Fotopasakojimas iš Šarūno Barto bei “Fluxus Pasirodymai” parodos atidarymo

2010 m. sausio 19 d., Antradienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
fluxus3

Šiandien Jono Meko vizualiųjų menų centre, Vilniuje pristatyta kino režisieriaus Šarūno Barto filmų retrospektyva ir Fluxus pradininko Jurgio Mačiūno performansus pristatanti paroda „Fluxus Pasirodymai“.

Paroda „Fluxus Pasirodymai“ skirta tarptautinio Fluxus judėjimo koncertų, performansų ir kitų su pasirodymais susijusių 1958-1978 m. kūrinių pristatymui, kuri suformuota iš plakatų, nuotraukų, partitūrų, kortelių, dokumentų ir video medžiagos. Čia galima išvysti nematytų kadrų iš Jurgio Mačiūno vestuvių ceremonijos, kurių nespėjo užfiksuoti Jonas Mekas savo filme „Zefiro Torna“ (beje šiuose kadruose matosi ir pats Mekas savo 8 mm kamera dokumentuojantis šią neįprastą ceremoniją).

John Lennon 1966 Indica galerijoje Londone gavo kortelę su užrašu „kvėpuok“  (breathe), kuri ženkliuko pavidalu taip pat eksponuojama parodoje. Tai buvo jo pirmas susitikimas su Yoko Ono.

Parodoje ir garsioji J. Mačiūno prijuostė su Milo Veneros reprodukcija, taip pat John Lenon ir Yoko Ono kaukės, jo kuruotos flux šventės skirtos John ir Yoko foto dokumentacija.

Kaip tarptautinio tinklo, Fluxus koncertai buvo rengiami Europoje (ypač Vokietijoje) Japonijoje ir Amerikoje. Dalį ankstyvųjų koncertų  bus galima išvysti Ben Vautier išsaugotoje video medžiagoje iš Nicos. Šalia pristatomas Yoko ir John filmas „Kojos“, kuriame nuo pėdos iki vos virš kelio nufilmuotos 365 Niujorko menininkų bendruomenės narių kojos.

Greta Fluxus ekspozicijos ganėtinai neįprastai ir neargumentuotai pristatoma Lietuvos kino korifėjaus Šarūno Barto filmų retrospektyva bei keliolika autoriaus nuotraukų iš filmavimo aikštelių. Įdomu stebėti naują autoriaus žvilgsnį – sustingusį fotografinėse medžiagose, pamatyti aktorių, vietovių paieškas bei kino kūrimo proceso akimirkas. Paklaustas, ar tikėjosi kada nors atsidurti fluxus ekspozicijos kaiminystėje, režisierius atvirai išreiškė savo nusistebėjimą dėl pasiūlymo dalyvauti šioje parodoje, tačiau pabrėžė šio judėjimo įtaką, vienaip ar kitaip veikiančią visą Lietuvos kultūrinį gyvenimą ir jos istoriją.

Dar keisčiau atrodo paskutinėje centro salėje  išeksponuotas Guggenheimo muziejaus Vilniuje projektas, kuris su paroda (išskyrus galbūt tai, kad jame galėtų prisiglausti Vilniaus nupirkta Fluxus kolekcija) nelabai ką teturi bendro.

Vis dėlto, Artnews.lt kviečia pabuvoti ekspozicijoje jei jau ne fiziškai, tai bent virtualiai, vaizdinio pasakojimo pagalba.

„Fluxus Pasirodymai“ ekspozicija:

fluxus1 fluxus2 fluxus4 fluxus5 fluxus9 fluxus6 fluxus10 fluxus11

Šarūno Barto kūrybos pristatymas:

fluxus7 fluxus8 fluxus12

Visos nuotraukos © Artnews.lt.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *