Fotoreportažas iš “ARTscape Belgija: Hans Op de Beeck ir Monika Bielskytė” parodos atidarymo galerijoje “Vartai”

2009 m. lapkričio 16 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

opdb7

Lapkričio 16 d., pirmadienį galerijoje “Vartai” (Vilniaus g. 39, Vilnius) atidaryta projekto ARTscape Belgijos meno paroda. Joje pristatytas belgų menininkas Hans Op de Beeck bei šiuo metu Paryžiuje gyvenanti lietuvių menininkė Monika Bielskytė.

Hans Op de Beeck kūrinį „Aplinkybės“ („Circumstances“), kurį jis pristato parodoje, sudaro  šeši atskiri video darbai.  Nuo 1996-ųjų metų Hans Op de Beeck filmavo seriją trumpų filmų, kuriuose, pasak menininko, nuosekliai stebima gyvenimo tėkmė. 2008-aisiais šis darbų ciklas buvo eksponuojamas Rogaland meno muziejuje Norvegijoje. Pasitelkdamas video, instaliacijos ir skulptūros, animacijos ir piešimo, dizaino bei teksto medijas, kūriniuose flamandų menininkas atkuria ir surežisuoja gyvenimo, namų bei urbanistines  situacijas ir paverčia jas vaidybinėmis scenomis. Refleksijos kupini siužetai byloja apie gyvenimo absurdą, nuobodulį ir beprasmybę;  video kamera filmuoti veikėjai atrodo lyg būtų stebimi iš šono ir neretai tampa tragikomiški.

Monika Bielskytė parodoje pristatė video kūrinį, sudarytą iš ciklo “A Place to Wash the Heart” fotografijų bei tekstų.

Artnews.lt apsilankė šios parodos atidaryme, kuriame išvydo gerokai pasikeitusias “Vartų”  galerijų erdves, ir paruošė fotoreportažą tiems, kurie galbūt nespės ar neturės galimybės apsilankyti šioje ekspozicijoje.

opdb10

“Maišyklė” , 1999-2003, 2 min., 18 sek. (spalvota), video DVD formate.
Apleista karuselė po truputį pradeda suktis ir įgauna pagreitį. Arkliukai ir karietos susilieja į vieną vaizdinį,kuris greičiui spartėjant virsta neįžvelgiamu. Karuselei sulėtėjus, vaizdas pradeda ryškėti, kol galiausiai tarsi sustingsta.

opdb8

“Kava”, 1999, 3 min., 12 sek. (spalvota, be garso), video DVD formate.
Senyva pora kavinėje geria kavą. Moteris žiūri į tolį, o vyras, atsukęs nugarą į kameros objektyvą, sėdi nejudėdamas. Nė vienas neprataria nė žodžio, tvyro spengianti tyla.

opdb2

“Šventė”, 2008, HD Video (spalvota, su garsu), originalus dydis (16:9).
Vidury kaitrios dykumos, kaktusų ir kalvų fone vyksta šventė. Video kamera įtvirtinta stacionariai ir ‘stebi’ vyksmą. Filmuojamas tableau vivvant: ‘gyvas paveikslas’, kuriame nei vaizdas, nei rėmas nesikeičia. Žiūrovui pateikiama mizanscena, kurioje baltas šventinis stalas gausai nukrautas tortais, o už jo nepriekaištingai apsirengę padavėjai ir virėjai. Šalia stalo – padėklai su gėrimais. Lengvas vėjo kedenaamas staltiesės kraštas tėra vienintelis judesys. Įvairaus amžiaus padavėjai ir virėjai sustingę vietoje, tarsi be tikslo žvelgia į žiūrovą.

opdb3

“Ryžtas 4”, 1998, 7 min., 45 sek. (spalvota/be garso), video DVD formate.
Natūralaus dydžio projekcijoje vaizduojama jauna šeima nufilmuota tarsi iš apačios. Šeima kažkur skuba, tačiau nepajuda iš vietos. Šis beprasmiškas veiksmas, išryškėja baltame fone ir, atrodo, tiek begalinis ir tikslingas, tiek beprasmis ir kasdieniškas.

DSC03410

Ekspozicijos vaizdas.

opdb6

“O dabar – visi kartu…”, 2005, 6 min., 20 sek. (spalvota, su garsu), video DVD formate (16:9).
Šis video darbas tai – tragikomiški trijų žmonių grupių, susirinkusių į skirtingas šventes, portretai. Kamera iš lėto “nužvelgia” tris pokylių stalus. Už kiekvieno stalo švenčiama vis kita proga. Pirmoji grupė tai – senyvo amžiaus žmonės susirinkę į šermenis; stalas gausiai nukrautas pyragaičiais ir kava. Antrojoje scenoje švenčiamos vestuvės, aplink stalą susėdę jaunosios ir jaunojo tėvai. Trečiajame – pasiturinti šeima švenčia tėvo gimimo dieną. Visų siužetai įgarsiti veikėjų balsais, tačiau jie sulėtinti ir nebeatpažįstami.

opdb4

“O dabar – visi kartu…”, 2005, 6 min., 20 sek. (spalvota, su garsu), video DVD formate (16:9).

opdb5

“Įmesk monetą – greitkelio automobilis”, 1999, 3 minutės, 9 sekundės (spalvota, be garso), video DVD formate.
Nors vaikas sūpuojasi trokštamoje  mašinytėje, jis neatrodo itin laimingas, veikiau nusivylęs ir nusiminęs.

opdb9

“Situacija 1” ,1 min., 31 sek. (spalvota, be garso), 2000, video  DVD formate.
Kamera tarsi lanku skrieja aplink nesibaigiančią prekybos centro kasų eilę. Prie kiekvieno kasos aparato sėdi po nuobodžiaujančią kasininkę belaukiančią nors vieno žmogaus ateinant į šią visai tuščią parduotuvę.

Belgų menininko darbai “Vartų” galerijoje eksponuojami su Galleria Continua, San Gimignano (Pekinas), Galerie Ron Mandos (Roterdamas – Amsterdamas), Galerie Krinzinger (Viena) ir Xavier Hufkens (Briuselis) sutikimu.

Komentarai

  1. Raimis

    Labai idomus belgu menininko darbai, ko nepasakysi apie Lietuva atstovaujancia meninke, kurios darbas mano manymu nesusipratimas ir vakaru meno kontekste atrodo silpnai..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *