„Diagraminės vaizduotės atlasas“: performansas Knygų mugėje

2020 m. vasario 20 d., Ketvirtadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Vasario 21 d. 15 val. parodų centre LITEXPO vyks performatyvus kolektyvinės monografijos “Diagraminės vaizduotės atlasas: žemėlapiai tyrimuose, mene ir edukacijoje” pristatymas.

Kokios eilės įspaustos ant viršelio
ir kiek metrų sudaro atlaso išklotinė?
Kaip skamba diagramos?

Konferencijų salėje 1.2 (senieji rūmai) garso menininkė dr. Sandra Kazlauskaitė pagros žemėlapyje esančias išklotines.

Knygos sudarytojai Lina Michelkevičė ir Vytautas Michelkevičius per visus stalus išskleis šviežutėlį keliolikos metrų atlasą, kad galėtumėte jį paliesti, apversti, pasklaidyti, o gal ir
įsivynioti.

Moderatorius Kęstas Kirtiklis išjudins diskusijas.

Kviečiame fiziškai patirti, kodėl knygas dar verta nokinti ir spausdinti. Ir įsitikinti, kad visgi mokslas ir tyrimas gali būti gražus, nes ši knyga buvo pripažinta pačia gražiausia 2019-ųjų knyga.

Kartu su sudarytojais apie žemėlapiavimo praktikas papasakos bendraautoriai menininkai Vitalij Červiakov ir Arnas Anskaitis, tyrėjai prof. dr. Aldis Gedutis, dr. Giedrė Godienė, dr. Tomas S. Butkus, ir kiti.

Šis atlasas – tai kelionė po žemėlapiuose, diagramose ir tekstuose išklotą kūrėjų ir tyrėjų vaizduotę bei žinias. Mokslinis ir meninis tyrimai čia sąveikauja su kitomis, nebūtinai akademinėmis, praktikomis: piešimo, vizualizavimo, žymėjimo, tarpininkavimo, mokymo(si).

Kuo diagrama skiriasi nuo teksto, kuo jį lenkia ir kuo nusileidžia? Ar žemėlapis gali būti ir tyrimo proceso dalis, ir meno kūrinys, ir mokslo komunikacijos priemonė? Kaip diagramos tarpininkauja tarp skirtingų suvokimo sistemų? Kaip jomis perteikti kūniškas patirtis ir veiksmus? Kaip jos pasitarnauja mokantis ir mokant? Šie ir daug kitų žemėlapio bei diagramos sampratas supančių klausimų sudaro teritoriją, kurioje susitinka knygos autorių vaizduotė.

Nors kartografinės nuorodos čia svarbios, daugelis atlase aptariamų ir pristatomų žemėlapių yra už geografinės žemėlapio sampratos ribų – dažnai be jokios užuominos apie vietą ar jos reprezentavimą. Tai daugiasluoksnės diagramos, nevaržomai judančio kūno ir rankos trajektorijos, vizualios dvejonės, materialaus ar vaizdinio mąstymo įrankiai, iki galo neišreiškiamų žinių brėžiniai, juslių notacijos, tyrimo hipotezių ar išvadų modeliai.

Šis tyrimas – tai ir reakcija į mūsų gyvenamą laikmetį. Intensyvėjant informacijos srautams, augant poreikiui apdoroti ir perteikti didžiuosius duomenis, linijinis tekstas ne visada atrodo pakankamai paveikus komunikacijos būdas. Tuo tarpu žemėlapiai leidžia vienoje plotmėje atverti daug žinių sluoksnių, atrasti netikėtus ryšius skirtingomis raiškos priemonėmis.

Jutiklinių ekranų diktuojamo gyvenimo būdo fone šis atlasas atrodo it rezistencinis kaprizas. Savo skaitytoją-vartytoją jis kviečia stabtelėti, patogiai įsitaisyti ir pasinerti, o gal net pasiklysti išlankstomuose žemėlapiuose.

Šis atlasas pravartus menotyros, medijų ir vizualumo studijų, literatūrologijos, urbanistikos, dizaino, garso meno, filosofijos, mokslo ir technologijų studijų (STS) edukologijos ir šių sričių sankirtų kontekstuose.
>>>>>>>>>>
Kolektyvinė monografija “Diagraminės vaizduotės atlasas: žemėlapiai tyrimuose, mene ir edukacijoje”

Sudarė Lina Michelkevičė ir Vytautas Michelkevičius

Autoriai: Arnas Anskaitis, Tomas S. Butkus, Vitalij Červiakov, Christoph Fink, Nikolaus Gansterer, Aldis Gedutis, Giedrė Godienė, Sandra Kazlauskaitė, Vytautas Michelkevičius, Lina Michelkevičė, Astrit Schmidt-Burkhardt

Dizainerė – Laura Grigaliūnaitė, vertėjas – Tomas Čiučelis, redaktoriai – Dangė Vitkienė ir John Fail

Kalba: lietuvių ir anglų
Leidykla: Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2019.
Apimtis: 208 p., formatas: 35×25,5 cm, svoris: 1150 g

Knygą galite įsigyti leidyklos knygynėlyje (VDA, Maironio g. 6, Vilnius), galerijoje “Akademija” ( Pilies g. 44, Vilnius), kai kuriuose knygynuose ir internetu iš leidyklos
http://leidykla.vda.lt/lt/leidinys/1288184515/diagramines-vaizduotes-atlasas-zemelapiai-tyrimuose-mene-ir-edukacijoje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *