Fotoreportažas iš Mindaugo Navako retrospektyvos „Šlovė buvo ranka pasiekiama“ NDG
artnews.ltBirželio 27 d. Nacionalinėje dailės galerijoje duris atvėrė skulptoriaus Mindaugo Navako 1977-2014 m. darbų retrospektyva. Autorinė 56 kūrinių (15 iš jų eksponuojamų lauke) instaliacija tapo vienu didžiausiu NDG projektu, apjungiančiu vidinę ir išorinę pastato erdvę.
Paroda, pasitelkus šiuolaikinio meno raišką, kviečia naujai pažvelgti į XX a. antros pusės – XXI a. ne tik Lietuvos, bet ir Baltijos bei Centrinės Europos istoriją. Juk projekto pavadinimas “Šlovė buvo ranka pasiekiama”, buvusio LSRS revoliucijos muziejaus rekonstrukcijos į NDG aplinkybių kontekste suponuoja ne tik autoironišką požiūrį į asmeninių kūrybinių siekių, bet ir politinių projektų (ne)išsipildymą.
Navaką, kaip skulptorių – tūrių ir erdvių architektą visada domino perkūrinėjimo procese užsimezgąs postmodernistinis pasirinktos aplinkos (viešos, institucinės, alternatyvios erdvės) ir asociatyvaus kūrinio (skulptūros, objekto, instaliacijos, projekcijos) kultūrinių prasmių ir aktyvių plastinių tūrių dialogas. Jo esmėje glūdi metafizinės grėsmės, egzistencinio nerimo ir nerimtumo, ironijos jungtis. Platus taikomų kūrybinių strategijų bei įveikiamų medžiagų (betonas, granitas, gintaras, auksas, mineralai, plienas, silikonas ir kt.) arsenalas liudija nuoseklų nepailstančio konceptualaus menininko – technologo, tyrinėtojo gyvybingumą. Netikėtai gretinant kultūros ir natūros (gyvosios gamtos), gamybinės industrijos elementus, nepasiduodant podeficitinės visuomenės vartotojiškumo neurozei bei paverčiant jos kulto objektus – prekes – kūrybinio perkūrinėjimo objektu, skulptorius kviečia kritiškai žvelgti į mus supančią aplinką.
Parodos kuratorė – Elona Lubytė
Paroda veiks iki rugsėjo 14 d.
Nuotraukos: Marta Ivanova