.
2020    12    01

Žygimanto Augustino paroda „IN.500“ galerijoje „Meno parkas“ Kaune

artnews.lt

Nuo gruodžio 10 d., galerijoje „Meno parkas“ Kaune (Rotušės a. 27), be atidaromojo renginio pradės veikti menininko Žygimanto Augustino paroda „IN.500“, kurioje menininkas kalba apie istorinių faktų naudojimą asmeniniais tikslais.

Šie metai yra 500-osios Lenkijos karaliaus Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto gimimo metinės. Pavadinime paminėtos „IN“ raidės papildo ir atskiria parodos autoriaus pavardę nuo karaliaus, jos gali būti perskaitomos ir kaip anglų kalbos prielinksnis, kuris žymi vietą, laiką, priemonę, būseną, tikslą. Vardų panašumas ir šis prielinksnis pasiūlo autoriui persikelti į Lietuvai svarbios asmenybės gyvenimą ir parodyti jį ne istoriko, o menininko akimis. Jubiliejinė „IN.500“ paroda ir ką tik išleista knyga „To ŽA“ apibendrina ir užbaigia daugiau nei penkis metus trukusį projektą, kurio metu sukurti darbai su humoru primins Lietuvos istorijos daugiaprasmiškumą ir „žmogiškojo faktoriaus“ vaidmenį jos interpretavime ir kūrime. Parodoje „IN.500“ siekiama atskleisti ne Lietuvos ar Lenkijos istoriją, o parodyti, kaip atrodo žmogus, bandantis pritaikyti/adaptuoti istoriją sau, savo trivialiems egoistiniams tikslams, tuštybei. Ieškoma naudingų bei įdomių istorinių faktų, kurie jau anksčiau tokių pat žmonių galėjo būti suklastoti, taip pat pasitelkiami moksliniai metodai siekiant įrodyti savo tiesą. Klausiama, kodėl žmonės nori didžiuotis praeities istorija.

Žygimantas Augustinas – gimė 1973 m., šiuo metu gyvena ir dirba Vilniuje. 1991–1998 m. studijavo Vilniaus dailės akademijoje. 2001 m. – Florencijos akademijoje, o 2003 m. Niujorko meno studentų lygoje. 2015 m. tapo pirmuoju dailės srities meno daktaru Lietuvoje. Nuo 1998-ųjų aktyviai dalyvauja grupinėse parodose, surengė daugiau nei dešimt personalinių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Pagrindinės Žygimanto Augustino darbų temos – žmogaus kūnas ir jo būsenos, bei realybės ir fikcijos santykis vaizde. Kaip įkvėpimo šaltinį jis dažniausiai naudoja savo kūną ir įvairius tekstus. Jo kūrinių galima rasti Lewben Art Foundation, Modernaus meno centro, Rolando Valiūno ir advokatų kontoros „Lawin“ bei kitose privačiose meno kolekcijose.

 Parodą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos dailininkų sąjunga.

Parodos lankymas galimas tik laikantis visų privalomų saugumo reikalavimų, dėvint apsauginę veido kaukę, laikantis 2 m. atstumo nuo kito asmens.

 Iliustracija: Žygimantas Augustinas, Karalius Žygimantas Augustas kalba istorikų lūpomis, tapybos darbas „Jis #5”, aliejus, plokštė, 55 × 55 cm, „Monarch” modifikuotas stiprintuvas, ruporai „гр-1“, garso įrašas 2 min. 16 s. (Pagal istorikų Malgorzatos Duczmal, Stanislaw Cynarsky ir Kristoforo Varseviciaus tekstus), 2020 m.

Paroda galerijoje veiks iki 2021 m. sausio 17 dienos.