.
2021    01    21

Agnės Matulevičiūtės, Simonos Vaškytės, Juliaus Kuršio instaliacija „Cardio“ MMLAB erdvėje

artnews.lt

<

Sausio 26 d. – vasario 14 d. MMLAB erdvėje (Vokiečių 13A) veiks Agnės Matulevičiūtės, Simonos Vaškytės, Juliaus Kuršio instaliacija „Cardio“. Saugiai instaliaciją galima aplankyti visą parą, ją stebint iš lauko MMLAB erdvėje ir stebint tiesioginę transliaciją www.mmlaboratorija.lt

𝗞𝘂̄𝗿𝗲̇𝗷𝗮𝗶:
Agnė Matulevičiūtė – kompozitorė, meno doktorantė, menininkė, kaip pagrindinę mediją pasirinkusi muziką, garso meną. Nuo 2014 metų aktyviai dalyvauja grupinėse parodose, meno bei šiuolaikinės muzikos festivaliuose, menininkų rezidencijose Lietuvoje bei užsienyje. Jos muzika parašyta kinui skamba tarptautiniu mastu. Taip pat, kompozitorė yra sukūrusi muziką daugiau nei 20 spektaklių, yra muzikos festivalio “Muzika erdvėje” meno vadovė, 2019 metais tapo kompozitorių sąjungos nare. Pagrindinis menininkės tyrinėjamas objektas – užgarsis (kontekstai, konceptai bei diskursai, slypintys už garso medijos) bei jo pritaikymas komponuojant muzikinius / garsinius kūrinius.
Julius Kuršis – apšvietimo dizaineris, fotografas, 2020 m. LRKM Jaunojo kūrėjo premijos laureatas. Aktyviai kuria valstybiniuose ir nepriklausomuose šalies teatruose.
Simona Vaškytė – floristė, si.MONA gėlių kambario įkūrėja. Su gėlėmis dirba jau 15 metų. Organizuoja įvairias dirbtuves ir gėlių komponavimo mokymus. Jos kūryboje atsispindi subtili natūralios gamtos – pievų, miškų, pamiškių- ir kultūrinių augalų dermė.

Mokslo konsultantė – vaikų kardiologė Loriana Kilaitė.

𝗜𝗻𝘀𝘁𝗮𝗹𝗶𝗮𝗰𝗶𝗷𝗼𝘀 𝗽𝗿𝗶𝘀𝘁𝗮𝘁𝘆𝗺𝗮𝘀

Parodos „Cardio“ meno ir mokslo sankirtoje išryškėjo dvilypumo, dualumo, reprezentacijos, interpretacijos temos. Nors vyrauja įsitikinimai, kad moksle interpretacijos daug nėra, o mene ji – dominuojanti, tačiau tai yra tik laike susikūrę stereotipiniai įvaizdžiai, kaip ir beveik visi su širdies tema susiję elementai.

Meninio tyrimo metu kūrėjai atskleidė, kad medicinoje kardiologai dažnai taip pat interpretuoja širdies ydos sukeliamus echoskopu girdimus garsus, bandydami nuspėti kas su jos veikla ne taip.

Muzikoje nuo viduramžių laikų trubadūrų kuriamos meilės dainos, kuriose tekstai, apdainuojantys širdies vienintelės damos paieškas, skausmą, riterių žygius, per šimtmečius besitęsiančius ir 7-8-9 dešimtmečių dainose iki pat šių laikų. Ir visa tai interpretuoja šį mistifikuotą jausmą – meilę, neva slypinčią gyvybiškai svarbiausiame organe žmogaus organizme.

Kiek iškreipta ikonizacija širdies tema vyrauja ir tautosakoje, kai tuo tarpu mokslas bei filosofija drastiškai aiškiai atskiria protą nuo širdies. Netgi dominuojanti šiuolaikinėje vizualinėje komunikacijoje heart emoji (širdies ikonėlė) kildinama iš interpretuoto mistinio Senovės Graikijos laikų augalo lapų formos, kuris irgi iš tikrųjų neaišku nei kaip atrodė ir ar apskirtai egzistavo.

Į instaliaciją įpinamos gėlės, kurios neatsiejamos nuo meilės – pirmas pasimatymas, vestuvės, vaiko gimimas, laidotuvės, visur nešamos gėlės, kaip simbolis – meilės išraiška. Medis yra vienas iš seniausių simbolių, žmogaus sveikatos būklės metafora. O iš visos augalijos: žolės, lapų, lajos – žiedų yra mažiausiai, tačiau būtent jie simbolizuoja meilės vaisių. „Cardio“ projekte naudojamos medžių šaknys ir jos interpretuojamos kaip augalo širdis, iš kurios išaugs mistinė, galbūt net neegzistavusi gėlė „Silphium“, kaip kadaise išdygo senovės graikų dievų soduose. Tai bus Ikebanos kompozicijos, kurias apgaubia hiacintų „laukas“.

Šias temas atspindintis dvilypis mitinis meno ir mokslo tyrimas kviečia apjungti du artimus polius ir pažvelgti iš mokslo – į širdį: echoskopo garsų ir neegzistuojančio augalo mito įkvėptą neoninį širdies sodą.

𝗔𝘁𝗶𝗱𝗮𝗿𝘆𝗺𝗼 𝗿𝗲𝗻𝗴𝗶𝗻𝘆𝘀
Live transliacija 2021 / 01/ 26 20:00 Urbanistinio draustinio ir Meno ir mokslo laboratorijos Facebook paskyrose.
Atidarymo renginyje dalyvauja:
Instaliacijos kūrėjai Agnė Matulevičiūtė, Simona Vaškytė, Julius Kuršis, kardiologė Loriana Kilaitė.
Atidarymui meilės dainų selekciją pavadinimu „LOVE IS…“ pristatys Agnès M ir Edvino Kopcevo duetas.
Projekto organizatorius: Urbanistinis draustinis
Projekto partneriai: MMLAB, Vilniaus miesto savivaldybė
Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba