Vitalijos Petraitytės paroda „Dalumo riba“ LDS šiuolaikinio meno ir kultūros erdvėje „Medūza“

2023 m. gegužės 10 d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki gegužės 12 d. LDS šiuolaikinio meno ir kultūros erdvėje „Medūza“ (Šv. Jono g. 11, Vilnius) veikia menininkės Vitalijos Petraitytės personalinė paroda „Dalumo riba“. Pastarojoje eksponuojami per paskutinius trejetą metų sukurti tapybos darbai. Paroda pažymi naują menininkės kūrybos etapą, paženklintą jautraus pastarųjų metų krizių – karo, pandemijos ir juos lydinčių padarinių – išgyvenimo. Šios patirties fone Petraitytės meninė raiška tampa tiek stebėjimo, tiek savistabos instrumentu.

„Dalumo riba“ byloja apie kūrėjos santykio su šia neramia dabartimi dvilypumą. Viena vertus, galvojama apie siekį išsaugoti ramybę ir asmeninę erdvę susitelkiant į abstrahuotus ir paprastus motyvus, tokius kaip inercija ir pasyvumas ar juslinius malonumus. Kita vertus, kūryboje lyg pripažįstama, kad asmeninė erdvė yra neišvengiamai nuolat peržengiama išorės stichijų. Menininkės drobėse šio trapaus tapatumo ir autonomijos paieškos pasirodo tarsi nuolatinės derybos tarp vidaus ir išorės, ramybės bei nerimo, ambicingų siekių ir kuklaus susitaikymo.

„Pasirenku nematerialius, abstrakčius motyvus, su kuriais susiesiu savo kaip stebėtojos elgesį, vadovaudamasi tiek optimistinėmis, tiek pesimistinėmis nuostatomis, – pasakoja Petraitytė, – Stengiuosi likti rami, ir tuo dalintis su aplinkiniais savo kūryboje. Darbuose įauginau ir tikėjimą, kad naujasis požiūris byloja apie daug platesnį pasaulėvaizdį bei išsamesnę gyvenimo filosofiją.“

Vitalija Petraitytė (g. 1973 m.) yra Klaipėdoje gyvenanti ir kurianti tapytoja, nuo 2004 m. rengianti personalines parodas bei aktyviai dalyvaujanti grupinėse parodose įvairiuose Lietuvos miestuose bei užsienyje. Menininkė nuo 2015 m. yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė.

Nuoširdžiai dėkojame Agnei Jonkutei, Elenai Petraitienei ir Laurai Kaminskaitei, be kurių palaikymo, patarimų ir pagalbos, ši paroda atrodytų visai kitaip.

 

Parodą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, ji yra Lietuvos dailininkų sąjungos meno kūrėjų organizacijų programos dalis.

Fotografijos: Laurynas Skeisgiela.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *