Ukrainos karo pabėgėlių portretų fotografijų paroda „Ne visi. Karo pabėgėlių portretai” Nacionalinėje dailės galerijoje

2023 m. kovo 15 d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki kovo 15 d. Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr.22, Vilnius) veikė Ukrainos karo pabėgėlių portretų fotografijų paroda „Ne visi. Karo pabėgėlių portretai”.

Parodos idėjos autorius Vytautas V. Landsbergis prisimena, kad noras surengti tokią parodą gimė 2022 m. rudenį, kai kino festivalio “Scanorama” metu rodant prieš kelis metus kurtą filmą “Antanas Sutkus. Scenos iš fotografo gyvenimo”, žurnalistai fotografo paklausė, ar dabar filmas būtų kitoks, A. Sutkus nedvejodamas atsakė: “Be abejo. Atsirastų Ukrainos tema.”

Režisierius šią mintį išgirdo. Vystant būsimos parodos idėją A. Sutkus išsakė pageidavimą Ukrainos karo pabėgėlius fotografuoti kartu su jaunesniais kolegomis – A. Morozovu ir T. Kazakevičiumi. Galutinai parodos struktūra susiformavo, kai V.V. Landsbergis sukūrė fotografijų parodą lydintį filmą.

Filmuojant išgirsti pasakojimai tapo nuotraukas lydinčiais tekstais. “Žiūrint į jų veidus fotografijose darosi aišku, kad šios tautos nugalėti, pavergti neįmanoma. Beveik visų pasipasakojimai baigiasi frazėm – “noriu grįžti ten” arba “grįšiu, kai tik bus įmanoma”. O jų mamos dirba, išlaiko, palaiko ne tik šiuos iš karo baisumų išvežtus vaikus, bet ir Ukrainoje likusius artimuosius”, sako V. V. Landsbergis.

Parodos idėjos autorius Vytautas V. Landsbergis

Parodos architektas Mindaugas Reklaitis

Dizainerė Laura Grigaliūnaitė

Parodos koordinatoriai: Iveta Baltrušaitytė, Giedrius Gulbinas

Parodos organizatorius “Stiprūs kartu”

Partneriai: Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Nacionalinė dailės galerija, VŠĮ Antano Sutkaus fotografijų archyvas

Informaciniai partneriai: Clear Channel, Piksel, ACM, ŽMONĖS

Fotografijos: Gintarė Grigėnaitė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *