.
2024    05    18

Atidarytas 10-asis atviros architektūros savaitgalis „Open House Vilnius“: kvies pažinti žmones, kuriančius miestą

artnews.lt
Open House Vilnius atidarymas, M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokinių pasirodymas „Jaunas miestas“.

Ketvirtadienį Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmuose atidarytas 10-asis atviros architektūros savaitgalis „Open House Vilnius“. Festivalis pakvies pažinti išskirtinę sostinės architektūrą ir žmones, kuriančius miestą. Gegužės 18-19 d. visuomenei atsivers net 70 objektų, kuriuose vyks ekskursijos, susitikimai su miesto kūrėjais ir meniniai pasakojimai. 

Renginio lankytojai kviečiami ne tik apsilankyti pastatuose ir atrasti, ką pasakoja architektūra, bet ir pagalvoti, kaip kiekvienas iš mūsų prisideda prie miesto veido kūrimo. Šiemet siekiama paskatinti pokalbį tarp architektų, kuriančių miesto viziją, ir ją savo istorijomis įprasminančių žmonių. 

„Dešimt metų stebėjome, kaip keičiasi žmonės ir miestas, su kokiais iššūkiais susiduria architektai. Šiemet norėjome apibendrinti „Open House Vilnius“ dešimtmetį ir pakalbėti būtent apie žmones, kuriančius miestą – apie mus visus. Dėl to programoje atsirado viena šių metų naujienų – susitikimai su miesto kūrėjais. Be jų, programoje taip pat pristatome keturis meninius pasakojimus, ir, žinoma, daugybę ekskursijų Vilniaus pastatuose“, – atidarymo metu sakė Rita Tamulevičiūtė, viena iš „Open House Vilnius“ projekto vadovių.

Jubiliejinio renginio komandą ir svečius sveikino Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas,  architektas Rolandas Palekas ir architektas, „Architektūros fondo“ dalininkas Andrius Ropolas.

Open House Vilnius atidarymas.

„Vilniaus pastatai – architektų nuopelnas ir jų darbo vaisius, bet iš tiesų miestą kuria visi. Man yra garbė būti šio nuostabaus miesto metu. Dar nuostabiau yra tai, kad „Open House Vilnius“ tradicija tapo kultūriniu reiškiniu. Tikiuosi, kad šis reiškinys gyvuos dar daugybę metų“, – linkėjo Vilniaus meras V. Benkunskas.

„Open House Vilnius“ organizuojančio „Achitektūros fondo“ dalininkas, architektas A. Ropolas, kreipdamasis į susirinkusiuosius, sakė, kad architektūros suvokimui Lietuvoje įtaką padarė du dalykai – pigūs IKEA baldai ir „Open House Vilnius“.

„Open House Vilnius“ jau 10 metų rodo, kas yra gera architektūra ir ką galima padaryti geriau, įdomiau ir kokybiškiau. Per dešimtmetį renginys iš svajonės išties tapo miesto reiškiniu. Žinau, kad yra žmonių, kurie svajoja, kad jų butai atsirastų renginio programoje, kad architektai džiaugiasi, kai jų projektai čia pristatomi. O šiemet to džiugesio tarp kūrėjų dar daugiau, kadangi atverdami savo biurų duris jie turės galimybę gyvai pabendrauti su lankytojais“, – sakė A. Ropolas.

Open House Vilnius atidarymas, M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokinių pasirodymas „Jaunas miestas“.

Atidarymo renginio metu svečiai išvydo M. K. Čiurlionio meno mokyklos Baleto skyriaus Šiuolaikinio šokio programos mokinių ir mokytojų kurtą šokio pasirodymą „Jaunas miestas“. Specialiai renginiui įvietintas meninis pasakojimas leido patirti šokio architektūrą ir išvysti, kaip miestą kuria jaunųjų menininkų karta.

Šiais metais „Open House Vilnius“ lankytojų laukia 60 pastatų, kurie įprastai yra visiškai arba iš dalies neprieinami visuomenei. Tarp jų – 48 programos senbuviai ir 12 naujų pastatų. Programoje pristatomi išskirtiniai kokybiškos architektūros pavyzdžiai, atskleidžiantys Vilniaus miesto charakterį. Šiemet programa išsiplėtė tiek geografine, tiek tipologine prasme, tad renginio svečiai pirmąkart galės aplankyti du privačius gyvenamuosius namus, taip pat objektus Jeruzalės, Pašilaičių ir Naujosios Vilnios mikrorajonuose.

Dar viena jubiliejinio renginio programos naujovė – išskirtinė galimybė tiesiogiai pabendrauti su miesto kūrėjais. Miesto kūrėjai pakvies į susitikimus, kuriuose lankytojai galės susipažinti ne tik su jų kūrybos rezultatais, bet ir pačiu procesu. Renginio savaitgalį savo biurų duris atvers Vilniaus miesto savivaldybė, Ambraso architektų biuras, Paleko architektų studija, „A2SM architektai“, „mmap.“, DO ARCHITECTS, INBLUM, „2L Architects & Engineers“, „IMPLMNT architects“, AKETURI. 

„Open House Vilnius“ programą praturtins ir meniniai pasakojimai, specialiai įvietinti renginiui. Jie pakvies lankytojus patirti netikėta menine forma prakalbintą architektūrą ir leis naujai pamatyti jau pažįstamus pastatus.

Open House Vilnius atidarymas.

Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmuose savo pasirodymus surengs M. K. Čiurlionio meno mokyklos Baleto skyriaus Šiuolaikinio šokio programos mokiniai ir meninis kolektyvas „Eye Gymnastics“, pristatysiantis performansą „Veidu į veidą“.

„Open House Vilnius“ jubiliejų apibendrins plakatų paroda „Dešimtmetis“, eksponuojama kino teatre Paupio „Pasaka“, o Nacionalinėje dailės galerijoje bus pristatyta specialiai renginio temai „Žmonės, kuriantys miestą“ skirta interaktyvi dizainerės Aurelijos Slapšytės instaliacija „Rezultato begalybė“.

Kad su Vilniaus architektūra galėtų susipažinti ir tarptautinė bendruomenė, ekskursijos vyks anglų ir ukrainiečių kalbomis.  Visą informaciją apie renginį ir jo programą, meninių pasakojimų ir susitikimų su miesto kūrėjais laikus rasite „Open House Vilnius“ interneto svetainėje