Vytauto Kaušinio plakatų paroda Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje

2011 m. sausio 20 d., Ketvirtadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Šį kartą fotoreportažas skirtas gana neįprastai – plakatų – parodai, kurioje pristatomi kūriniai galėtų būti aktualūs ir šiuolaikinio grafinio dizaino atstovams ir mėgėjams. Praėjusį ketvirtadienį, sausio 20 d., Kaune, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje (Putvinskio g. 64), atidaryta grafiko Vytauto Kaušinio (1930-2009) plakatų paroda. Retorspektyvinėje parodoje pristatyta  50 grafiko plakatų. Reikšmingą indėlį į Lietuvos plakatų raidą įnešęs menininkas kūrė socialinėmis, ekologinėmis temomis, anonsavo kultūrinius renginius.

Iki šiol vizualiai priimtini plakatai nedvelkia sovietine egzotika. Priešingai – atrodo stilistiškai atgiję ir ne itin nutolę nuo kai kurių šiandieninio grafinio dizaino tendencijų. Dėl fotomontažo, oparto ir taiklaus minimalizmo autorius savo laikotarpio kontekste laikytas tikru novatoriumi. Grafikas itin dėmėsio skyrė įdėjai, stengėsi konceptualizuoti turimą temą, išgryninti ją iki simbolių. „Funkcionalu, tikslinga, dekoratyvu“, – taip reziumavo aštuntajame dešimtmetyje A. Kaušinio kūrybą nagrinėjusi Gražina Kliaugienė.

Pasak A.Kaušinio sūnaus, menininkas buvo preciziškai kruopštus, o darbai eskizuojant ir kuriant plakatą trukdavo ne trumpiau nei mėnesį. Parodos kuratorė A. Vasiliauskienė paantrino, jog autorius dovanodamas kūrinius muziejams, kartu paliko savotišką „testamentą“, t.y. sąrašus, kuriuose nurodyti, autoriaus nuomone, žemesnio, vidutinio bei aukštesnio meninio lygio kūriniai ir prašymas spaudai, parodoms naudoti tik aukštesnio meninio lygio plakatus. Grafiko preciziškumą atskleidžia ir tai, jog jis taip pat paliko intrukcijas eksponavimui, kurios leido plakatus eksponuoti serijomis po 22, 32, 39, 52,65 ar 72.

Nuotraukų autorė: Rūta Šatalovaitė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *