VDA peržiūros: nuo Antano Gudaičio iki Zbigniew Rogalski

2009 m. kovo 15 d., Sekmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Prieš sprendžiant apie ateinančios tapytojų kartos potencialą ir kryptį, reikėtų prisiminti, jog šis fotoreportažas darytas tarpinių peržiūru metu. Studijavę Vilniaus Dailės Akademijoje žino – tarpinės – tai eskizų dėstytojams rodymas ir mėginimas nupasakoti komisijai, ką iš tikrųjų ketini padaryti mokslo metų pabaigoje.  Šį kartą dėstytojai taip pat mums kartojo “Tai, kad nėra čia ką pamatyti”, tarsi įspėdami apie šio įvykio nereikšmingumą. Galbūt šis įvykis tikrai neatsidurtų kuriame nors Berlyno ar Amsterdamo meno naujienų portale, tačiau čia, Vilniuje, verta stebėti kiekvieną judesį suspaustoje meno scenoje. Tai pirmasis reportažas iš iki šiol vien tik studentų-dėstytojų reikalu buvusiu darbų peržiūrų, tačiau ateityje artnews.lt ketina plačiau pristatyti ne tik tapybos, bet ir video bei medijos meno, animacijos, dizaino ir kt. katedrų studentų darbus.  Studentams teks priprasti prie jiems rodomo dėmesio ne tik iš žiniasklaidos, bet ir iš kuratorių, galeristų pusės, nes tai pirmasis tramplinas į platesnį meno kontekstą, kuriame reikia aiškiai suprasti ir žinoti, ką savo darbais nori pasakyti žiūrovui.

Ir nors, kol kas, studentų kūriniai tebėra eskizų stadijoje, jau įmanoma įžvelgti ryškesnius vienų ar kitų kūrybinių krypčių kontūrus. Vieni toliau vysto figuratyvinės tapybos kalbą (su labai nedideliais pokyčiais), kiti toliau seka lietuviškosios pilkšvai-rusvo kolorito tapybos mokykla, o kai kurie sugeba atsigręžti taip toli į praeitį, jog sukelia klausimų net patiems dėstytojams.

Dažniausiai figuratyvinės tapybos siužetai ir veikėjai atrenkami iš antrinės realybės - filmų, žurnalų, meno kūrinių reprodukcijų.
Dažniausiai figuratyvinės tapybos siužetai ir veikėjai atrenkami iš antrinės realybės - filmų, žurnalų, meno kūrinių reprodukcijų.
Vienas iš tokių pavyzdžių - grupės Black Sabbath lyderio Ozy Osbourne, buvusio vartotojiškos visuomenės siaubu, figūra.
Vienas iš tokių pavyzdžių - grupės Black Sabbath lyderio Ozzy Osbourne, buvusio vartotojiškos visuomenės siaubu, figūra, kuriai studentas plakatiškame darbe suteikia naujas prasmes.
Neo-siurealistinės tapybos pavyzdys.
"Neo-siurrealistinės" tapybos pavyzdys.
XX a. pradžios lietuvių ekspresionistinės mokyklos atgimimas.
XX a. pradžios lietuvių ekspresionistinės mokyklos atgimimas.
Dekoratyvumu ir plakatiškumu Lenkijos šiuolaikinę tapybą primenanti kryptis.
Dekoratyvumu ir plakatiškumu Lenkijos šiuolaikinę tapybą primenanti kryptis.
Prieš keletą metų tarp tapybos katedros studentų siekiamybe buvusi tikrosios lietuviškos tapybos (Henriko Čiarapo, Kuro įtaka) kryptis pamažu vietą užleido figuratyvui.
Prieš keletą metų tarp tapybos katedros studentų siekiamybe buvusi "tikrosios" lietuviškos tapybos (Henriko Čerapo, Algimanto Jono Kuro įtaka) kryptis pamažu vietą užleido figuratyvui.

Komentarai

 1. tt.

  tiesa sakant net nezinau nuo ko pradeti. atsiliepimai turbut neatsiejama internetiniu straipsniu dalis. noretusi ishlikti objektyviu, taciau skaitant si straipsni akivaizdu kad net pats korespondentas(-e ?) labai subjektyviai vertina kai kuriuos reishkinius. visu pirma sudetinga gerbti zhmogaus nuomone, kuris rashos tramplYnas. visu antra shio portalo dizainas yra ganetinai shlykshtus ir neitin funkcionalus. akis jau paskaudo bebandant parashyti komentara. akivaizdu, kad norint palikti komentara reikia pasirashyti, tachiau niekur nematau straipsni autoriaus. negi baisu sulaukti “negative feedback” ? aj…
  pirmas blynas visada prikepes, bet shis blynas sudeges ir smirda…
  manau jei nori kazhka drasiai kritikuoti visu pirma reikia tinkamai save pristatyti antraip ta kritika labai sudetinga priimti.

 2. Raimis

  Nuo sio tt. komentaro studentu darbai tikrai nepagerejo. Akivaizdu, kad teikiamas demesys ir darbu isviesinimas leis studentams dar atidziau prisesti prie namu darbu ir savo kurybos.

 3. klasuinas pritarinetojams

  o nereik kartais pamastyti kaip ir ka pristatineti ir ka rasyti? ka tu gali spresti is nebaigtu darbu ir nerisliu rasytojo zodziu? neitraukiant darbu pavadinimų, ar galu gale autorystes. elementari etika. Isviso sitas straipsnis visiskai neinformatyvus ir yra apie nieka. neturi ka pasakyti – nesnekek. jokios nuomones nebuvimas, keletas fraziu pakartotos is destytoju lupu.

 4. hudoznik

  studentai kaip studentai,- darbu pavyzdziai, ko gero, patys ryskiausi atrinkti. apie destytoju nuostatas ir poziurius
  butu idomu interviu paskaityt, ir kaip jie jauciasi tapybos katedroje su chaoso strategija kovodami.

 5. SASNAL

  puikus sumanymas-laukiame naujienu.mano nuomuone viena is pagrindiniu stebejimo – ieskojimu vietu ir turetu buti dailes akademija,is dalies tokie dalykai priartintu vienus prie kitu ir taip galetu gautis idomiu jungciu.

 6. jozhik

  “Studentams teks priprasti prie jiems rodomo dėmesio ne tik iš žiniasklaidos, bet ir iš kuratorių, galeristų pusės” :D
  Ir kur gi jis, tas žadėtasis dėmėsys?
  jozhiakas sėdi ir kikena, kikena.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *