Audio žurnalas
. PDF
2025    05    02

Vilniaus dailės akademijos studentų baigiamųjų darbų paroda suburs debiutuojančius naujos kartos kūrėjus 

artnews.lt
Patricijos Poškevičiūtės instaliacijos vaizdas. Rengėjų fotografija

„Kiekviena pabaiga žymi naują pradžią. Tądien, kai užsiveria Vilniaus dailės akademijos durys, atsiveria kitos – į prestižinių galerijų erdves, muziejus, didžiąsias architektūros ar dizaino studijas, restauravimo dirbtuves, meno žurnalų redakcijas, meno ir mokslo tyrimų institutus. Kelių ir galimybių yra tiek pat, kiek dailės akademiją baigusių studentų“, – sako VDA rektorė prof. Ieva Skauronė.

Vilniaus dailės akademija birželio 3–14 dienomis jau trečią kartą visuomenei pristatys savo studentų baigiamųjų darbų parodą. Dailės akademijos ir kitose Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Telšių galerijose bei miestų erdvėse bus eksponuojama daugiau nei 400 kūrybinių projektų.

VDA baigiamųjų darbų paroda supažindina su ateinančia jaunųjų menininkų, dizainerių, restauratorių, architektų ir menotyrininkų karta, jų inovatyviomis idėjomis ir kūrybiniais sprendimais.

Daugeliui jaunųjų kūrėjų ši paroda tampa pirmuoju rimtu debiutu profesionaliame meno lauke ir pirmuoju viešu jų kūrybos įvertinimu. Parodos rengėjai sako, kad tai – svarbus momentas studentų karjeroje, darbai ne tik pristatomi visuomenei, bet ir sulaukiama profesionalų bei potencialių darbdavių dėmesio. Pirmasis viešas pripažinimas dažnai tampa lemtingu postūmiu tolimesnei kūrybinei veiklai ir profesiniam augimui.

Vilmos Mackevičienės instaliacijos vaizdas. Rengėjų fotografija

„Nedaugelis iš tiesų žino, ką studijuodami Akademijoje veikia jaunieji menininkai. Baigiamųjų darbų paroda iliustruoja Akademijos užkulisius, studentišką gyvenimą, pradedančiųjų kūrėjų pasaulėžiūrą. Per dvi savaites bus galima susipažinti su tik kylančiais menininkais, pažinti ir savaip atrasti jų kūrybą, o absolventams – parodyti studijų metais kauptas žinias ir įgūdžius“, – sako vienas iš parodos organizatorių, VDA Studentų atstovybės narys, būsimasis scenografas Haroldas Kuliešius. 

Kaip ir kasmet dalį Baigiamųjų darbų parodos kūrinių bus galima pamatyti VDA parodų salėse Titanikas.

Menininko ir menotyrininko Vido Poškaus kuruojama paroda vadinsis „Ašmenys“. „Suprantu, kad skamba gana aštriai, netgi šiek tiek agresyviai, tačiau norėtume, kad studentų darbai parodoje kalbėtų ir apie aktualijas, ir apie tai, kas svarbu visada – ekologiją, politiką, žmonių santykius“, – teigia parodos kuratorius.

Baigamųjų darbų paroda išsiplės po visą Lietuvą – kūrybiniai projektai Vilniuje bus eksponuojami ne tik VDA parodų salėse Titanikas, bet ir VDA Senuosiuose bei Naujuosiuose rūmuose, galerijose Akademija, Artifex, Kreatoriumas, 5 Malūnai, Lauko ekspo + 1000 bei A. ir A. Tamošaičių galerijoje Židinys

Bendradarbiaujant su Lietuvos dailininkų sąjunga, muziejais, bibliotekomis, bažnyčiomis, kultūros kompleksais, galerijomis, studentų darbus bus galima pamatyti ir pamėgtose, ir itin netikėtose erdvėse.

Austėjos Azguridytės instaliacijos vaizdas. Rengėjų fotografija

Kaune ekspozicijos bus pristatytos VDA Kauno fakultete ir naujoje VDA Kauno fakulteto galerijoje Muitinė, Telšiuose – VDA Telšių fakultete ir VDA Telšių galerijoje, Klaipėdoje – Klaipėdos Kultūrų Komunikacijų centre.

VDA Baigiamųjų darbų parodoje lankytojų laukia ne tik ekspozicijos, bet ir papildoma programa: pasirodymai, ekskursijos, diskusijos. 

Tarp įdomiausių šių metų projektų – Akademijoje madą studijavusios, o šiais metais Skulptūros magistro studijas baigiančios Karinos Paninos tarpdisciplininis darbas, jungiantis madą ir skulptūrą. 

Baigiamųjų darbų parodoje K. Panina demonstruos savo kolekcijos pristatymą-spektaklį, kuriam pati parašė eiliuotą pjesę. Spektaklyje į ją organiškai įsilies modeliai, tapsiantys ir spektaklio dalimi, ir miesto praeiviais.

Karina Panina. Simonos Matelytės nuotrauka

„Mados ir skulptūros sandūra viename kūrinyje man artima ne tik dėl patirties, kurią įgijau studijuodama Akademijoje. Kostiumai spektaklyje sukuria skulptūrišką vaizdą, sudarydami vientisą pilką žmonių – praeivių – masę spektaklyje; atsiriboja nuo dizaino etiketės ir tampa meno kūriniu“, – apie savo darbą pasakoja K. Panina ir priduria, kad tai – naujas būdas skaityti kostiumus, o šis jos kūrinys galėtų tapti įvykiu Lietuvos meno lauke, ypač kostiumų pristatyme. 

VDA Baigiamųjų darbų parodos organizatoriai tikisi, kad visuomenė savo dėmesiu bei atsiliepimais prisidės formuojant jaunųjų menininkų profesinį kelią, – būtent pirmieji žiūrovų įspūdžiai ir reakcijos pradedantiesiems kūrėjams tampa svarbiu orientyru.