8 STANIKAS-9 STANIKAS-10

Nuotraukos: Marta Ivanova.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *