Fojė: kalba ir erdvė pasienyje. Nauja paroda ŠMC

2008 m. 12 lapkričio d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

regis-perraysluojant-vakaru-kelia1999
Regis Perray. Sluojant Vakaru kelia.1999

Paroda Fojė: kalba ir erdvė pasienyje priklauso Lietuvos-Prancūzijos renginių ciklui, kurį organizuoja Šiuolaikinio meno centras kartu su FRAC-Grand Est (Rytų Prancūzijos regioniniais šiuolaikinio meno fondais). Pažymint Prancūzijos pirmininkavimą Europos Sąjungai šiais metais, nuo liepos mėnesio iki šių metų pabaigos įvyks iš viso 8 renginiai, kuriuose dalyvauja Prancūzijos ir Lietuvos menininkai, kuratoriai, dailės kritikai ir pristatomi darbai iš FRAC-Grand Est šiuolaikinio meno kolekcijos.

Paroda Fojė tyrinėja kalbos, geografijos, vietos ir erdvės temas bei reflektuoja Lietuvos geopolitinę situaciją – daugybę amžių čia vyko kultūriniai, lingvistiniai ir teritoriniai pokyčiai. Jie vyksta ir toliau, šaliai įstojus į Europos Sąjungą, įsijungus į Šengeno zoną ir daugybei lietuvių emigruojant į Jungtinę Karalystę bei Airiją.

FRAC Grand Est apima Meco ir Selestato miestus, Bezansono ir Lotaringijos, Elzaso bei Franche-Comte regionus, kurių socio-politiniai santykiai su kaimyninėmis šalimis Vokietija, Šveicarija ir Liuksemburgu turi ilgą ir sudėtingą istoriją. Šiuose regionuose gyvenančių žmonių kasdienybėje persipynusios dvi kalbos – prancūzų ir vokiečių – bei keletas dialektų, kadangi darbo ir verslo reikalais valstybių sienas kasdien kerta daugiau nei 300 000 žmonių. Nors ši kasdienė patirtis regisi harmoninga, joje apstu nacionalinių ir nacionalistinių įtampų. Taigi šią Prancūzijos dalį su Lietuva sieja daugybė bendrų patirčių.

Iš FRAC Grand Est kolekcijos atrinkti kūriniai, atspindintys šių regionų situaciją ir parodos temas. Tarp parodoje pristatomų autorių yra konceptualizmo pradininkai Mel Bochner, Alighiero Boetti, Francois Morellet, Lawrence Weiner, dinamiškasis šveicarų duetas Fischli & Weiss, garsiausi viduriniosios kartos atstovai, tokie kaip Matthew Buckingham, Dominique Gonzalez-Foerster, Fiona Tan, bei jaunajai kartai, pradedančiai ryškią tarptautinę karjerą, priklausantys menininkai Adel Abdessemed, Cyprien Gaillard, Regis Perray, Raphaël Zarka. Šioje parodoje taip pristatomas specialaus rezidencijų projekto metu sukurtas Jean-Christophe Normano kūrinys „Pasivaikščiojimai po Vilniaus žvaigždyną“. Kai kurie į ekspoziciją įtraukti lietuvių menininkų darbai kalbos bei erdvės temomis jau parodyti Prancūzijoje vykusiose parodose.

Parodoje dalyvaujantys menininkai iš Lietuvos: Eglė Budvytytė, Gintaras Didžiapetris, Andrew Mikšys, Mindaugas Navakas

Paroda atsidaro lapkričio 14 d. 18 val. Tęsis iki gruodžio 31 d.

Menininkų ir kuratorių pokalbis: lapkričio 15 d., šeštadienį, 13:00

Organizatoriai: ŠMC, FRAC-Grand Est (Rytų Prancūzijos regioniniai šiuolaikinio meno fondai)
Kuratoriai: Eva Gonzalez-Sancho (Dižonas), Beatrice Josse & Helene Guenin (Mecas), Simon Rees (Vilnius)

Emillie Pitoiset “Hard to Explain”
Jc Norman "Vaiksčiojant po Vilniaus žvaigždyną"
Jc Norman “Vaiksčiojant po Vilniaus…”
M. Buckingham
M. Buckingham

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *