Aukštoji kultūra – žemi atlyginimai! Diskusija renginių cikle „Keliai į autonomiją“

2020 m. lapkričio 30 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Gruodžio 1 ir 5 dienomis vyks ketvirtasis virtualios vakarinės mokyklos „Keliai į autonomiją” ciklas: „Aukštoji kultūra – žemi atlyginimai!”.

Gruodžio 1 d. 20 val. vyks vieša diskusija „Aukštoji kultūra – žemi atlyginimai” su „Inicjatywa Pracownicza“ („Darbuotojų iniciatyva“) ir „Artworkers’ Forum“ („Meno darbuotojų forumas”) atstovais, bei Marina Vishmidt, Emilija Švobaite, Vaida Stepanovaite ir Noah Brehmer.

Diskusija vyks anglų k. ir bus transliuojama tiesiogiai Kauno menininkų namų FB paskyroje. Registracija nereikalinga.

Gruodžio 5 d. 16 val. vyks skaitymo grupė Airi Triisberg tekstui „Meno darbuotojų judėjimas Taline: „išsitapatinimo“ politika”.

Skaitymai vyks internetu, anglų kalba. Būtina registracija el. paštu paths.to.autonomy@gmail.com

Diskusija „Aukštoji kultūra – žemi atlyginimai”

2019 m. gegužę kultūros darbuotojos, priklausančios Lenkijos profesinei sąjungai „Inicjatywa Pracownicza“ („Darbuotojų iniciatyva“) pradėjo kampaniją „Aukštoji kultūra – žemi atlyginimai“ („Pełna kultura – puste konta“), kuria reikalauja geresnių darbo sutarčių ir atlyginimų. 2020 m. rugpjūtį Londono „Tate Modern“ galerijos darbuotojos, palaikomos „Artworkers’ Forum“ („Meno darbuotojų forumo“), paskelbė streiką reaguodamos į naujienas, kad komercinis galerijos padalinys „Tate Enterprises“ atleidžia daugiau nei 300 darbuotojų, nepaisant 1,57 mlrd. svarų paramos, kurią Britanijos vyriausybė suteikė kultūros sektoriui. Visoms mums puikiai žinoma, kad darbą Lietuvos kultūros sektoriuje lydi nelygybė, maži atlygininimai ir „lanksčios“, nuo projektų tiesiogiai priklausomos sutartys (kurių kartais ir apskritai nebūna) – ar galėtų kovoje su šiomis problemomis mums padėti profesinės sąjungos? Šįkart kalbėsime apie tai, kodėl Lietuvoje svarbu sukurti kultūros darbuotojų profsąjungų judėjimą. Taip pat apsvarstysime, kaip profsąjungos galėtų būti šis tas daugiau, nei vien ekonominės institucijos, ir prisidėti prie autonomiškos politinės bei kūrybinės raiškos.

Skaitymo grupė. Airi Triisberg „Meno darbuotojų judėjimas Taline: „išsitapatinimo“ politika” („Art Workers’ Movement in Tallinn: The Politics of Disidentification“)

Kas iš tikrųjų yra meno darbuotojo(s) darbdavys, kurio pagrindu (ir prieš kurį) būtų galima jungtis į profesinę sąjungą? Kūrinį užsakanti institucija ar institucija, kuri parūpina projektines lėšas – o gal akademija, kasmet įdarbinanti tave keliems mėnesiams? O gal, vis dėlto, esi „pati sau darbdavys“, o gal tave įdarbinusi „visuomenė“? Kaip meno darbuotojoms streikuoti ar susiorganizuoti kitokius kolektyvinius atsisakymus dirbti, kai dirbama kelioms institucijoms (arba nei vienai), ir dar labai neapibrėžtu laiku? Materialinės ir ideologinės kliūtys, su kuriomis susidūrė Estijos meno darbuotojos, susibūrusios į Šiuolaikinio meno sąjungą (Kaasaegse Kunsti Liit, KKL), atrodo labai pažįstamos bei aktualios ir jų kolegėms Lietuvoje. Organizavimosi pradžiai Triisberg siūlo apsibrėžti savo, kaip meno darbuotojų, statusą, taip pradedant „išsitapatinimo“ procesą: kovą prieš požiūrius, kad „meno kūrimas yra hobis, (…) iš kurio negalima tikėtis stabilių pajamų bei (…) kad meno kūrėjai yra antrepreneriai, pardavinėjantys savo produktus rinkoje“.

Sesiją moderuos Tomas Marcinkevičius. Tekstą skaitymui galima rasti čia (p. 139-151):
http://www.art-workers.org/download/ArtWorkers.pdf

„Keliai į autonomiją” – vakarinė mokykla, kurios 5 dalių programoje nuo spalio iki gruodžio mėn. – internetu pasiekiamos diskusijos, pristatymai ir skaitymų grupės apie Rytų ir Vakarų kultūrinio autonomizmo istorijas bei praktikas. Mokyklą organizuoja projektų erdvė Kabinetas bei politinė erdvė Luna6. Komunikacijos partneris: Kauno menininkų namai. Renginio dizainas: Studio Cryo instagram.com/studiocryo/. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *