Fotopasakojimas iš Nidos meno kolonijos atvirų menininkų dirbtuvių savaitgalio

2011 m. balandžio 26 d., Antradienis
Straipsnio autorius: Vytautas Michelkevičius

Nidos meno kolonijos rezidencijose gyvenantys ir kuriantys menininkai balandžio 15 ir 16 d. pirmą kartą lankytojams atvėrė savo studijų duris. Šiuo metu kolonijoje kuria 11 menininkų pagal dvi skirtingas stipendijų programas: Nordic (Šiaurės ministrų taryba) ir TRACES (ES Kultūra 2007-2013). Vieni menininkai rodė anksčiu sukurtus darbus, kiti Nidoje kuriamus darbus, o treti kūrė situacijas, įtraukdami lankytojus į dalyvaujamuosius kūrinius.

Atvirų dirbtuvių savaitgalis prasidėjo nuo Berlyne gyvenančios rusų menininkės Natalijos Borissovos performanso kartu su Nidoje gyvenančia pianiste Marija Kalvelyte. Koncerto metu Neringos meno mokykloje menininkės eksperimentavo su elektroniniais magnetais, kasdienybės daiktais (teniso kamuoliukais, vienkartinėmis stiklinėmis, konservų dėžutėmis) ir preparuotu fortepijonu.

Šeštadienį vyko ekologinė akcija „Darom“, tuo tarpu menininkas Justin‘as Tyler‘is Tate‘as (Kanada/JAV/Estija) kopose įrengė limonado kioską ir pilstė organinį savos gamybos limonadą.

Popiet menininkai pakvietė į kolektyvinį sriubos virimą ir valgymą Nidos meno kolonijos virtuvėje.

Johanna Sophie Santos Bassetti (JAV/Ispanija/Vokietija) pristatė savo atliekamą tyrimą

ir kvietė lankytojus parašyti rašomąja mašinėle girdėtą savižudybės istoriją.

Tamara Henderson (Kanada/Švedija) eksperimentavo su 16 mm juosta ir panaudodama gitarą kūrė filmui gyvą garso takelį.

Marta Vosyliūtė eksponavo savo darbus procese ir ieškojo medžiagos atvirutėms dekonstruodama mitus apie Neringą.

Krišs Salmanis (Latvija) iš paplūdimyje rastų medžiagų sukūrė „Horizontą“.

Hanna Husberg (Suomija/Prancūzija) eksperimentavo su druska iš jos kurdama žemėlapius ant grindų ir tuo pačiu rodė savo videodarbus, kurių pagrindinė tema buvo vanduo ir miškas. Ji taip pat pristatė savo tyrimus apie žmonijos bandymus pakeisti orą (lietų, debesuotumą ir t.t.).

Jodi Rose (Australija/Vokietija) pristatė savo kūrinius su įgarsintais tiltais bei garso įrašus, sukurtus Nidoje.

Natalia Borissova (Rusija/Vokietija) iš aplink koloniją rastų medžiagų sukūrė elektroakustinę instaliaciją, kurios grojimą lankytojai galėjo keisti.

Atvirų studijų savaitgalis baigėsi pačių menininkų išdarinėtos ir vėliau profesionalų išrūkytos žuvies valgymu.

Nauja savaitė Nidos meno kolonijoje baigėsi kolektyviniais pusryčiais su suomiškais, prancūziškais ir slaviškais blynais.

Visi šie menininkai yra pakviesti sukurti įvietintus kūrinius, naudojantis Nidoje rastomis medžiagomis ir idėjomis, bei atsižvelgti į vietinės atmosferos ir bendruomenės specifiką. Nemažai menininkų savo kūryboje naudoja augalus, skonio ir uoslės jusles ar domisi mažų vietovių ir bendruomenių žemėlapiavimu. Didžioji dalis menininkų savo kūrinius pristatys Gegužės 3-6 dienomis vyksiančiame tarptautiniame simpoziume „Interformatas: peržaidžiant tarpdiscipliniškumą“. Jame dalyvaus daugiau kaip 30 užsienio menininkų, kuratorių ir tyrėjų.

Nidos meno kolonija yra naujas Vilniaus dailės akademijos padalinys, skatinantis inovacijas ir tarptautiškumą Lietuvos mene ir švietime.

Straipsnio autorius:
Dr. Vytautas Michelkevičius yra kuratorius, tyrėjas, knygų sudarytojas ir autorius, kurio interesai plėtėsi nuo fotografijos išplėstame lauke iki medijų meno bei teorijos ir diagramavimo bei žemėlapiavimo, o pastaraisiais metais – link meninio tyrimo akademijoje ir už jos ribų. Dėsto meno teoriją ir praktiką bakalauro, magistro ir doktorantūros studentams Vilniaus dailės akademijoje ir dirba jos padalinio Nidos meno kolonijos meno direktoriumi. Kuruoja parodas, simpoziumus ir netikėtas situacijas įvairiuose kontekstuose nuo Lietuvos paviljono 56-ojoje Venecijos bienalėje iki LTMKS projektų erdvės „Sodų 4". Daugiau https://vilnius.academia.edu/VytautasMichelkevicius

Minimi menininkai:

Komentarai

  1. KK2

    Super! Surinkti neeilinių gabumų menininkai, orginalios, absoliučiai šviežios idėjos, niekur nematyti sprendimai,neįtikėtinai novatoriški sumanymai. Neabejotinai pritrauks minias gerbėjų ir išgarsins Nidą pasaulyje. Inovacijos ir tarptautiškumas Lietuvos mene ir švietime garantuotas. Valio, draugai!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *