Vilniaus grafikos meno centre – Jūratės Jarulytės ir Gerardo Šlektavičiaus parodos

2012 m. spalio 15 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Spalio 16 d., antradienį, 17.00 val. Vilniaus grafikos meno centro III a. ekspozicijų salėje “+” (Latako g. 3, Vilnius) atidaroma Jūratės Jarulytės kūrybos paroda „Kalbėk su manim (skaityk man, dainuok man)“. Tą patį vakarą, 18 val.,Vilniaus grafikos meno centre duris atvers retrospektyvinė Gerardo Šlektavičiaus kūrybos paroda „Anatomijos pamoka“.

Apie Jūratės Jarulytės parodą:

Parodoje pristatomas II-osios Ghetto Bienalės (Port-au-Prince, Haitis) metu įgyvendintas projektas, kurio tikslai buvo nukeliauti iš vieno pasaulio pakraščio į kitą, rasti bendradarbę-bendraautorę ir bendrauti savo gimtosiomis kalbomis, nenaudojant anglų ar prancūzų kalbų, kaip tarptautinių susikalbėjimo priemonių. Šis eksperimentas siekė permąstyti tokius stereotipus, kaip centras ir pakraščiai, prestižas ir bevertiškumas, tradicinis ir profesonalusis menas; ypatingai palietė įvairovės bei mažų, autentiškų kalbų, įtakojamų ekonominės nelygybės ir globalinės homogenizacijos, išlikimo problematiką.

Projektas, išpildytas autentiškoje ir nesurežisuotoje aplinkoje, įtraukė betarpišku bendravimu su vietine bendruomene, lietuvių-kreolų kalbų pratybomis su Mabelle Williams ir intensyviu, kelias savaites trukusiu bendravimu su Rosé Marie Paul jos namuose, skurdžiame, bet spalvingame Grand Rue amatininkų ir menininkų kvartale. Bendravimas su Rosé Marie vyko tik gimtosiomis kalbomis ir vedė prie naujų verbalinių ir neverbalinių komunikacijos būdų paieškų. Jau po trumpo laiko pradėjo ryškėti šio eksperimentinio projekto savybės ir kryptys: kitos kultūros pažinimas “iš vidaus” ir tarpžmogiško kontakto galimybių patikrinimas, vietinės bendruomenės ir atvykusiųjų menininkų pokalbio ribų praplėtimas, neformalios nuomonių išsakymo vietos atsiradimas. Atidarymo dieną, kai menininkai pristatinėjo savo projektus, Jūratė, kartu su Rosé Mari, ryte ėjo į turgų ir vėliau drauge gamino maistą. Bienalės dalyviai, lankytojai ir vietiniai gyventojai buvo kviečiami kartu papietauti. Taip buvo sukurta taiki erdvė ir galimybė patogesnei diskusijai pačiame siaurų bendruomenės labirintų centre.

Galerijos erdvėje siekiama sukurti panašią atmosferą esamomis sąlygomis Lietuvoje. Sutikus bendradarbiauti šiuo metu Lietuvoje gyvenančiai Omonikei Rotimi iš Nigerijos, atidarymo metu parodos lankytojai kviečiami vakarienei, kurią gamins Jūratė ir Omonike, o tuo pačiu nesuplanuotiems pokalbiams ir pabendravimams, kurie kils stebint vakarienės gaminimo procesą ir bevalgant galerijoje pagamintą maistą.

Parodos veiks iki lapkričio 3 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *