Fotopasakojimas iš Cooltūrisčių ekskursijos po parodą „Lietuvos dailė 2000–2010: dešimt metų“ ŠMC

2010 m. 31 spalio d., Sekmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

_MG_0884

Praėjusį penktadienį, spalio 29 d., 18 val. Šiuolaikinio meno centre įvyko Cooltūrisčių grupės  intervencija į šiuo metu Šiuolaikinio meno centre veikiančią parodą  „Lietuvos dailė 2000-2010: dešimt metų“.  Šį kartą Cooltūristės nesislėpė po kaukėmis ar kostiumais, o atvirai dėstė savo poziciją parodos atžvilgiu: kuratorė ir meno kritikė Laima Kreivytė tapo nesamdyta parodos gide, į parodos naratyvą įterpiančia į jį nepatekusius darbus. Tokiu būdu Cooltūristės sukūrė savąjį, „mažąjį“ šiuolaikinio Lietuvos meno pasakojimą didžiojo struktūroje. „Vaikštynių metu ieškosime pirmosios naujojo tūkstantmečio dekados meno pulso.“, – kvietime į ekskursiją žadėjo Cooltūristės.

Parodos gidė drauge su grupe įvarių kūrinių reprodukcijomis papildė kone visas parodos dalis – „Fikcijas“, „Apropriacijas“, „Dokumentalumą“.

„Fikcijose“ atsidūrė Gintaro Didžiapetrio fotografijų „Namai“ (2006 m.) reprodukcija su greta išvardintu parodų, kuriose dalyvavo jaunasis menininkas, sąrašu. Greta Liudviko Buklio darbo pakabinta Jurgos Barilaitės instaliacijos „Audra stiklinėje“ (2003 m.) dokumentacija.

„Apropriacijas“ papildė  Eglės Gandos Bogdanienės (su Ahmadu Husainu) „Pasas“ (2006 m.), Aistės Kirvelytės „Dailininkės prie molbertų“ ir „Dailininkų savigynos būrys“  (2007 m.) piešinių kopijos, Kosto Bogdano (jaun.) nerealizuotas šviesos projektas „Klajda“ (2008 m. ), Laisvydės Šalčiūtės  darbas „Monos Lizos fotosesija. Tai, kas verčia mus tikėti“ (2008 m.), kuris 2008 metais buvo eksponuotas Lietuvos dailininkų sąjungos 2-oje tarptautinėje grafikos bienalėje „Now Art Now Future. Esamasis laikas“ kone toje pačioje vietoje ŠMC  antrajame aukšte. Minėtąją parodos dalį taip pat papildė Cooltūrisčių darbas „Mis(s)apropriacija“ (2005 m.) bei gidės pristatytas parodos „Nekaltas gyvenimas“  katalogas, sumaketuotas pagal to meto žurnalo „Veidas“  dizaino kanonus, ant kurio viršelio puikuojasi toje pačioje parodoje veikusios Patricijos Jurkšaitytės ir Leilos Kasputienės „Grožio laboratorijos“ (2000 m.) „klientės“ nuotrauka.

Į „Dokumentalumo“ dalį, Cooltūrisčių manymu, nepelnytai nepateko Jurgos Barilaitės performanso „Būtinoji gintis“ (2001 m.) video dokumentacija, Alinos Melnikovos performansas „Atpažinimas. Nebučiuok manęs, aš tą galiu padaryti ir pati“ (2007 m.), Kęstučio Grigaliūno knygoje „Mirties dienoraščiai“  (2010 m.) surinkti Lietuvos Respublikos piliečų, nukentėjusių nuo pirmosios sovietinės okupacijos, portretai, rasti KGB archyvuose. Visų šių kūrinių dokumentacijos nuotraukų pavidalu (išskyrus Kęstučio Grigaliūno knygą, atsidūrusią greta Andrew Mikšio Vilniaus Kirtimuose įsikūrusius romus dokumentuojančios serijos „Baxt“) įsiterpė į dešimtmečio Lietuvos dailės parodą.

Paskutinysis nesamdytos gidės pristatytas (ne)sąmoningos apropriacijos pavyzdys – kino kritikės Živilės Pipinytės Kalvarijų turguje nupirkta ir ekskursijos vedėjai padovanota tapytojos Fridos Kahlo kūrinio reprodukcija, kurios nugarinėje dalyje priklijuotas spausdinimo mašinėle parašytas darbo pavadinimas: Shishkin „Sosnovyj bor“. Šiuo gestu užbaigdama ekskursiją Cooltūristes atstovaujanti Laima Kreivytė tarsi priminė, jog konceptualiai įdomių kūrinių galima rasti ne tik ŠMC ir siauroje Vilniaus senamiesčio teritorijoje.

Artnews.lt dalinasi fotopasakojimu, kuris galbūt taps vienu iš nedaugelio šios Cooltūrisčių intervencijos į ŠMC veikiančios parodos struktūrą įrodymu:

_MG_0843 _MG_0850 _MG_0851 _MG_0858 _MG_0861 _MG_0862 _MG_0865 _MG_0874 _MG_0879 _MG_0892 _MG_0900 _MG_0908 _MG_0911 _MG_0924 _MG_0919

Visos nuotraukos © Artnews.lt.

Komentarai

  1. L.

    tai bet net jei Laima Kreivyte viska pasakojo ir yra simpatiska moteris, jei jau reportazas is ekskursijos, galima buvo rodyti ne vien Laima, bet ir rodytus objektus ;)

  2. L.

    Manau, kad butu visai idomu ir prelegentes Ramutes Rachleviciutes nuomone siuo klausimu. Smagu, kad pagaliau ir Ji isdriso apnuoginti savo veida, kaip viena is Coolturisciu ideologiniu lyderiu. Sveikinimai Ramute. Lauksime Jusu straipsniu.

  3. klara zetkin

    Ramutes nuomone idomi – kaip ir visu kitu. Ji nera ideologine coolturisciu lydere. Ar ji coolturiste – reikia pacios paklausti. Kiekviena(s) gali buti!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *