Donato Jankausko-Duonio skulptūros instaliacija „Lašininis ir Kanapinis“ Vilniaus rotušės fasade

2022 m. lapkričio 8 d., Antradienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Vilniaus rotušės fasade pristatytas naujas šiuolaikinio meno kūrinys. Tai gerai žinomo Lietuvos skulptoriaus Donato Jankausko-Duonio skulptūros instaliacija „Lašininis ir Kanapinis“, neatsitiktinai eksponuojama metų pabaigoje. Šie beždžiones primenantys biustai karikatūriškai pabrėžia visiems svarbius gyvenimo įvykių pasikartojimus ir jų įtaką žmogaus gerbūviui. Nuo senovės svarbus metų cikliškumas kūrinyje įgauna naują atspalvį ir išryškina, norom nenorom, besikeičiantį žmogaus santykį su tradicine gyvenimo tėkme. Eksponuojamos skulptūros skatina permąstyti aplinkybių įtaką ir iš naujo įvertinti, kokią gerovę galime susikurti šiandien.

Skulptorius Donatas Jankauskas-Duonis dažnai stengiasi kūryboje būti asocialus, tačiau neretai su humoru kalba apie daugiasluoksnius kultūrinius bei socialinius aspektus. Kūrinyje „Lašininis ir Kanapinis“ autorius naudoja populiarius Užgavėnių šventės personažus, kuriais perteikiamas gyvenimo cikliškumas. O šių darbų eksponavimas rotušės prieigose tik dar labiau išryškina jo kuriamos gerovės reikšmę ne tik individualia, bet ir visuomenine prasme.

„Šių veikėjų kovą per Užgavėnes paprastai laimi Kanapinis. Tokia baigtis yra siejama su viltimi greitai sulaukti pavasario, derlingų metų pradžios. Metuose paprastai pasikartodavo sotus laikas ir pupų laikas. Po pastarųjų kelių metų nelabai aišku, kokia kovos baigtis nusimato? Koks tas laikas yra dabar? Su sarkazmu žiūriu į mūsų visų priimamus sprendimus, gal jau anksčiau reikėjo taupyti, laikytis įprasto cikliškumo, gyventi paprasčiau. O gal, vis dėl to, ne visados Kanapinis laimi prieš Lašininį?“ – pasakoja skulptorius Donatas Jankauskas-Duonis.

Donatas Jankauskas-Duonis yra lietuvių šiuolaikinės skulptūros ir instaliacijos meno kūrėjas, kurio darbai dažnai pasižymi monumentaliomis, zoomorfinėmis figūromis. Humoro ir sarkazmo nestokojančios skulptūros slepia nuo lietuvių liaudies tradicijų iki šiuolaikinės populiariosios kultūros varijuojančias nuorodas. Donatas Jankauskas-Duonis 1994 metais baigė skulptūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Buvęs grupės DDD narys. Nuo 1990 metų aktyviai dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje, rengia menines akcijas, 1997–2000 m. organizavo gatvės meno festivalius Telšiuose. Jo darbai yra papildę ne vieną viešąją erdvę, tarp kurių MO muziejaus skulptūrų skveras, Sapiegų parkas, Paupio rajonas ir kt.

Šios Donato Jaunkausko-Duonio skulptūros yra projekto, organizuojamo galerijos (AV17) dalis. Galerija, įsikūrusi Totorių g. Vilniuje, yra vienuolika metų aktyviai su šiuolaikiniu menu dirbanti erdvė. Tai viena iš nedaugelio Lietuvoje veikiančių galerijų, pristatanti išskirtinai skulptūros ir instaliacijos meną. Nuo liepos mėnesio prasidėjusios laikinos šiuolaikinės skulptūros ir instaliacijos ekspozicijos yra skirtos pristatyti ir aktualizuoti šiuolaikinį meną viešojoje erdvėje. Jo metu jau buvo eksponuoti Algio Kasparavičiaus, Rafal Piesliak, Rimanto Milkinto ir Dainiaus Liškevičiaus kūriniai.

Kiekvienos skulptūros pristatymą lydi susitikimas su autoriumi, kurio metu publika gali artimiau susipažinti su autoriaus ir jų kūryba, diskutuoti su skulptūra viešojoje erdvėje susijusiais klausimais. Susitikimas su Donatu Jankausku-Duoniu numatomas Lapkričio 16 d. 18 val. prie Vilniaus miesto rotušės

Projekto partneriai – Vilniaus miesto rotušė, draudimo brokeriai MAI Baltics.

Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *