Audio žurnalas
. PDF
2024    09    04

17 kuratorių, 17 šalių: Kauno bienalė Tartu, Estijoje, pristato tarptautinį renginį „Superorganizmas“

artnews.lt
Kultūros centras „Aparaaditehas“ Tartu

Spalio 18-19 d., Estijoje, Tartu, Kauno bienalė kartu su 17 organizacijų iš įvairių Europos šalių atidarys daugiaplanį renginį „Superorganism“ (Superorganizmas) – tarptautinę parodą ir simpoziumą, kuriuos lydės istorijų knyga. Šis buvusioje gamykloje, dabar kultūros centre „Aparaaditehas” vyksiantis renginys taps vienu pagrindinių „Tartu – Europos kultūros sostinė 2024” programos akcentų. Per interaktyvią parodą, diskusijas ir performansus šis įvykis skatins permąstyti mūsų santykį su bendruomene, savimi ir aplinka, ieškant atsakymų į šiuolaikinio pasaulio iššūkius.

Renginyje bus pristatyti Kauno bienalės vadovaujamos Kūrybiškos Europos platformos „Magic Carpets“ (liet. Stebuklingi kilimai) rezultatai – keturių metų kylančių meninink(i)ų ir jų kolektyvų rezidencijų vaisiai. Pasak Kauno bienalės direktorės Neringos Kulik, ši platforma – tai ne tik 17 Europos kultūros organizacijų tinklas, tai – tarsi katalizatorius, kur susilieja skirtingos idėjos, patirtys ir kultūros. „Ši platforma atveria kylantiems menininkams duris į tarptautinę areną, suteikia galimybę pažinti kitas šalis ir kultūras, įgyti patirties dirbant jose ir kurti meno kūrinius, kurie gimsta iš autentiško susitikimo su vietos bendruomenėmis. Tad šis tinklas tarsi gyvas organizmas, nuolat augantis ir besivystantis, o rezultatai – ne tik nauji kūriniai, bet ir nauji ryšiai, draugystės ir kultūriniai tiltai tarp skirtingų šalių,“ – pasakoja N. Kulik, kuri yra ir „Magic Carpets“ platformos vadovė.

Neringa Kulik. Fot. Martyna Stasiulionytė

Superorganizmo koncepcija kyla iš gamtos stebėjimo – nuo ​​skruzdėlių kolonijų iki žmogaus mikrobiomo – ir kviečia pažvelgti į žmoniją kaip į vieną didelį organizmą. Tačiau renginys neapsiribos vien tik biologiniu šios sąvokos aiškinimu, bet ir kels gilesnius etinius ir politinius klausimus. Visose jo dalyse bus tyrinėjamos tiek utopinės, tiek ir distopinės tokio sambūvio galimybės: ar galėtume sugyventi kaip skruzdėlių kolonija, kur individualūs siekiai harmoningai dera su kolektyvine gerove? Kaip gyvenimas tokioje didelėje bendruomenėje paveiktų mūsų individualumą? Ar įmanoma rasti pusiausvyrą tarp asmeninės ir kolektyvinės atsakomybės, kad neatidėliotinus aplinkosaugos iššūkius spręstume bendromis pastangomis?

Ištikimas savo pavadinimui, „Superorganism“ renginys yra unikalus ir savo forma: jį kuruoja net 17 kuratorių iš skirtingų Europos šalių, atspindėdami „Magic Carpets“ platformos vertybes – įvairovę, bendradarbiavimą ir horizontalų požiūrį. 

Paroda ir simpoziumas vyks kultūros centre „Aparaaditehas“. Šis labirintą primenantis kompleksas XX a. antrojoje pusėje slapta gamino povandeninių laivų dalis, prisidengdamas skėčių ir užtrauktukų gamyba. Dabar „Aparaaditehas“ – tai gyvybingas kultūros centras, kurio sienos mena daugybę istorijų. Šiame pastate esančiose galerijose ir viešosiose erdvėse – „Kogo“ galerijoje, „Balcony“ galerijoje, knygyne „Fahrenheit 451“, „AG47“ galerijoje, „Red Wall“ galerijoje ir koridoriuose – ir įskurs tarptautinė paroda, kuri pakvies lankytojus į metaforinę kelionę, kur jie tyrinės meninink(i)ų interpretacijas apie sambūvį, tvarumą, žmogaus teises, vienybę ir individualumą.

Kultūros centras „Aparaaditehas“ Tartu

„Superorganizmo“ atidarymo savaitgalį, spalio 18–19 dienomis, bus atidaryta ne tik paroda, bet ir vyks simpoziumas „Symposium in Three Acts“ (Simpoziumas trimis veiksmais). Jo metu tarptautiniai pranešėjai iš skirtingų sričių dalinsis įžvalgomis apie superorganizmo sampratą šiuolaikiniame pasaulyje, vyks diskusijos ir kūrybinės dirbtuvės.

Parodoje savo darbus pristatys šie menininkai:

Laura Adel (Lenkija), Luca Bitchikashvilli / Lucrezia (Gruzija), Janko Bozovic (Serbija), Carmen Brucic (Kroatija), Mary Conroy (Airija), Thomas Durand (Prancūzija), Fernando Ferreira (Portugalija), Barbara Gryka (Lenkija), Anica Huck (Vokietija / Italija), Modesta Jakeliūnaitė (Lietuva), Agata Konarska (Lenkija), Gary Markle (Kanada / Estija), Elīna Matvejeva (Latvija), Morra Ceramics (Anastasia Vishynakova ir Yana Guselnikova) (Ukraina), Sunny Nwume (Nigerija / Italija), Open Place (Yuriy Kruchak ir Yulia Kostereva) (Ukraina), Paprat Kolektiv (Iva Peručić ir Maja Subotić) (Kroatija), Laura Põld (Estija),Pauline Rouet (Prancūzija), Sandro Sulaberidze (Gruzija), Berta Tilmantaitė (Lietuva), Malin Tivenius (Švedija), Siniša Tucić (Serbija), Elena Urucatu (Rumunija), Anna Zvyagintseva (Ukraina).

Tarptautinė paroda „Superorganism“ kultūros centre „Aparaaditehas“ veiks 2024 m. spalio 18–lapkričio 23 dienomis.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros institutas, Kūrybiška Europa.

Daugiau informacijos: magiccarpets.eusuperorganism.eu

Kauno bienalė taip pat šiais metais Lietuvos sezono Prancūzijoje metu bendradarbiauja su dvejomis šiuolaikinio meno bienalėmis – Liono ir „Chroniques“. Jose 2024 m. rugsėjo–2025 m. sausio mėnesiais Kauno bienalė pristatys dešimt Lietuvos menininkų ir menininkių bei jų kolektyvų.