Fotoreportažas iš Elenos Grudzinskaitės parodos „Amžinas įšalas“ Vilniaus grafikos meno centre

2015 m. vasario 9 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
Elena Grudzinskaite

Vasario 3 d. Vilniaus grafikos meno centro III a. ekspozicijų salėje atidaryta Elenos Grudzinskaitės kūrybos paroda „Amžinas įšalas“.

Kaip teigia parodos autorė, „Amžinas įšalas – ¼ Žemės sausumos paviršiaus, kuriame ilgą laiką vidutinė metų temperatūra nuo 0 atskaitos pagal Celsijų juda į neigiamą pusę. Tai teritorija, kurią aptraukęs ledo ir nežinios sluoksnis stabdo natūralius irimo ir skaidymosi procesus, savo ruožtu keisdamas įprasto vandens judėjimo ir skverbimosi į žemę trajektorijas. Taip nejučia ilgainiui paviršiuje susiformuoja neįprasti ežeringi kraštovaizdžiai,  pratrūkusios žemės substancijos sluoksniai, neįprastų formų lygumos ir kalnagūbriai.

Parodoje amžino įšalo sąvoka pasitelkta kaip atspirties taškas laiką absorbuojančio vietovaizdžio įvardijimui ir sukūrimui. Vietovaizdžio, kuriame asmuo praranda socialinio pozicionavimo pojūtį, kuriame nėra ženklų ir orientyrų, jame išsitrina bet koks betarpiškas erdvės suvokimas. Individas, patekęs į tokią situaciją, linkęs ieškoti naujų patyrimo ir egzistavimo strategijų. O nepažįstamoje teritorijoje jis priverstas susitikti būtent pats su savimi.

Instaliacijoje pristatyti dirbtiniai ar imituoti kraštovaizdžiai, sustingdyti judesio momentai ar monotoniškų sluoksnių ir fragmentų dariniai, be  laiko, be prisiminimų, be pokyčių, be socialumo, be emocinių impulsų. Ištirpę amžinybėje.“

Iliustracijoje viršuje: Elena Grudzinskaitė, Amžinas įšalas, 2014, ekspozicijos fragmentas, Lietuvos genocido aukų muziejus. L. Žiriakovo nuotr.

Paroda veiks iki vasario 28 d.

Elena Grudzinskaitė. AMŽINAS ĮŠALAS-111 Elena Grudzinskaitė. AMŽINAS ĮŠALAS-122 Elena Grudzinskaitė. AMŽINAS ĮŠALAS-100 Elena Grudzinskaitė. AMŽINAS ĮŠALAS-133 Elena Grudzinskaitė. AMŽINAS ĮŠALAS-333 Elena Grudzinskaitė. AMŽINAS ĮŠALAS-444 Elena Grudzinskaitė. AMŽINAS ĮŠALAS-666 Elena Grudzinskaitė. AMŽINAS ĮŠALAS-999 Elena Grudzinskaitė. AMŽINAS ĮŠALAS-1111

Nuotraukos: Marta Ivanova

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *