Fotoreportažas iš Erwino Wurmo parodos „Interpretacija“ galerijoje „Vartai“

2015 m. birželio 15 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
Erwin-Wurm-2004

Birželio 11 d. galerijoje „Vartai“ atidaryta vieno ryškiausių pasaulio menininkų Erwino Wurmo paroda „Interpretacija“. Tai antroji šio menininko personalinė paroda galerijoje „Vartai“, kuruojama Vienoje gyvenančio ir dirbančio kuratoriaus Amero Abbaso. Tuo pačiu metu E. Wurmo paroda vyks ir Šiuolaikinio meno centre – čia bus įrengtas masyvus architektūrinis objektas „Siauras namas“, – tad žiūrovai kviečiami aplankyti iš karto dvi menininko parodas.

XX a. dešimto dešimtmečio pradžioje menininko kūryboje įvyko esminga permaina. Ir anksčiau jo „Dulkių vitrinos“ – laiko skulptūros, atliepiančios Duchamp’o „šiukšlių dėžes“ ir „vandens kibirus“ – nustojo apsimetinėti skulptūromis. Pirštai nenustygo sudėti pergalės ženklą V.

E. Wurmas dulkių skulptūras pakeičia „žmonių skulptūromis“, čia laikas apribotas viena minute. Nuo šiol skulptūra išmoksta parausti, tarsi stovėtų nuoga priešais interpretaciją. Nusitaikęs į siaurakaktiškumą ir akademiškumą, menininkas visgi leido jiems ir toliau pašaipiai tykoti mūsų.

Žiūrovui, kuris bet kurią minutę gali įžengti į kūrinį, lieka stiprūs psichologiniai padariniai. Visų pirma tai paveikia asmenį, kuris savanoriškai iš savo „minučių“ išlieja iš įpročio rėmų iškritusią figūrą. Jis tampa meno kūrinio dalimi ir sąlyga. Šis susvetimėjimo ir efemeriškos „save įveikiančios“ tapatybės žaidimas persmelkia visą Erwino Wurmo kūrybą.

„Vienos minutės skulptūros“ lauko skelbimų lentose suvokiamos ne kaip medijinė intervencija viešojoje erdvėje, o kaip gyvenimo veiksmas (angl. Life Act), kaip pasakojimas, kaip nauja „atsitiktinio“ struktūruotė. Nematoma magiška inscenizacija tampa mūsų dabarties dalimi, sukuria „sceną“.

Net ir vadinamieji šios parodos objektai, „agurkų gracijos“ ir nežabotos dešrelės, sugriuvę šaldytuvai ar dizaino objektais virtę paprasti baldai ir, nepamirškime paminėti, susmukusių molio atplaišų archaika – visa tai kyla iš žaidimo. Ši palyda kartais išsisuka nuo „vaidinimo“ ir kurį laiką kiekvienas atskirai tūno ant savo pjedestalo.

Erwino Wurmo (g. 1954) kūryba gerai žinoma tarptautinėje šiuolaikinio meno scenoje. Menininkas yra surengęs gausybę personalinių parodų, tarp jų Städel muziejuje Frankfurte ir Lėmbruko muziejuje Duisburge (2014), Šiuolaikinio meno muziejuje Krokuvoje, Šiuolaikinio meno centre „Vinzavod“ Maskvoje (2013), meno muziejuje „Albertina“ Vienoje, Šiuolaikinio meno centre Malagoje (2012) ir kt. E. Wurmo kūrinių yra tokiose pasaulio kolekcijose, kaip „Albertina“, Luizianos meno muziejaus, Pompidu centro Paryžiuje, Nomas Foundation Romoje, Nacionalinio meno muziejaus Osakoje, Volkerio meno centro Mineapolyje, Kariljo Chilio (Carrillo Gil) meno muziejaus Meksike ir kt. rinkiniuose.

Paroda veiks iki rugpjūčio 8 d.

01_CBA_4890 04_CBA_4912 05_CBA_4894 07_CBA_4878 12_CBA_4884 13_CBA_4813 14_CBA_4866 16_CBA_4911 17_CBA_4867 20_CBA_4837

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *