Vilniuje pristatoma prof. dr. Vasilijaus Safronovo knyga „Migrantai ir pabėgėliai Kuršių nerijoje XX a. viduryje“

2020 m. sausio 27 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

„Miškų rojus, kopų karalijos perlas, gamtos stebuklas – nuo Prūsijos švietėjo Wilhelmo von Humboldto laikų Kuršių nerija grožimasi, daugumai autorių ji kažką reiškia visų pirma dėl nuostabaus kraštovaizdžio. Tačiau kodėl neriją vadiname „kuršių“? Kas buvo ir yra jos gyventojai? Kokios jų atsiradimo pusiasalyje istorijos?“

Tokie klausimai keliami Vasilijaus Safronovo knygoje „Migrantai ir pabėgėliai Kuršių nerijoje XX a. viduryje“. Ji siūlo pakeisti optiką ir pažvelgti į pusiasalį kaip į nuolatinių migracijų vietą – erdvę, kuri beveik visiškai ištuštėjo dėl Antrojo pasaulinio karo pasekmių ir kurios pakartotinis apgyvendinimas pokariu Lietuvoje buvo išskirtinis. Autoriaus teigimu, gyventojų migracijos Kuršių nerijos pusiasaliui būdingos per visą jo apgyvendinimo istoriją. Kita vertus, esama daug paralelių tarp karo sukeltų priverstinių gyventojų migracijų ir šiandien vykstančių pabėgėlių migracijos procesų Europoje.

Ši V. Safronovo parengta mokslo studija yra projekto „4K: nuo konflikto iki sugyvenimo per kūrybiškumą ir kultūrą“, finansuojamo Europos Sąjungos programos „Kūrybiška Europa 2014-2020“, dalis. Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija, kaip partnerė, projekte dalyvauja nuo 2017-ųjų. Ketverius metus truksiančio projekto tikslas – ištirti, kaip menas, kultūra ir kūrybiškumas gali padėti  kritiškai apmąstyti politinius bei socialinius konfliktus ir juos spręsti.

Gausiai iliustruota knyga išleista lietuvių ir anglų kalbomis, ją galima nemokamai skaityti ir vartyti ISSUU skaitmeninėje platformoje.

Knygos pristatymas vyks 2020 m. vasario 6 d. 18 val. „Paviljone“ (Pylimo g. 21B, Vilnius)

Renginyje dalyvaus autorius Vasilijus Safronovas, istorikas Tomas Balkelis ir knygos iniciatorė Rasa Antanavičiūtė. Pristatymą ves LRT kultūros žurnalistė Austėja Kuskienė. 

Renginys vyks lietuvių kalba. Ribotą kiekį leidinių bus galima pasiimti nemokamai.

Prof. dr. Vasilijus Safronovas yra Klaipėdos universiteto profesorius, Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorius. Nuo 1999 m. tiria Klaipėdos miesto ir buvusio Rytų Prūsijos regiono istoriją XIII–XX a.; moderniųjų laikų Lietuvos ir buvusio Rytų Prūsijos regiono kultūrinės istorijos reiškinius: atmintį, atminimo kultūras, tapatybių konstravimą. 2018 m. kaip asocijuotas partneris dalyvavo projekte „4K: nuo konflikto iki sugyvenimo per kūrybiškumą ir kultūrą“, kurio rėmuose parengė knygą apie gyventojų priverstines migracijas Kuršių nerijoje.

Dr. Tomas Balkelis buvo vienas knygos „Migrantai ir pabėgėliai Kuršių nerijoje“ recenzentų. Jis Lietuvos istorijos institute dirba vyr. mokslo darbuotoju, yra priverstinių gyventojų migracijų tyrinėtojas, vienas iš „Population Displacement in Lithuania in the 20th Century: Experiences, Identities and Legacies“ straipsnių rinkinio sudarytojų.

Dr. Rasa Antanavičiūtė yra menotyrininkė, Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos vystytoja ir buv. vykdomoji direktorė. 2017-2019 m. ji vadovavo „4K: nuo konflikto iki sugyvenimo per kūrybiškumą ir kultūrą“ projektui Lietuvoje ir inicijavo šią mokslo studiją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *