Žilvino Kempino paroda „O2“ galerijoje „apiece“
artnews.ltĮki sausio 21 d. galerijoje „apiece“ (V. Kudirkos ir M. K. Čiurlionio gatvių sankryžos skveras, Vilnius) veikia Žilvino Kempino paroda „O2“ .
„O2“ – vienas iš ankstyvųjų Ž. Kempino kinetinių darbų, priskiriamų „save subalansuojančių skulptūrų“ (angl. self-balancing sculpture) serijai. Iki šiol šis kūrinys eksponuotas tik tradicinėse galerijų erdvėse, baltų sienų fone. Tačiau perregimomis sienomis pasižyminčioje galerijoje „apiece“ menininkas turi galimybę įgyvendinti savo seną sumanymą – eksponuoti „O2“ nukreipiant ventiliatorių ir magnetinę juostą į galerijos fasadinį (šiuo atveju matinį) stiklą, apšviečiant kūrinį iš vidaus. Taip išryškinamas judančios juostos šešėlis, iš matymo lauko eliminuojant fizinius kūrinio elementus – patį ventiliatorių ir magnetinės juostos kilpą.
„Šią naują „O2“ versiją suvokiu lyg žingsnį nematerialumo link, vis dėlto išsaugant kūrinio trimatį fiziškumą ir jo mechaniką, mat instaliaciją taip pat galima apžiūrėti iš kitos pusės“, – sako Ž. Kempinas.
Naujoji versija praplečia „O2“ asociacijų lauką, o pati „apiece“ galerija tampa integralia kūrinio dalimi. Parodą apžiūrėti galima visą parą, visomis savaitės dienomis.
Žilvinas Kempinas (g. 1969 m.) – vienas žymiausių, pasaulinio pripažinimo sulaukęs lietuvių šiuolaikinis menininkas, nuo 1997 m. gyvenantis ir dirbantis Niujorke (JAV). Jis kuria instaliacijas, kinetines skulptūras, objektus ir įvietinto meno projektus. Nuo 1992 m. aktyviai rengia personalines parodas, dalyvauja grupinėse ekspozicijose ir bienalėse. 2007 m. menininkui įteiktas Calderio prizas, o 2012 m. jis įvertintas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija. 2009 m. kūrėjas atstovavo Lietuvai 53-iojoje Venecijos bienalėje.
Ž. Kempino kūrinių yra įsigijusios tokios institucijos kaip Pompidou centras (Paryžius), Louisiana modernaus meno muziejus (Kopenhaga), MO muziejus (Vilnius), Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (Vilnius), taip pat tokios kolekcijos kaip JPMorganChase meno kolekcija (JAV), The Margulies kolekcija (JAV), Jumex muziejus (Meksikas), Lambert kolekcija (Avinjonas, Prancūzija) ir kt.
Parodos kuratorė: Aušra Trakšelytė
Komunikacija: Menų komunikacija
Teksto vertimas: Alexandra Bondarev
Parodą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.
Fotografijos: Eglė Marija Želvytė