Audio žurnalas
. PDF
2025    01    07

Valentinas Klimašauskas pradeda vadovauti Šiuolaikinio meno centrui

artnews.lt
Valentinas Klimašauskas. Fot. Audrius Solominas

Praėjusių metų rudenį Kultūros ministerijos paskelbtą konkursą vadovauti Šiuolaikinio meno centrui (ŠMC) laimėjo šiuolaikinio meno kuratorius ir rašytojas dr. Valentinas Klimašauskas. Penkerius metus truksiančią kadenciją V. Klimašauskas pradeda 2025 m. sausio 6 d. ir yra antras ŠMC vadovas institucijos istorijoje. Nuo įsteigimo 1992 m. ŠMC vadovavo Kęstutis Kuizinas.

V. Klimašauskas, perėmęs vadovavimą  vienai svarbiausių šiuolaikinio meno institucijų Baltijos regione, imasi įgyvendinti ambicingą ateinančių penkerių metų viziją. Ją suformulavo dar kandidatuodamas į vadovo poziciją, tuomet remdamasis tik intuityviu resursų numatymu.

„Penkerių metų ŠMC viziją reikėjo pateikti ir kandidatuojant į šios institucijos vadovo poziciją. Penkerių metų viziją pasaulyje, kuriame net už mėnesio laukianti ateitis yra neperregima. Taigi ši glausta vizijos versija yra labiau vertybinė hipotezė nei fasado mūre išraižytas planas, kurio patikimumą išbandysime praktiškai ir kurį, tikiuosi, kartu koreguosime besikeičiant tikrovei ir mums patiems.

Šiandienos sudėtingame kontekste Šiuolaikinio meno centrą regiu kaip svarbų regiono meno ir intelektualinį centrą, kuris savo parodine, edukacine ir leidybine veikla galėtų aktyviai prisidėti prie istorinio, socialinio ir kitokio teisingumo bei naujų ateities vizijų kūrimo. ŠMC turėtų veikti kaip regiono šiuolaikinio meno lyderis, atsakingai balansuojantis tarp auditorijos plėtros, reagavimo į sociopolitines problemas ir pagarbos profesionaliam meno laukui. Tikiu, kad šiais bauginančių permainų laikais visokeriopas dosnumas – estetinis, intelektualinis, informacinis, emocinis, empatinis – turėtų tapti pagrindiniu atsinaujinusio ŠMC veiklos principu“, – teigia V. Klimašauskas.

ŠMC ir Sapiegų rūmų komanda. Fot. Audrius Solominas

Valentinas Klimašauskas yra šiuolaikinio meno kuratorius ir rašytojas. Tarp jo kuruotų tarptautinių projektų – Lietuvos nacionalinis paviljonas Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje (kartu su João Laia, menininkai: Pakui Hardware ir Marija Teresė Rožanskaitė, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, 2024), šiuolaikinio meno festivalis „Coast Contemporary“ Lofoteno salose Norvegijoje (2023), 14-oji Baltijos trienalė „Nesibaigiančios kovos“ (kartu su João Laia, ŠMC, Vilnius, 2021), Alexandros Pirici choreografinis projektas (Kauno IX forto monumentas nacizmo aukoms atminti, 2020) ir Latvijos nacionalinis paviljonas Venecijos bienalėje (kartu su Inga Lāce, Daigos Grantinos personalinė paroda „Saules Suns“, 2019).

2024 m. V. Klimašauskas išleido knygą anglų kalba „Telebodies. Bleeding Subtitles for Postrobotic Scenes“ („Telekūniai. Kraujuojantys postrobotinių peizažų subtitrai“, „Mousse Publishing“, Milanas), kuri yra jo meno daktaro disertacijos, apgintos Vilniaus dailės akademijoje, dalis. V. Klimašauskas yra grožinės literatūros knygų „Daugiakampis“ („Six chairs books“, Kaunas, 2018), „Oh, my darling and other texts“ („The Baltic Notebooks of Anthony Blunt“, Vilnius, 2018) ir „Alfavilnius“ („Kitos knygos“, Vilnius, 2008) autorius. Taip pat publikavo įvairius tekstus leidiniuose „A Prior Magazine“, „As a Journal“, „Beyond“, „Cura“, „Dot Dot Dot“, „Flash Institut“, „Flash Art“, „Kim Docs“, „Kunsthernes Hus“, „Good Times & Nocturnal News“ „Šiaurės Atėnai“, „ŠMC interviu“, „Metropolis M“, „Mousse“, „Nero“, „Paletten“, „Spike“ ir kitur.

 Menotyrininkas Kęstutis Kuizinas ŠMC vadovavo nuo 1992 iki 2024 metų. Jo iniciatyva 1992 m. Dailės parodų rūmai buvo pertvarkyti į Šiuolaikinio meno centrą. Vadovaudamas institucijai K. Kuizinas kuravo meninę programą, bendradarbiavimo ir plėtros projektus. Šiuo laikotarpiu įgyvendinta daug svarbių sumanymų, tokių kaip Lietuvos menininkų solo parodų ciklas „Emisija“ (2004–2006), ŠMC TV (kassavaitinė laida per TV1, 2004–2007), meno žurnalas „ŠMC interviu“ (2005–2009), „Info labas“, vėliau tapęs skaitykla (2009), ŠMC kino salė (2012), ŠMC skulptūrų kiemas (2017). K. Kuizino ir jo kūrybinės komandos pastangomis trijų Baltijos šalių jaunųjų menininkų trienalė „Jaunystė“, rengiama Vilniuje nuo 1979 m., Lietuvai atgavus nepriklausomybę buvo transformuota į vieną didžiausių ir ambicingiausių tarptautinių šiuolaikinio meno renginių visoje Rytų ir Centrinėje Europoje – Baltijos trienalę. O 2024 m. duris atvėrė šiuolaikinės kultūros ir paveldo dialogą brandžiojo baroko erdvėse plėtojantis ŠMC padalinys Sapiegų rūmai. Tais pačiais metais K. Kuizinas baigė darbą ŠMC, laimėjęs Nacionalinio architektūros instituto vadovo konkursą.