Audio žurnalas
. PDF

Oleksandr Belianskyi paroda „Requiem“ VDA galerijoje „Akademija“

Liepos 19 d., antradienį, 17 val., VDA galerijoje „Akademija“ (Pilies g. 44, Vilnius) bus atidaroma menininko iš Ukrainos – Oleksandr Belianskyi paroda „Requiem“.

„Esu profesionalus meno kūrėjas iš Ukrainos Oleksandr Belianskyi, man suteikta laikinoji apsauga Lietuvos Respublikoje. Du mėnesius Vilniaus dailės akademijoje, kaip menų profesorius vedžiau vakarinius piešimo kursus. Turėjau galimybę asmeninius kūrybi-nius sumanymus vystyti VDA suteiktoje studijoje.

Pagrindinio kūrinio ir parodos pavadinimas – “Requiem”, kaip ir garsiosios Anos Achmatovos eilėraštis  Requiem, arba W. A. Mozarto vienas žymiausių muzikos kūrinių Requiem. Daugybės skirtingų žanrų ir krypčių menininkus traukia kurti savas versijas, man tai įvyko spontaniškai. Atvykęs į Lietuvą apsistojau VDA dėstytojos Gintarės Valevičiūtės Brazauskienės, jos vyro Lauryno šeimoje, Gintarė ir jos sūnus Gangas mokosi groti smuiku. Po Kijevo įvykių ir gyvenimo Vilniuje asociatyviai kilo mintis lyginti skirtingus pasaulius „prieš ir po“ ir, žinoma, dabartinį gyvenimą. Vaizduojamasis menas turi savitą uždavinį ir savus vizualinius sprendimus. Štai ką aš bandau padaryti ant drobės: Requiem (ramybė, ramybė) – tai daugelio vakarų krikščioniškų bažnyčių (katalikų, anglikonų, liuteronų) litur-gija, skirta laidotuvėms, laidotuvių mišioms (lot. Missa pro defunctis), mišioms už mirusius.

Pradedant nuo baroko epochos, kompozitoriaus requiem yra aukštas koncertinės muzikos žanras, savotiška laidotuvių oratorija pavadinta introito „Requiem Aeternam Dona Eis, Domine.  Amžinąjį atilsį suteik jiems, amžinąjį atilsį“ pradiniais žodžiais, su kuriais atida-romas tradicinės grigališkosios monodinės laidotuvių mišios. Mano kūrinyje apsijungia Lietuva ir Ukraina. Kairė ir dešinė dalys skirtos Vilniui, kuriame esu dabar. Centrinė – Ukrai-nos dalis, karas, kuris vyksta dabar. Pagrindiniame kūrinyje beveik biblinė istorija… Šventoji Šeima… Senieji meistrai… Tunikos kaip drobulės… Palaidoti kūnai… Ginklų nuolaužos… Kon-vencionalumo momentas sprendžiant formą… Eklektika ir simbolika, tas pats laikas… spal-vos. Centras…centro poslinkis, statika. Figūra ir kompozicinio sprendimo dinamika…

Parodoje taip pat eksponuojami piešiniai, mažesnio formato tapybos darbai, kurie buvo sukurti šiuo metu apsistojus čia – Vilniuje.

Pakeliui į studiją, kurią maloniai parūpino VDA akademija, užeidavau į Šv. Pranciš-kaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčią, paskui Užupį, kur surengiau savo pirmą Lietuvoje personalinę parodą 2019 m. Šios vietos inspiravo mane ir suteikė jėgų dirbti šiuo sunkiu mano šaliai ir kitiems metu.

Tikiuosi, kad mano darbai, sukurti Vilniuje, bus įdomūs ir Lietuvos žiūrovams.”

Oleksandr Belianskyi (Oлександр Белянский)

Oleksandr Belianskyi (g. 1950 m. gegužės 31 d. Luganske, Ukraina) profesionalaus meno kūrėjas, pripažintas Ukrainos menininkas, dailininkų sąjungos narys. Nuo 1987 m. dėsto piešimo ir kūrybinės meistrystės kursus Nacionalinės dailės ir architektūros akade-mijoje (NAOMA, Kijavas, Ukraina), nuo 1996 m. piešimo katedros profesorius.

O. Belianskyi kūrybiniame bagaže – apie 40 paveikslų, daugiau nei 60 molbertinės grafikos darbų, monumentalios tapybos darbų. O. Belianskyi vardas atpažįstamas kolekty-vinių ir asmeninių parodų katalogų albumuose. Menininko kūrybai skirta daugiau nei 30 publikacijų Ukrainos ir užsienio periodiniuose leidiniuose. Kūriniai eksponuoti 8 asmeni-nėse ir daugiau nei 70 kolektyvinių parodų. Pastaraisiais metais menininkas dirbo sakrali-nio meno srityje. Už darbą prie koplyčios ikonų „Krikštas“ (Kijevas) gavo padėkas ir apdova-nojimą. Kartu su dailininku O. Volčenka jis nutapė lubas Jono-Trejybės vienuolyno (Kijevas) šventykloje. Didelė dalis menininko darbų saugomi privačiose kolekcijose JAV, Izraelyje, Kinijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje, Rusijoje.

O. Belianskyi ne kartą tobulinosi įvairiose pasaulio šalyse pleneruose, meno muzie-juose, menų universitetuose, dalyvavo 10-je Ukrainos ir tarptautinių konferencijų bei forumų meninio ugdymo klausimais. 2004 m. kėlė tapybos profesoriaus kvalifikaciją Dže-dziango pedagoginiame universitete (Dzinhua, Kinija), kur 60 Kinijos studentų ir 20 magis-trantų dėstė aliejinės tapybos techniką ir gavo aukštą profesionalų įvertinimą. 2007 m. jis buvo Wuxi (KLR) plenere, kur sukūrė 17 paveikslų.

Menininkas, menų profesorius O. Belianskyi yra reikšmingai prisidėjęs prie šiuolai-kinio meno ugdymo Ukrainoje kūrimo ir formavimo. Per mokslinės ir pedagoginės veiklos metus profesorius išugdė nemažai profesionalių menininkų, pripažintų Ukrainoje ir užsie-nyje, tarp kurių yra Kinijos, Moldovos, Brazilijos ir Baltijos šalių menininkai. Iš jų 4 gavo vals-tybinį garbės vardą „Ukrainos nusipelnęs menininkas“ (Dzhus T., Lopukhova N., Melnichuk I., Rudenko A.). Žuravelas M. 1998 m. tapybos trienalėje gavo Didįjį prizą už paveikslą „Mau-dantis sūnų“ ir turi Romos modernaus meno akademijos akademiko garbės vardą. Lopuk-hova N., Melničukas I., Rudenko A., Bludovas A. dėsto ІІІ—ІV akreditacijos lygio aukštosiose mokyklose.