.
2010    02    21

Valentino Juraičio parodos bei albumo pristatymas Klaipėdoje

artnews.lt

Valaitiene

Vasario 26 d. 18 val. Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriuje (Tomo g. 7) vyks vilniečio fotografo Valentino Juraičio parodos „Plikomis akimis“ atidarymas, ir neseniai išleisto fotografijų albumo tuo pačiu pavadinimu pristatymas.

Valentinui Juraičiui svarbu – fotografijos ir dokumentinė pusė, ar būtų dokumentuojamas laikmetis ar daugiau jo emocinę būseną atskleidžiantys faktai bei detalės. Fotografo teigimu, jis niekada nesiekė fotografuoti įvykių, neieškojo sensacijų. Jis visada stengėsi užčiuopti laikotarpio bruožus. Net ir sovietmečiu kurtos serijos, nebuvo kažkieno užsakyti reportažai – tai kadrai pačiam sau, atskleidžiantys autentišką fotografo mąstymą apie pasaulį.

Neseniai išleisto V. Juraičio albumo pavadinimas „Plikomis akimis” siekia apibendrinti idėją, jog istorijos vingiuose besikeičiant socialiniai ekonominiai sistemai, žmogaus dvasinis gyvenimas iš esmės netapo lengvesnis ar paprastesnis.

Fotografijų ciklą „Gurbšilio žmonės” Valentinas Juraitis pradėjo 1999 metais, siekdamas užfiksuoti amžių sandūrą ir pokyčius visuomenėje. Šį ciklą tęsia iki dabar. Šios fotografijos parodų pavidalu buvo rodytos Lietuvoje  Gurbšilio kaime  – Vilniuje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Vilkaviškyje, Gelgaudiškyje bei užsienyje – Berlyne, Čikagoje, Čeliabinske.

Fotografijose autorius nesiekia vizualiai išryškinti, sąmoningai išaukštinti žmogaus. Pastarais dažniausiai yra natūrali kraštovaizdžio dalis, tyliai įsiliejanti į bendrą kūrinio kompoziciją. Atrodo, kad fotografijomis norima pasakyti, kad žmogaus aplinka ne mažiau svarbi, nei pats žmogus, kad jis – tik viena iš pasaulio sudedamųjų dalių.

Fotomenininkas lankydamasis kaimo vietovėse stebi besivystančio kapitalizmo bruožus.Pastebi, kad tuomet, kai Vilniuje ir kituose šalies centruose tvyro postmodernistinė dvasia,  didžioji Lietuvos kaimo dalis gyvena  ikiindustrinį , etnografinį gyvenimą, kur ryškus tautinis ir etninis identitetas. Dvi Lietuvos. Skirtumas toks, kad  fotografijų herojus iš „Gurbšilio žmonių“ serijos neatsakytų, už kiek modernusis vilniškės kompanijos bosas perka kaklaraištį. Kaip, kad ir anas neatspėtų, kad kaimiečio kostiumas padėvėtų rūbų krūvoje kainuoja tik litą, kitą.

V. Juraičio fotografijų herojai  dar nespėję emigruoti arba emigracijai nereikalingi. Juozas, Salomėja, Gintas, Emilija ir kiti, tai ne folkneriški personažai ,,snoupsai”, o vietiniai – laisvos dvasios, nors ir jausdami materialius nepriteklius, išsaugoję savigarbos jausmą. Jie yra patenkinti, kad gyvena čia, savuose namuose be  plastikinių langų ir durų, kvėpuoja tyru oru, vaikšto dar niekad nedažytomis  medinėmis grindimis…
LFS Klaipėdos skyriaus informacija.

Iliustracija viršuje: Valentinas Juraitis. Valaitienė. 1999, juodai balta fotografija.