Dalios Laučkaitės-Jakimavičienės paroda „Porceliano kabinetas“ galerijoje „Akademija“

2018 m. lapkričio 12 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Lapkričio 12 d. 17 val. VDA galerijoje „Akademija“ (Pilies g. 44, Vilnius) atidaroma Dalios Laučkaitės-Jakimavičienės paroda „Porceliano kabinetas“.

Dalia Laučkaitė-Jakimavičienė Porceliano kabinetas

Istoriniai baroko laikmečio porceliano kabinetai – paradoksaliai “instaliacinio” pobūdžio – čia keramikos objektai, lentynėlės, sienų dekoras, skulptūros ir reljefai jungiami į visumą ir turi veikti kaip visuma. Šis kiek absurdiškas, bet kartu logiškas istorinės ir šiuolaikinės estetikos sugretinimas man yra įdomus ir siūlo galimybes individualioms interpretacijoms. Porceliano kabinetai, baroko laikotarpio Europos žavėjimosi porcelianu aukščiausia išraiška, pasižymi ypatingu perkrovimu ir dekoro gausa, bet kartu ir įvairių elementų vienybe ir ansambliškumu. Mano tikslas – tyrinėjant barokinę estetiką ir to meto porceliano naudojimo ypatybes rasti savą sprendimą porceliano kabineto vaizdiniui. Porcelianiniai objektai (indai, skulptūriniai elementai) ant specialių lentynėlių, lėkštės, reljefai, ornamentika. Siekiau, kad porceliano kabineto įprastinė tvarka būtų aiškiai juntama, savaip interpretuojant barokinį perkrovimą ir besiraitančios ornamentikos raštą, keistų ryškių spalvų pomėgį ir piknaudžiavimą auksu.

Porcelianas man įdomus ne tik keistenybių pilna istorija, bet ir medžiaginėm savybėm. Porceliano liejimas yra tiesiog magiškas užsiėmimas – tam naudojamos gipsinės formos su tarsi paslaptingom techninėm detalėm, precizikos ir tvarkos reikalaujantis multiplikavimo procesas, lyg ir mechaninis, bet kartu teikiantis begalinių variacijų ir įvairiausių sprendinių galimybes. Barokinių rokailių, puošiančių sienas “funkciją” čia “atlieka” porcelianinės indų ąselių, įvairių detalių formos, atlietos kartu su techniniais elementais – skirtingai derinant jos sudaro keistai puošnią ir beveik barokinę ornamentiką.

Ovalo formos (lėkštės, dekoro vinjetės) irgi naudotos kaip barokui būdingos, taip pat kaip ir gamtos motyvai. Dalis dekoro – lietuviško peizažo fragmentai, čia jį jungiu su idealizuotu ir sufantastintu vaizdu, kaip ir buvo daroma istoriniame porceliane. Mąstau apie baroko svarbą Lietuvos mene ir apie tai, kad senajam porcelianui būdinga tradicija naudoti vietinius vaizdus aplenkė Lietuvą, taigi aš tarsi simuliuoju tą tradiciją. Dalis darbų padaryti Čekijoje, Vengrijoje, tad naudoti įvairiausi porcelianai – kelių rūšių kietasis, kaulinis, techninis. Eksponuoti keli antikvarinio porceliano elementai, naudotos kelios R. Jakimavičiaus formos.

Mane domina tradiciškai vadinamų taikomųjų menų interpretacija, einanti iš tradicijos istorijos ir medžiaginių savybių tyrinėjimo, taip aš ir suvokiu šį darbą. Bandžiau rasti būdą suderinti barokinę gausą ir puošnumą su šiuolaikiškumu ir savo pačios estetinėmis nuostatomis.

Dalia Laučkaitė-Jakimavičienė

Parodą remia Lietuvos kultūros taryba

Paroda veiks 2018/11/12-24

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *