Ukrainos menininkų paroda „Erdvės“ LDS galerijoje „Arka“

2022 m. rugpjūčio 2 d., Antradienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki rugpjūčio 6 d. su galerija YA (Ukraina) ir Lietuvos dailininkų sąjunga bendradarbiaujančioje galerijoje „Arkoje“ (Aušros Vartų g. 7, Vilnius) veikia Pavlo Gudimov kuruojama šiuolaikinių Ukrainos menininkų – Mykola Malyshko, Ihor Yanovych, Dmytro Moldovanov, Pavlo Makov, Andriy Sahaydakovskyy – paroda „Erdvės“.

Daugiau nei 60-ties kūrinių ekspozicijos kolekcija iš Kijivo ir Lvivo Lietuvą pasiekė dėka projekto rėmėjų – Lietuvos kultūros tarybos, Lietuvos kultūros instituto bei Lietuvos ambasados Ukrainoje – ir Vilniuje bus saugoma iki Ukrainoje pasibaigs karas.

Pristatydamas parodą kuratorius Pavlo Gudimovas rašo: „Šiandien mes esame aukos. Bet nenorime jomis būti. Šiandien vyksta karas. Bet mes jo nenorėjome. Apie Ukrainą šiandien kalba visas pasaulis. Mes norėjome būti išgirsti, bet ne dėl šių priežasčių. Visos tautos kalba žmonių ir kultūros kalba. Norėjome, kad Ukraina būtų žinoma kaip kultūros ir grožio kupina šalis. Paroda „Erdvės“ pasakoja mūsų istoriją vizualaus meno pavidalu. Kai Lietuvos dailininkų sąjungos ir galerijos „Arka“ kvietimu pradėjome rengti parodą, nusprendžiau neskirstyti menininkų, o vietoje to paskatinti skirtingų autorių kūrinių sintezę juos apjungiant erdvėje. Parodoje pristatomi menininkai iš skirtingų geografinių vietovių ir dirbantys skirtingomis medijomis, reprezentuojantys mus kaip skirtingus, bet kartu ir vienalyčius. Karo metu viskas keičia savo kontekstą. Pavyzdžiui, medines skulptūras iš Mykola Malyško serijos „Dešimt figūrų“, kurios griūva ir skyla į smulkius gabalėlius, žiūrovai dabar suvokia giliau nei prieš karą. Arba XXI a. pr. Pavlo Makovo grafinius laiškus, kuriuose sovietų alavinis kareivėlis puola Pentagoną, bei „Nuovargio fontaną“, šiemet atstovaujantį Ukrainą nacionaliniame Venecijos bienalės paviljone. Naivūs Dmytro Moldovanovo paveikslai, kuriuose vaizduojami žmonės ir gyvūnai, atsidūrę ties konflikto, puolimo, pasiaukojimo riba. Ir dar rudasis lokys, tradiciškai siejamas su Rusija. Ihorio Janovičiaus projekto „Forma“ abstraktaus meno raiška artima aplinkinių įvykių brutalumui. Andrijus Sahaidakovskis, kankinamas ir žudomas ant kruvinų kilimų, mus kviečia asmeninei refleksijai. „Am rande der Welt“ – žemės arba pasaulio pabaiga su pažįstamu dūmų virš horizonto vaizdu… Kaip šie kūriniai atsirado dar prieš karą? Iš kur tokie sutapimai ir pranašystės? Ar mes visa tai išgalvojome? O gal mes tai pajautėme? O gal tiesiog ieškome jų ten, kur galime rasti? „Erdvės“ – tai paroda apie kūrybiškumo begalybę, apie dvasios stiprybę, apie stiprų meno balsą tuo metu, kai jis turėtų skambėti garsiai. Mėgaukitės! Šlovė Ukrainai!“.

Apie dalyvius:

Mykola Malyshko (g. 1938) – skulptorius, gyvenantis ir kuriantis Kyjivo regione. Kūrybą reprezentuoja didelio formato mediniai antropomorfiniai smboliai-objektai-obeliskai.

Pavlo Makov (g. 1958) – užaugęs Kryme ir Simferopolyje, baigęs grafikos meno studijas. Grafikos atspaudai menininko kūryboje egzistuoja kaip filosofinis pradas ir konceptas – pėdsakas to, kas lieka už tavęs. Su kūriniu “Fountain of Exhaustion. Aqua Alta” menininkas šiuo metu dalyvauja tarptautinėje Venecijos bienalėje ir atstovauja Ukrainą.

Dmytro Moldovanov (g. 1967) – iš Odesos kilęs menininkas, ryškiausas Ukrainos naiviojo meno atstovas, nebaigęs jokių meno mokslų, todėl jo kūryba pasižymi atvirumu, naivumu ir vidinės energijos raiška kūriniuose.

Ihor Yanovich (g. 1944) – dalyvavęs daugiau kaip 70-yje tarptautinių projektų ir parodų. Dirba nefigūratyvinės tapybos srityje. Darbai sietini su muzikinėmis kompozicijomis, daug eksperimentuoja technikomis, neretai – industrinio tipo žaliavomis. Kūrybinis moto – menas nebūtinai turi interpretuojamas, tačiau visuomet reikalauja subjekto įsitraukimo ir žiūrovo autonominės patyrimo erdvės. Vizualinė forma čia veikia kaip menininko įrankis, tačiau jo kūryboje labiau antrinis, vedantis į tai, kas lieka anapus vaizdo.

Andrijus Sahaidakovskis (g. 1957) – tapytojas, instaliacijų ir objektų autorius. Menininko paveikslų temas meno kritikai dažniausiai apibūdina kaip „gyvenimo tiesą“ arba „absurdišką ir kasdienę tikrovę”, po kuriomis jis pasirašo ironiška fraze kreiva, nekaligrafiška, vaikiška rašysena. Menininkas gyvena ir kuria Lvive.

Parodos kuratorius: Pavlo Gudimov (g. 1973) – galerijos Ya (Kyjive ir Lvive) įkūrėjas. Dirba archtitektūros, dizaino, muzikos, meno leidybos ir kolekcionavimo srityse. Pagrindiniai didelės apimties meniniai projektai: “Shadows of Forgotten Ancestors. Exhibition” (Art Arsenal, Kyiv; Palace of Arts, Lviv, 2016), “Aeneid Project” (National Art Museum of Ukraine, Kyiv, 2017), “Svirzh Castle: Genesis” (Svirzh Castle, 2018), “Metropolis. Past Utopias of the Future” (Art Arsenal, 2018; Centerfor Architecture, Design and Urban Planning “Powder Tower”, Lviv, 2018), “Angels. Exhibition” (Lviv National Gallery of Arts named after Borys Voznytsky, Lviv, 2019), “Labyrinths of LKSF” (Center for Architecture, Design and Urban Planning “Powder Tower”, Lviv, 2020).

Kuratorius: Pavlo Gudimovas.
Dalyviai: Mykola Malyshko, Ihor Yanovych, Dmytro Moldovanov, Pavlo Makov, Andriy Sahaydakovskyy.
Organizatorius: Lietuvos dailininkų sąjunga, galerija „Arka“, YA galerija.
Informacinis partneris: LRT.
Projekto koordinatorės: Eglė Ganda Bogdanienė, Evelina Januškaitė.
Parodos vadyba: Yurii Horpynych, Anna Hodun, Monika Valatkaitė.
Tekstai: Pavlo Gudimov, Natalia Tulina-Marunyak.
Techninė komanda: Artūras Meškauskas, Dainius Petkevičius.
Dizainas ir post-produkcija: Lukas Stanionis, Andrius Grigalaitis.

Nuotraukos: Giedrius Akelis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *