Estų menininkų Tonis Saadoja ir Flo Kasearu paroda ŠMC

2011 m. lapkričio 24 d., Ketvirtadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Lapkričio 25 d., penktadienį, 18 val. Šiuolaikinio meno centre atidaroma estų menininkų Tonis Saadoja ir Flo Kasearu paroda „21.05.09“ / „14.06.09“.

Tonio Saadoja nuotraukų instaliacijos pavadiniams „14.06.09“ nurodo į pirmos masinės deportacijos, kurią vykdė sovietinės pajėgos, datą Estijoje 1941 metais. Nuotraukos, kuriose fiksuojamos tuščios sankryžos, buvo padarytos Taline tą pačią naktį, po šių įvykių praėjus 68-iems metams. Vaizduojamos miesto vietos neturi tiesioginio ryšio su istorinėmis deportacijos vietomis ir labiau remiasi mintimi „jeigu tai atsitiktų šiandien”, o pristatomų nuotraukų seka prasideda vėlyvojo XIX amžiaus buržua priemiesčiais ir tęsiasi iki XX a. 9-ame dešimtmetyje statytų modernistinių sovietmečio gyvenamųjų namų blokų. Šis kūrinys, pristatomas šviesdėžių instaliacijos pavidalu, fiziškai įtakoja žiūrinčiojo buvimą erdvėje ir tampa monumentu situacijoms, kuomet žmogaus galią kontroliuoti įvykius perima force majeure (nenumatytos aplinkybės).

Šviesdėžių instaliacija yra pristatoma kartu su menininkės Flo Kasearu videofilmu darbu „21.05.09“ (arba ESC), kuris remiasi nors ir neįprasta, bet tikra situacija, įvykusia prieš keletą metų gegužės 21 dieną, kuomet iš hipodromo pabėgę žirgai blaškėsi po ištuštėjusį Taliną. Šiek tiek atkartojant šiuos įvykius, kūrinys nufilmuotas ant Talino fasadų projektuojant greitą skaitmeninį graffiti. Ekspresyviai šuoliuojančio simbolinio balto žirgo ir desperatiška vieno jaunuolio lenktyniavimo situacija tampa įspūdinga kelione miestu, kuri pristatoma iš nematomo įtikinėtojo perspektyvos.

Trečia dviejų menininkų kolaboracinio projekto dalis yra įvairių tekstų citatų iš pasaulinės literatūros, laikraščių ir istorijos knygų, rinkinys, kuriame copy/paste metodu sudėliojamas naujas koliažas, taip ištraukiant tekstus iš jų įprastinio konteksto. Tekstų rinkiniai bus nemokamai dalijami parodoje.

Iliustracija: Flo Kasearu, 14.06.09, kadras iš filmo.

Ši paroda yra projekto „Survival Kit“ dalis, įgyvendinta su Europos Sąjungos programos „Kultūra 2007-2013“ parama.

Paroda veiks iki sausio 15 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *