Virtualiame renginyje – diskusija apie algoritmų diktatą

2020 m. spalio 27 d., Antradienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Lapkričio 5 d. nuo 18.30 val. vyks šeštasis skaitmenizacijos ir interneto įtaką kultūrai nagrinėjantis INdisTERNET renginys “vote for the code”, kuriame šįkart dėmesio centre – visuomenės (angl. nation) tema bei jos santykis su valstybės valdymu per algoritmus. Renginys vyks virtualiai Kauno menininkų namų ir Kaunas pilnas kultūros Facebook paskyrose. Renginio dalys taip pat bus verčiamos į gestų kalbą.

Rinkimai. Ir vėl esame raginami šaltu protu priimti autentišką sprendimą. Bet kiek to sprendimo autoriais esame mes, o kiek algoritmai? Kur riba tarp mūsų smegenų ir elektros laidų? Internete funkcionuojantys dirbtinio intelekto algoritmai jau dabar daro itin didelę įtaką rinkėjui, tad kodėl gi nepaspaudus „gazo“ iki dugno ir užuot rinkus žmogų nepasirinkus roboto? Akademinės minties kontribuciją „vote for the code“ renginyje įneš Vytauto Didžiojo universiteto docentas ir kibernetinio saugumo ekspertas Ignas Kalpokas.

Algoritminio valdymo sąvoka sutelkia dėmesį į interneto servisų įtaką mūsų kasdienybei. Visų dominuojančių interneto platformų, kaip Facebook, Google ar Amazon, techninis pamatas yra dirbtinio intelekto algoritmai vienu atveju sprendžiantys ką mes matysime savo „feed’e“, kitu atveju dėstantys paieškos rezultatus, ar dar kitu atveju bandantys įžvelgti kokių prekių mums reikia. Lengviausia pastebėti, jog algoritmai formuoja šiuolaikinį informacijos peizažą sudarytą iš internete veikiančios žiniasklaidos resursų, bet jų valdymas daug platesnis: kuo toliau, tuo dažniau algoritmams patikimi kreditų reitingai, medicininės diagnozės ar netgi teisiniai sprendimai. Na, o mokslinės fantastikos mėgėjai gali įsivaizduoti ateitį, kurioje valstybę valdo dirbtinis intelektas.

Tačiau svarbu suvokti, jog net ir šiandien veikiantys algoritmai yra ideologiški ir savo veikimu užtvirtina stereotipus, įvairių formų diskriminaciją, atskirtį ar politines pažiūras. Įvairūs atvejų tyrimai rodo, kad algoritmus formuoja interesai, o jie patys veikia nuolat, bet nėra ginčijami. Renginyje per įvairias prizmes prieisime prie politikos ir interneto santykio, kur algoritminis valdymas užima centrinę poziciją. Čia mums bus svarbu suprasti esamą situaciją bei žmogaus veiksmų prasmę technologizuotoje demokratijoje.

INdisTERNET renginiai yra Kultūros infocentro iniciatyva kuruojama nepriklausomų kūrėjų ir nagrinėjanti šiuolaikinės informacijos mediaciją per sociokultūrinių interneto efektų analizę. Tam pasitelkiama „edutainment“ estetinė strategija – edukacija jungiama su pramogomis (education + entertainment). Renginių eiga itin nestandartinė bei labai eklektiška, taip atliepiant paties interneto estetiką, kur vienoje plokštumoje maišosi skirtingos medijos, žmonės ir robotai, įvairios emocijos ir jų raiškos būdai, ironija ir moksliniai argumentai, ir pan.

Šiuolaikinis menas užima centrinę poziciją šiuose renginiuose: jis čia tiek ir simboliškai veda prie sudėtingų teorijų nagrinėjimo, tiek ir įžemina įvairias akademiškai apžvelgiamas teorijas, jas susiejant su kiekvieno mūsų kasdienybe. Renginiai susideda iš skaityklos, aktyvių dirbtuvių, internetinio meno analizės, „dis.art“ video peržiūrų, pokalbio su akademiku bei sukuruoto „YouTube“ video grojaraščio peržiūros. „vote for the code“ bus jau 6-asis INdisTERNET renginys. Ankstesnieji domėjosi internetu, kaip neoliberalistiniu, privataus verslo interesus tenkinančiu projektu, taip pat per tapatybės ir gamtosaugos temas, kuomet tyrėme koks „aš“ ir kitas „aš“ skleidžiasi skaitmeninėje erdvėje ir kiek apčiuopiamas „neribotas internetas“, kuriam sugerenuoti naudojami riboti žemės ištekliai.

Estetinis INdisTERNET renginių išeities taškas yra „dis.art“ – žymiausia post-internet principais dirbanti video meno platforma pasaulyje. Ji suvokdama jog pakitusiais dėmesio išlaikymo gabumais pasižyminčiam interneto žmogui didelės knygos ar sudėtingos paskaitos nėra įdomios vadovaujasi nuostata, jog nepaisant visko, žmogus yra ištroškęs žinių besislepiančių tuose tekstuose. „dis.art“ biblioteka talpina per 60 „edutainment“ filmukų ir yra nuolat papildoma naujais. Kauno Menininkų Namų Infocentras užmezgęs partnerystės santykius su šia amerikiečių iniciatyva, visą jų video kolekciją pateikia nemokamai savo lankytojams, tuo tarpu INdisTERNET renginių metu žiūrimi renginio tik temai aktualūs kūriniai.

„In“ – esame kažkur, visiškoje apsuptyje, panirime; „DIS“ – display, dissolve, disintegrate, disseminate, dislocate; „net“ – skaitmeninis tinklas tapęs nematoma tikrovę rišančia substancija. Kartu – „INdisTERNET“ – viešas bandymas kritiškai išdistiliuoti bei išardyti internetą. Įsijunkite KMN arba „Kaunas pilnas kultūros“ Facebook paskyrą lapkričio 5 d. 18.30 val. – bus edutaining.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *